logo

Nasıl Bir Rektör Hayal Ediyorum? Nasıl Bir Rektör İstemiyorum?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Çoruh Üniversitesi’nin rektörlük seçimleri yarışı başladı. Mevcut Rektör Prof.Dr. Mehmet Duman’ın görev süresinin sona ermesi nedeniyle yeni rektör belirlenecek. Şuan için 6 aday rektörlük yarışında olduklarını açıkladılar. Yeni bir aday henüz çıkmadı ve çıkacak gibi de görünmüyor. Bende yeni seçilecek rektöre ilişkin beklentilerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu yazım alışıla gelmişin dışında çok uzun olmayacak. Net bir şekilde hayalimdeki rektörü ve kesinlikle arzulamadığım rektör şeklini sizlere aktaracağım. Artvin için ve bu ilin 2007’de kurulmuş üniversitesinin geldiği noktadan çok daha ilerilere gidebilmesi için bence yapacağımız rektör seçimi son derece önem taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde gazetemizin yazarı Taha beyin yazdığı bir yazı nedeniyle eleştiriler aldığım için kendi düşüncelerimi aktarmayı uygun buldum. Beni tanıyan ve takip edenler bilirler, öyle kendi düşüncelerini başkalarının isminde yazmam. Bu nedenden dolayı Taha beyin yazısının Tolga Gül’e ait olduğuna dayalı yorumların gerçeği yansıtmadığının bilinmesini isterim. Benim gazetemde yazan yazarlar fikirlerini beyan etmekte özgürdürler. Benimle aynı fikri paylaşmak zorunda değillerdir. Ben bu noktada oldukça demokrat bir kişiyim. Her ne kadar Artvin’de kendini demokrat ve özgürlükçü olarak nitelendiren sahte demokrat ve özgürlükçüler beni sevmeseler de onların beni sevmemesinin en büyük sebebi kendilerinin ideallerindeki insan tipinde olmamdır. Herkesin fikrine saygı duyan bir kişiliğe sahip olmamdır. Bu nedenle ki Taha beyin yazısında bahsettiği rektör adayı tipine kesinlikle katılmamama rağmen fikrine saygı duyduğum için herhangi bir şekilde yazısına müdahalede bulunmamışımdır. Bu nedenle kendi fikrimi açıklama gereği duydum.

Rektör tercihimde en öne çıkan kuralım kesinlikle yeni rektörün ailesi ile birlikte Artvin’de oturuyor olması kuralımdır. Kim ne derse desin Artvin’de ailesi ile birlikte oturmayan ve ailesi dışarıda olan bir rektör şu yeni dönemde arzulamıyorum. Artvin’in havasını soluyan, Artvin’de belli bir dönem yaşamış, üniversitenin geçmişinde emekleri olan, bu ille yoğrulmuş ve ailesi ile birlikte bu ilde yaşamayı mecburiyetten değil gönülle tercih etmiş bir ismin AÇÜ rektörü olması gerektiğine inanıyorum. Ayrıca AÇÜ’yü ve Artvin’i tanıyan, bilen, sorunlarına ve çözüm yollarına kafa yoran, bu ili yöneten insanları tanıyan, bu ilin dinamiklerinin idrakinde olan bir isim olmalı. Her şeyden önemlisi de bu ili sevmesi gereken, vizyon sahibi, istekli, cesur, üretken, çalışkan, projeci ve iyi bir ufuk sahibi bir isim olmalıdır. Artvin’e ilgili kaygıları olan, üniversite ile ilgili hayalleri bulunan bir isim olmalı. Fikirlere açık, ortak aklı arayan, girişken ve iyi bir iletişim sahibi olmalıdır.
‘Nasıl biri olmamalı?’ sorusuna yanıt vermem gerekirse yukarıdaki vasıflara sahip olmayan bir kişi olmalı. Açık ve net olarak belirtmem gerekir ise benim mevcut adaylar arasında en yakın ve uzak olduğum adaylar bulunmaktadır. Yukarıda yazdığım gibi ailesi ile birlikte Artvin’de oturmayan bir rektör adayının tercih edilmesinin ilimizin yegane üniversitesinin geleceği açısından büyük hayal kırıklıklarına neden olacağına inanıyorum. Kafa yapısı olarak gelişime ve değişime ayak uyduramayacak bir rektör adayının da üniversiteye hayırlar getireceğini düşünmüyorum. Mevcut dinamiklere ayak uyduramayacak ve bu ili yöneten insanlardan uzak olacak bir kişinin de Artvin’e fayda vereceğine inanmıyorum. Kimliğinde Artvin yazmamalı ama kalbinde kesinlikle Artvin yazmalıdır. Artvin’i gelip geçici değil kalıcı düşünmelidir. Bunlara sahip olmayan bir kişi de ilimize ve üniversitemize çok fazla şey katamayacaktır. Kısacası bizi sevmeyen, bizi tanımayan, biz olmayan bir kişi olmamalı. Belki iyi insan ve hoca olsa da eğer bu ile ve üniversiteye katacağı bir şeyi olmayan isimler benim en uzağında olacağım isimler olacaktır.

