logo

Nazan Öğretmenden “Sıradışı Tatil”

Uzun yıllardır Artvin’de öğretmenlik ve yöneticilik yapan Nazan Uzungül Köse’den Artvin’in konu alındığı muhteşem bir kitap yazıldı. ‘Sıradışı Tatil’ adlı kitap satışa çıktı.

 

 

Artvin’de görev yaptığı süre içinde uzun uğraşlarla sonucu hazırladığı “Sıradışı Tatil” isimli kitabını tamamlan Nazan öğretmen eseri okurlarıyla buluşuyor. Akınlar Kırtasiye’de raflarda yerini alan kitap satışa çıktı.

Uzun yıllardır Artvin’de öğretmenlik ve yöneticilik yapan Nazan Uzungül Köse Sıradışı Tatil isimli kitabıyla ilimizin tanıtımına oldukça büyük katkı sağlıyor. İlimizde görev yaptığı 15 yıl içerisinde Artvin’i yakından tanıma imkanı bulan ve bunu yazıya döken Nazan öğretmen aynı zamanda görev yaptığı süre içinde bir çok önemli başarıya da imza atmış. Artvinli olmasa da tam bir Artvin aşığın olan Nazan öğretmen, “Sıradışı Tatil” kitabı Borçka’nın güzel bir köyün geçiyor. Turizmin başkenti Antalya’dan bir yaz tatili için gelen bir çocuğun bu güzel köyde karşılaştığı yeni yaşantılar anlatan kitap büyük ilgi görüyor. Akınlar Kırtasiye raflarda yerini alan kitap okurlarını beklerken Nazan öğretmenin Artvin’in tanıtımında sağladığı katkıdan dolayı Artvin halkı tarafından büyük destek görüyor.

Kitabı yazan Nazan Uzungül Köse ise yazdığı kitaba ilişkin duygularını dile getirdi. Nazan Uzungül Köse, duygularını ifade ederken, “ Ardahan’da doğdum… İlk, orta ve lise öğrenimimi Ardahan’da, üniversite eğitimimi Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde tamamladım.

1993 yılında ilkokul öğretmeni olarak başladığım eğitimcilik hayatımı, yurdun çeşitli illerinde köy okullarında, beldelerde ve ilçelerde öğretmen ve yönetici olarak görev yaparak sürdürdüm. Hâlen Antalya ili Kepez ilçesi Varsak beldesinde rehber öğretmen olarak eğitimcilik görevimi sürdürmekteyim. Serbest zamanlarımda, okumak, öykü yazmak, resim yapmak, müzikle ilgilenmek, kâğıttan ve kâğıt hamurundan, çeşitli atık malzemelerden heykel çalışmaları yapmak; çevre ve doğa ile ilgilenmek, doğal ve sağlıklı beslenme konuları ile ilgili çeşitli uğraşlarda bulunmak, çeşitli kurslara katılmak vb. farklı alanlardaki uğraşılarla meşgul olmaktayım. Evliyim ve bir çocuk annesiyim.

2007 yılından bu yana yerel ve ulusal düzeyde düzenlenen anı ve öykü yarışmalarına katılmaktayım; katıldığım ve ödüle layık görülen çalışmalarım oldu. İlk olarak, 2007 yılında Artvin Valiliği tarafından ulusal düzeyde düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Artvin” konulu öykü yarışmasında “Gözümün Işığı” adlı öykümle “Gurbetten Artvin’e Mektup” dalında birincilikle ödüllendirildim. 2008 ve 2009 yıllarında yine Artvin valiliğinin düzenlemiş olduğu yarışmalarda “Gaz Parası Tuz Parası” adlı öykümle “Bir Kişiliğin Hikâyesi” dalında birincilik; “Bilge Kadın Şoreta” adlı öykümle mansiyon ödülü almaya hak kazandım. Ayrıca, 2009 yılında ulusal düzeyde düzenlenen “Öğretmenler Arası Anı Yarışması”nda “İyi ki Yapmışım” dalında “Beni de Götürün Öğretmenim” adlı öykümle ikincilik, 2012 yılında, Bursa’da düzenlenen çocuk öyküleri yarışmasında da “Ninemin Tavukları” adlı öykümle üçüncülük ödülüne layık görüldüm.

2005 yılından bu yana ise, karma ve kişisel olarak resim ve heykel sergilerine katılmaktayım. Artvin, Yalova ve Antalya illerinde çeşitli karma resim-heykel sergilerinde eserlerim sergilenmiştir.

1996-2011 yılları arasında yaklaşık 15 yıl Artvin’de görev yaptım. Borçka’da Ambarlı ve Muratlı köylerinde; öğretmenlik ve yöneticilik, Artvin merkezde Karadeniz Bakır İlköğretim Okulu’nda rehber öğretmenlik görevlerinde bulundum.

Görevlerim sürecinde edindiğim izlenim ve deneyimler; aile tutumları ve çocuk yetiştirme, genel olarak eğitim konusunda karşılaştığım sorunlar ve de Artvin’in doğal güzellikleri “Sıradışı Tatil” romanımı yazmamda etkili oldu.

“Sıradışı Tatil” kitabımda anlatılanlar, şirin ilçemiz Borçka’nın güzel bir köyünde geçer… Güneyden; turizmin başkenti Antalya’dan bir yaz tatili için gelen bir çocuğun bu güzel köyde karşılaştığı yeni yaşantılar, kazandığı beceriler ve yaşadıklarından etkilenmeleri eğitimsel bakış açısıyla anlatılır…

Günümüzde, bilgisayar başından kalkmak istemeyen, tek tip beslenmeye eğilimli, yemek seçen, oyunları ve oyuncakları sanallaşmış çocuklarımızın baskıya başvurmadan, yaşama dahil edilerek doğayı, hayvanı, insanı, çevreyi sevme ve koruma anlayışlarını, çalışma ve üretme alışkanlıklarını geliştirebileceğimizi, çalışarak ve üreterek aynı zamanda da dinlenilebileceğini, özetle sıra dışı bir tatil yapmanın mümkün olduğunu göstermeyi amaç edindim…

İyi okumalar diliyorum…”ifadelerine yer verildi.

Share
1716 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?