logo

Nacviya Yolu Artvin’e Hayat Verecek


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Merkez’in enerjisini yeni ulaşım imkanlarına harcaması gerektiğini düşünenlerdenim. Son yıllarda özellikle AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’da bu noktayı tespit etmiş ki enerjisini yeni ulaşım yolları konusunda harcıyor.

Artvin Merkez’e ulaşmak için Köprübaşı Mevkiinden yaklaşık 20 viraj dönerek tırmanıyorsunuz. Haliyle Artvin Merkez’e yük getirmek isteyen bir kamyon şoförü, bu ulaşım sıkıntısından dolayı yük için en az iki katı bedel talep ediyor. Tamam, bir taksi ile bu virajlar rahat dönülüyor olsa da kamyon ile dönmek şoförler için ciddi zorluk getiriyor. Artvin Merkez’deki bu virajları çıkarken yol kenarında arıza yapmış bir kamyon ile sıkça denk geliyorsunuz. Bunun en önemli nedeni hiç kuşku yok ki virajların araçları ciddi oranda yorması ve arızaya zorlamasıdır.
Geçtiğimiz günlerde turizme ilişkin bir yazı yazmış ve turizm alanında ilimizin gelişebilmesi için karayollarının kalitesini arttırmamız gerektiğini ve de yol kalitesini arttırmanın dışında zamansal açıdan da süreyi düşürtmemizin imkanlarını bulmamız lazım olduğunu yazmıştım. Bu noktada AK Parti Milletvekili Kışla’nın gayretleri ile gündeme gelen ve Karayolları ağına alına Artvin-Borçka Nacviya Bypass yolunun önemi büyük. Bu yol hem virajları ortadan kaldıracak hem de zamansal açıdan büyük bir kısaltma sağlayacak.

Artvin’in Bypass yola ihtiyaç duyduğunu yıllardır yazar ve çizeriz. İyi ki de yazıp çizdik ki bu yolun gündeme gelmesine katkı sağladık. Yıllar önce Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, şuan ki Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı iken Bypass yolu gündeme getirmiş ve bu yolun yapımı için destek istemişti. Bugün aslında Bypass yol gündemde ise sadece Alpaslan’ın değil bu konuyu gündeme getiren herkesin büyük emekleri var. Gerek Alpaslan’dan önceki başkan Temel Demirci gerekse de Alpaslan’ın bu konuda büyük uğraşlar vermelerinin ana nedeni de şoför esnafının yaşadığı zorlukların sona ermesiydi. Nihayetinde şimdi ufukta bu yol gözüküyor.

Geçtiğimiz günlerde Artvin-Borçka Alternatif giriş yolu yani Nacviya Bypass yoluna ilişkin Milletvekili Kışla ile görüşüyorduk. Kışla, yolun 4 şerit olacağını ve otoyol kalitesinde yapılacağını söylediğinde inanılmaz sevinmiştim. Gerçekten de Samsun-Sarp Otoyolu’nun Artvin’e gelme hayalini kuran ilimiz adına bu hayalin gerçeğe dönüşmesinin en önemli ayaklarından biri bu alternatif giriş yolu olacaktır. Artvin Merkez’den sahil yoluna gitmek isteyen vatandaşların direk bu yola çıkarak Borçka yarı yola yaklaşık 7 dakika da varması ve de Cankurtaran Tüneli ile Borçka ilçesinden başlayarak çıkılacak olan bir otoyol ile birlikte mesafe de ciddi oranda azalma ve zamansal açıdan da büyük ölçüde azalma yaşanacaktır. Artvin Merkez’den çıkan bir araç sürücüsünün Hopa ilçesine planlanan yollar tamamlandığında maksimum 30 dakikaya indiğini düşündüğünüz anda ilimizin en çok bağlantıda olduğu Rize ve Trabzon arasındaki ulaşımın ciddi anlamda rahatladığına şahit olmuş olacağız. Rize-Artvin Havalimanı’nın devreye girmesi ile birlikte Hopa ilçesine 30 Dakikaya inip oradan da havalimanına yine maksimum 30 dakikada indiğinizi düşündüğünüzde Artvin’e gelmek isteyen bir kişinin havalimanından sonra maksimum 1 saatlik yolculuk ile Artvin’e ulaşması eğitimden turizme, sağlıktan sanayiye kadar bir çok alanda ilimizin gelişmesinin önünü açacaktır.

Cankurtaran Tüneli ilimiz açısından ne denli önemli ise yukarıdaki saydığım nedenlerden dolayı Nacviya Alternatif Giriş Yolu’da bir o kadar önemlidir. Cankurtaran Tüneli’ni yaptırmış olmak Artvin adına ne denli büyük bir iş ise Alternatif Yolu yaptırmış olmak da bence o denli büyük bir iştir.

Belki bugün Nacviya yoluna ilişkin yaşanan gelişmeler takip edilmiyor olsa da sanıyorum bu yol tamamlandığında hepimiz göreceğiz ki bu ile yapılan en önemli hizmetlerden biri Nacviya yolunu kullanıyor olmaktır. Ben şimdiden Alternatif Yolun öncelikle Karayolları ağına alınması, ardından da gelecekte doğacak ihtiyaçlar nedeniyle otoyol olarak planlatılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Kısa süre önce proje ihalesi gerçekleştirilen bu yolun projesinin çizilmesi ve yol yapım ihalesinin de 2017 yılında yapılarak biran önce projeye başlanmasını diliyorum.

Ve büyük bir heyecan ile Alternatif Yolu kullanmayı arzuluyorum. Sanıyorum ki 2016-2020 yılları Artvin’in Ulaşımda çağ atlayacağı yıllar olacaktır.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...