Yazımın son bölümünde yeni rektörün belirlenmesinde dahli olacak herkese bir çağrıda bulunmak istiyorum. Yeni rektör adaylarından herhangi birinden yana tavır belirleyecekseniz ve destek verecekseniz şahsi sebeplerinizi ve çıkarlarınızı bir kenara bırakınız. Zira sonradan pişman olabilirsiniz. Biz bugün doğru tercih yapabilir isek 4 yıl sonra yaptığımız bu tercihin karşılığını her açıdan çok fazla gelişmiş bir AÇÜ ile karşı karşıya kalmış olacağız. Yanlış tercih ise bizimle aynı dönemlerde kurulmasına rağmen bize fark atmış üniversiteleri görmemize sebep olacaktır. Bu noktada tüm adayların projelerini ve vaatlerini ve de programlarını iyi inceleyiniz. Bunun yanı sıra da her birini detaylı şekilde araştırınız. Son pişmanlık zira fayda vermiyor.

Doğru tercih yapmamız temennisiyle seçimlerden aklı selimin galip gelmesini ve ilimize ve de üniversitemize değerler katacak ufuk ve vizyon sahibi bir kişinin rektör seçilmesini temenni ediyorum. Evet, benim rektör adayı noktasında gönlümden geçen bir kişi bulunuyor. Yazımı iyi okursanız zaten bunun ipuçlarını vermişimdir. Tahminime gelince üniversitedeki öğretim görevlilerinin vereceği oylar sıralamasında benim gönlümdeki adayında birinci olacağını düşünüyorum. Zira o ismi önde görüyorum ama yine de sadece öğretim görevlilerinin vereceği oylar yeterli olmadığı için bu ilin geleceği açısından ben en kötü tercihten ise en iyi tercihlerin kim olacağını yazmayı mesleki bir sorumluluk olarak değerlendirerek bu yazıyı kaleme aldım.

Etiketler:
Share
1507 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hata

  18 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Özet: Bilmeyerek yapılan yanlışa hata denir. Hata sorumluluğu kaldırır. Bilerek yapılan yanlışa hata değil taammüd denir.  "Amd" veya "taammüd" eş anlamlı olup, önceden tasarlayarak, düşünerek, bilerek, isteyerek ve kasıtla yapmak demektir. Kasıtlı yapılan bir işin günaha yol açar. 1.Kavram Hata istenmeden yapılan yanlıştır. Bir yanlış bilerek ve isteyerek yapılırsa hata olmaktan çıkar (amd-taammüd) denilen suç olur. Bir terim olarak hata, kasıt unsuru taşımayan bir söz veya fiil olup, asıl iradeye aykırı olarak vuku bulur. İnsan, gaflet so...
 • Reklam

  12 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Reklam kelimesi, Latince’de (çağırmak) fiilinden türetilmiştir. Bu mantıkla reklam batı dillerinde avcıları avlanırken , kurbanlarını (avlarını) cezp edebilmek ve çağırmak için uyguladıkları hileleri, teknikleri, yol ve yöntemleri betimlemektedir. Terim olarak Reklam, televizyon, gazete, radyo, billboard, dergi, sinema  internet gibi mecralar aracılığıyla çeşitli mal, ürün ve hizmetlerin hedef kitlelere ve tüketicilere belirli bir ücret karşılığında tanıtılmasıdır. Bu işin ana unsurları; bir ücret karşılığında yapılması, tanıtım yaptıran firm...
 • Şerefiye (ﺷﺮﻓﻴّﻪ)

  10 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Arapça “yüksek mekân” anlamına gelen şereften, şerefі - şerefiye olarak Türkçe’de türetilmiştir. İmar edilen bir yerdeki gayrimenkullerden değerlerinin artışı sebebiyle alınan bir çeşit vergidir. Devlet, kamu tüzel kişileri ve özellikle belediyelerin gerçekleştirdikleri bayındırlık ve altyapı hizmetleriyle imar faaliyetlerinden dolayı bazı kimselerin mal varlıklarında önemli değer artışları olmaktadır. Bina, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerde gayrimenkul sahibinin herhangi bir çabası, katkısı veya masrafı olmaksızın; yanıt ilgili kişinin irad...
 • Nota vermek

  09 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: Nota vermek; posta koymak, ayar vermek, uyarmak gibi algılansa da tam karşılığı bu değildir. Devletler arası diplomatik yazışmadır. Fransızca note "1. işaret, alamet, iz, hatırlatma yazısı, 2. müzik işareti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen nota sözcüğünden evrilmiştir. Gündem konuları arasında sıklıkla iki ülke arasındaki gerilim sırasında kullanılmasından dolayı yanlış bilinen bir anlama da sahiptir. Yalnızca siyasi sorunlar sırasında kullanılmamaktadır. Askine, devletler arasındaki yazışmaların tümün...