logo

reklam

Nacviya Yolu Artvin’e Hayat Verecek


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Merkez’in enerjisini yeni ulaşım imkanlarına harcaması gerektiğini düşünenlerdenim. Son yıllarda özellikle AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’da bu noktayı tespit etmiş ki enerjisini yeni ulaşım yolları konusunda harcıyor.

Artvin Merkez’e ulaşmak için Köprübaşı Mevkiinden yaklaşık 20 viraj dönerek tırmanıyorsunuz. Haliyle Artvin Merkez’e yük getirmek isteyen bir kamyon şoförü, bu ulaşım sıkıntısından dolayı yük için en az iki katı bedel talep ediyor. Tamam, bir taksi ile bu virajlar rahat dönülüyor olsa da kamyon ile dönmek şoförler için ciddi zorluk getiriyor. Artvin Merkez’deki bu virajları çıkarken yol kenarında arıza yapmış bir kamyon ile sıkça denk geliyorsunuz. Bunun en önemli nedeni hiç kuşku yok ki virajların araçları ciddi oranda yorması ve arızaya zorlamasıdır.
Geçtiğimiz günlerde turizme ilişkin bir yazı yazmış ve turizm alanında ilimizin gelişebilmesi için karayollarının kalitesini arttırmamız gerektiğini ve de yol kalitesini arttırmanın dışında zamansal açıdan da süreyi düşürtmemizin imkanlarını bulmamız lazım olduğunu yazmıştım. Bu noktada AK Parti Milletvekili Kışla’nın gayretleri ile gündeme gelen ve Karayolları ağına alına Artvin-Borçka Nacviya Bypass yolunun önemi büyük. Bu yol hem virajları ortadan kaldıracak hem de zamansal açıdan büyük bir kısaltma sağlayacak.

Artvin’in Bypass yola ihtiyaç duyduğunu yıllardır yazar ve çizeriz. İyi ki de yazıp çizdik ki bu yolun gündeme gelmesine katkı sağladık. Yıllar önce Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, şuan ki Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı iken Bypass yolu gündeme getirmiş ve bu yolun yapımı için destek istemişti. Bugün aslında Bypass yol gündemde ise sadece Alpaslan’ın değil bu konuyu gündeme getiren herkesin büyük emekleri var. Gerek Alpaslan’dan önceki başkan Temel Demirci gerekse de Alpaslan’ın bu konuda büyük uğraşlar vermelerinin ana nedeni de şoför esnafının yaşadığı zorlukların sona ermesiydi. Nihayetinde şimdi ufukta bu yol gözüküyor.

Geçtiğimiz günlerde Artvin-Borçka Alternatif giriş yolu yani Nacviya Bypass yoluna ilişkin Milletvekili Kışla ile görüşüyorduk. Kışla, yolun 4 şerit olacağını ve otoyol kalitesinde yapılacağını söylediğinde inanılmaz sevinmiştim. Gerçekten de Samsun-Sarp Otoyolu’nun Artvin’e gelme hayalini kuran ilimiz adına bu hayalin gerçeğe dönüşmesinin en önemli ayaklarından biri bu alternatif giriş yolu olacaktır. Artvin Merkez’den sahil yoluna gitmek isteyen vatandaşların direk bu yola çıkarak Borçka yarı yola yaklaşık 7 dakika da varması ve de Cankurtaran Tüneli ile Borçka ilçesinden başlayarak çıkılacak olan bir otoyol ile birlikte mesafe de ciddi oranda azalma ve zamansal açıdan da büyük ölçüde azalma yaşanacaktır. Artvin Merkez’den çıkan bir araç sürücüsünün Hopa ilçesine planlanan yollar tamamlandığında maksimum 30 dakikaya indiğini düşündüğünüz anda ilimizin en çok bağlantıda olduğu Rize ve Trabzon arasındaki ulaşımın ciddi anlamda rahatladığına şahit olmuş olacağız. Rize-Artvin Havalimanı’nın devreye girmesi ile birlikte Hopa ilçesine 30 Dakikaya inip oradan da havalimanına yine maksimum 30 dakikada indiğinizi düşündüğünüzde Artvin’e gelmek isteyen bir kişinin havalimanından sonra maksimum 1 saatlik yolculuk ile Artvin’e ulaşması eğitimden turizme, sağlıktan sanayiye kadar bir çok alanda ilimizin gelişmesinin önünü açacaktır.

