logo

Müzebüs Borçkalı Öğrencilerle Buluştu

Müzebüs Borçka ilçesindeki Mehmet Akif Ersoy İlkokul ve Ortaokul öğrencileriyle buluştu.

 

Rahmi M. Koç Müzesi’nin Türkiye’nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği gezici müze projesi ‘Müzebüs’ geçtiğimiz günlerde ilimize gelerek öğrencilerle buluştu.

Rahmi M. Koç Müzesi’nin hayata geçirdiği gezici müze projesi ‘Müzebüs’, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Müze Öğretmenlerinden Rafet Özgün Gök ve Servet Çakar, Eğitim Danışmanı Emine Bayram’ın eşliğinde Artvin’e geldiler.

Rahmi M. Koç Müzesi Müze Öğretmeni Rafet Özgün Gök ve Servet Çakar tarafından yapılan açıklamada; “Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılındaki yolculuğuna Borçka ilçesindeki Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulun konuğu olduk. Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacı ile Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yılda devam ediyor. Bu seneki yolculuğumuzun ilk durağı Kastamonu ilimiz oldu. Artvin ilimizde 5 okulun konuğu olacağız” ifadelerini kullandı.

Ülke Genelinde Müze Görmeyen Çocuk Kalmayacak

Yola çıktığı günden bu yana 1771 okulda 368 bin 233 öğrenciye ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram; “Ülke genelinde müze görmeyen çocuk kalmayacak. Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Bayram; “Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirlendiğini” ifade etti.

Bülent Atasert-Borçka

Share
353 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?