logo

Nacviya Yolu Artvin’e Hayat Verecek


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Merkez’in enerjisini yeni ulaşım imkanlarına harcaması gerektiğini düşünenlerdenim. Son yıllarda özellikle AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’da bu noktayı tespit etmiş ki enerjisini yeni ulaşım yolları konusunda harcıyor.

Artvin Merkez’e ulaşmak için Köprübaşı Mevkiinden yaklaşık 20 viraj dönerek tırmanıyorsunuz. Haliyle Artvin Merkez’e yük getirmek isteyen bir kamyon şoförü, bu ulaşım sıkıntısından dolayı yük için en az iki katı bedel talep ediyor. Tamam, bir taksi ile bu virajlar rahat dönülüyor olsa da kamyon ile dönmek şoförler için ciddi zorluk getiriyor. Artvin Merkez’deki bu virajları çıkarken yol kenarında arıza yapmış bir kamyon ile sıkça denk geliyorsunuz. Bunun en önemli nedeni hiç kuşku yok ki virajların araçları ciddi oranda yorması ve arızaya zorlamasıdır.
Geçtiğimiz günlerde turizme ilişkin bir yazı yazmış ve turizm alanında ilimizin gelişebilmesi için karayollarının kalitesini arttırmamız gerektiğini ve de yol kalitesini arttırmanın dışında zamansal açıdan da süreyi düşürtmemizin imkanlarını bulmamız lazım olduğunu yazmıştım. Bu noktada AK Parti Milletvekili Kışla’nın gayretleri ile gündeme gelen ve Karayolları ağına alına Artvin-Borçka Nacviya Bypass yolunun önemi büyük. Bu yol hem virajları ortadan kaldıracak hem de zamansal açıdan büyük bir kısaltma sağlayacak.

Artvin’in Bypass yola ihtiyaç duyduğunu yıllardır yazar ve çizeriz. İyi ki de yazıp çizdik ki bu yolun gündeme gelmesine katkı sağladık. Yıllar önce Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, şuan ki Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı iken Bypass yolu gündeme getirmiş ve bu yolun yapımı için destek istemişti. Bugün aslında Bypass yol gündemde ise sadece Alpaslan’ın değil bu konuyu gündeme getiren herkesin büyük emekleri var. Gerek Alpaslan’dan önceki başkan Temel Demirci gerekse de Alpaslan’ın bu konuda büyük uğraşlar vermelerinin ana nedeni de şoför esnafının yaşadığı zorlukların sona ermesiydi. Nihayetinde şimdi ufukta bu yol gözüküyor.

Geçtiğimiz günlerde Artvin-Borçka Alternatif giriş yolu yani Nacviya Bypass yoluna ilişkin Milletvekili Kışla ile görüşüyorduk. Kışla, yolun 4 şerit olacağını ve otoyol kalitesinde yapılacağını söylediğinde inanılmaz sevinmiştim. Gerçekten de Samsun-Sarp Otoyolu’nun Artvin’e gelme hayalini kuran ilimiz adına bu hayalin gerçeğe dönüşmesinin en önemli ayaklarından biri bu alternatif giriş yolu olacaktır. Artvin Merkez’den sahil yoluna gitmek isteyen vatandaşların direk bu yola çıkarak Borçka yarı yola yaklaşık 7 dakika da varması ve de Cankurtaran Tüneli ile Borçka ilçesinden başlayarak çıkılacak olan bir otoyol ile birlikte mesafe de ciddi oranda azalma ve zamansal açıdan da büyük ölçüde azalma yaşanacaktır. Artvin Merkez’den çıkan bir araç sürücüsünün Hopa ilçesine planlanan yollar tamamlandığında maksimum 30 dakikaya indiğini düşündüğünüz anda ilimizin en çok bağlantıda olduğu Rize ve Trabzon arasındaki ulaşımın ciddi anlamda rahatladığına şahit olmuş olacağız. Rize-Artvin Havalimanı’nın devreye girmesi ile birlikte Hopa ilçesine 30 Dakikaya inip oradan da havalimanına yine maksimum 30 dakikada indiğinizi düşündüğünüzde Artvin’e gelmek isteyen bir kişinin havalimanından sonra maksimum 1 saatlik yolculuk ile Artvin’e ulaşması eğitimden turizme, sağlıktan sanayiye kadar bir çok alanda ilimizin gelişmesinin önünü açacaktır.

Cankurtaran Tüneli ilimiz açısından ne denli önemli ise yukarıdaki saydığım nedenlerden dolayı Nacviya Alternatif Giriş Yolu’da bir o kadar önemlidir. Cankurtaran Tüneli’ni yaptırmış olmak Artvin adına ne denli büyük bir iş ise Alternatif Yolu yaptırmış olmak da bence o denli büyük bir iştir.

Belki bugün Nacviya yoluna ilişkin yaşanan gelişmeler takip edilmiyor olsa da sanıyorum bu yol tamamlandığında hepimiz göreceğiz ki bu ile yapılan en önemli hizmetlerden biri Nacviya yolunu kullanıyor olmaktır. Ben şimdiden Alternatif Yolun öncelikle Karayolları ağına alınması, ardından da gelecekte doğacak ihtiyaçlar nedeniyle otoyol olarak planlatılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Kısa süre önce proje ihalesi gerçekleştirilen bu yolun projesinin çizilmesi ve yol yapım ihalesinin de 2017 yılında yapılarak biran önce projeye başlanmasını diliyorum.

Ve büyük bir heyecan ile Alternatif Yolu kullanmayı arzuluyorum. Sanıyorum ki 2016-2020 yılları Artvin’in Ulaşımda çağ atlayacağı yıllar olacaktır.

Etiketler:
Share
601 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...