Cankurtaran Tüneli ilimiz açısından ne denli önemli ise yukarıdaki saydığım nedenlerden dolayı Nacviya Alternatif Giriş Yolu’da bir o kadar önemlidir. Cankurtaran Tüneli’ni yaptırmış olmak Artvin adına ne denli büyük bir iş ise Alternatif Yolu yaptırmış olmak da bence o denli büyük bir iştir.

Belki bugün Nacviya yoluna ilişkin yaşanan gelişmeler takip edilmiyor olsa da sanıyorum bu yol tamamlandığında hepimiz göreceğiz ki bu ile yapılan en önemli hizmetlerden biri Nacviya yolunu kullanıyor olmaktır. Ben şimdiden Alternatif Yolun öncelikle Karayolları ağına alınması, ardından da gelecekte doğacak ihtiyaçlar nedeniyle otoyol olarak planlatılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Kısa süre önce proje ihalesi gerçekleştirilen bu yolun projesinin çizilmesi ve yol yapım ihalesinin de 2017 yılında yapılarak biran önce projeye başlanmasını diliyorum.

Ve büyük bir heyecan ile Alternatif Yolu kullanmayı arzuluyorum. Sanıyorum ki 2016-2020 yılları Artvin’in Ulaşımda çağ atlayacağı yıllar olacaktır.

Etiketler:
Share
509 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kişi Başına Düşen Milli Gelir Nasıl Dağıtılır?

  15 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kişi başına düşen milli geliri hep duyarız da nasıl dağıtıldığını şimdiye kadar hiç duymadık. Eğer Kişi başına düşen milli gelir varsa bunun dağıtılması gerekir değil mi? Eğer dağıtılmayacaksa kişi başına düşen milli gelir kavramı niçin kullanılıyor? Kişi başına düşen milli geliri dağıtmanın nasıl dağıtılacağı ile ilgili basit bir yöntem var. Devlet re’sen (kendiliğinden) herkes için bankamatik işlevi de gören kimlik kartları çıkarır, bunları vatandaşlarımızın adresine gönderir. Sonra TC kimlik numaraları hesap numarası olara...
 • Taşeronlara Kadro Meselesinde Özelleştirme-Devletleşme Kararsızlığı

  14 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Son iki yazımda gündeme getirdiğim taşeronlara kadro mevzuunda her gün yeni gelişmeler ve açıklamalar gündeme gelirken belli olan tek bir şey var ki hükümetin bu konuda kafasının karışık olduğu. Evet, bir çalışma var ancak bu çalışma sonrasında verilecek olan kararların devletin işleyişi, ekonomisi, sosyal politikaları ve ekonomik sistemleri üzerinde ciddi etkileri olacak. Konuya sadece basitçe taşeronlara kadro verilecek şekliyle bakmak yeterli değil. Bu kadro verilebilir ancak kadronun verilmesinin ardından ortaya çıkacak sonuçlar acaba ülkem...
 • Taşeron işçileri insan onuruna aykırı kötü şartlarda çalıştırılıyorlar.

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron işçileri düşük ücretle çalıştırılan işçilerdir. Aylarca ücret alamadıkları zamanlar olur. Tazminat ödemeden işten çok kolay çıkarılabilirler. Sendikalı olmalarına izin verilmez. İşçi haklarını hararetle savunan sendikalar bile taşeronların sorunlarını hiç görmezler. Kadrolu işçiler tarafından bile dışlanırlar. Hani hak aramak için Ankara’ya eylemlere gidip halay çeken sendikalı işçiler var ya, taşeron işçilerinin durumu onların hiç birisinin umrunda değildir. Taşeron işçileri görev tanımı dışındaki işlerde...
 • Taşeron

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işverendir. Fransızca’daki "tacheron" kelimesinden gelir. Fransızca tacheron "başkasına ait yükümlülüğü ücret karşılığında üstlenen kimse, iş yüklenen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Büyük bir işin yalnız kendi uğraşı alanına gi...