logo

Mürsel Keskin: Madenleri Millete vereceğiz

Bağımsız Türkiye Partisi Artvin Milletvekili adayı Mürsel Keskin, Türkiye’nin maden politikaları üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Bağımsız Türkiye Partisi Artvin Milletvekili adayı Mürsel Keskin, açıklamalarında; Türkiye’nin maden politikalarını parti olarak eleştirdiklerini belirterek, BTP iktidarında madenciliğin yapılacağını ancak madenlerin Millete verileceğini açıkladı. BTP Milletvekili adayı Mürsel Keskin, 13.05.2015 Tarihli Yeni Mesaj gazetesinde yayınlanan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın yazısını okuyarak; “Ülkemizin Yer altı kaynaklarını anlatan yazısını önemine binaen yayınlamak istiyorum” dedi. Keskin yazıyı okurken; “Madenleri millete vereceğiz. Türkiye’de siyaset hakikaten günü kurtarmak üzerine yapılıyor. Bundan önceki seçimlerde 3 katrilyon dolarlık yer altı kaynağımız var dediğimizde, ‘burada maden yok’ diyenler, mızrağın çuvala sığmadığı şimdiki seçim sathında, ‘Türkiye’de maden var ama Lozan’a göre bu madenleri 2023’e kadar biz işletemeyiz’, bahanesinin ardına sığınıyorlar.

Türkiye maden rezervi bakımından bor madeninde dünyada birinci; altında Güney Afrika’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Ya petrole ne demeli? Türkiye bir petrol denizi üzerinde yüzüyor.Önce yer altı kaynaklarımızın işletme hakkının Lozan’da elimizden alınmadığını belirtelim.

20 Kasım 1922’de başlayan Lozan Barış Konferansı’nda, anlaşmanın önsözünde  “devletlerin bağımsızlık ve egemenliğine saygı gösterilmesi” ilkesi üzerinde şekillenmiştir, ifadesi yer alır.

Lozan’da hangi kararlar alınmıştı?

Fransa ile anlaşılarak güney sınırımız Ankara Anlaşması’ndaki gibi onaylanmıştır.

Irak sınırımız konusunda barıştan sonra 9 ay içinde dostane bir şekilde halledilmesi kararına varılmıştır.

Batı sınırımız, Yunanlılarla anlaşarak Meriç ırmağı sınır olmak üzere kararlaştırılmıştır.

Anlaşmanın 28. maddesiyle kapitülasyonlar kaldırılmıştır.

Türkiye Lozan’da, geleceğe bir savaş borcu bırakmamıştır.

Boğazlar, ulusal çıkarlarımıza uygun şekilde düzenlenmiştir.

İstanbul’da yaşayan Rumlarla, Batı Trakya’da yaşayan Türkler hariç, Türkiye’deki Rumlar ve Yunanistan’daki Türklerin değiştirileceği yönünde anlaşmaya varılmıştır.

Bu maddelerde Türk heyetinin, Türk milletinin ve de devletinin menfaatine hareket edebilmesi, emperyalizme karşı kazanılan zaferle gelen bağımsızlık sebebiyledir.

Bazılarının bilinçli bir şekilde ‘madenleri işletemeyiz’ demeleri, Lozan’ın değil Sevr’in maddelerindendir ve bu esaret Lozan’dan sonra kalkmıştır.

Esasen ‘madenleri biz işletemeyiz’ diyenler belki de maden ruhsatları ile yabancılara verilen madenlerden bahsetmekteler.

Maden yok, petrol çıkmıyor bahanesini dile getirenler, aşağıdaki firmalara Anadolu topraklarının önemli bir bölümünü ruhsatlar ile kiralamış durumdalar.

1-Trans Atlantik Petrol şirketi: Mardin, Bedirhan, Diyarbakır, Bahar, Göksu, Arpa, İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Lalapaşa olmak üzere toplam 3.7 milyon dönüm büyüklüğünde arazide 61 kuyuda petrol çıkarıyor.

2-Türks-tren co şirketi: Diyarbakır, Kırtepe, Sahaban, Gerdüz, Kastel, Hazra, Kayaköy, Ergani’de toplam 6 milyon dönüm arazide, yani Türkiye’nin yüzde 1’ine tekabül eden sahada 200 kuyuda petrol çıkarıyor.

3-Alaaddin Middle petrol şirketi: İstanbul, Arpatepe, Zeynel, Nemrut, Altınakar, Eruh, Özpınar’da toplam 2.5 milyon dönüm arazide, ülkemiz yüzölçümünün binde 4’üne tekabül eden alanda 45 kuyuda petrol çıkarıyor.

4-Güney Yıldızı petrol şirketi: Arpatepe, Karakilise, Çalgan, İdil, Ovaköy, Kahta, Bulgur Dağı, Zeynel, Nemrut ve Hasancık bölgesinde 2.5 milyon dönüm arazide Türkiye’nin binde 4’üne tekabül eden alanda 20 kuyuda petrol çıkarıyor.

5-Delta Petrol: 4 milyon dönümde.

6-Petroka Petrol: 2 milyon dönümde.

7-Anol Petrol: 4.7 milyon dönümde petrol çıkarıyor.

Dünyanın en zengin ikinci altın rezervine sahip Türkiye’deki altın çıkaran firmalardan bazılarını da burada analım:

Koza Grubu, Çalık Grubu, Lidya Madencilik, Tüprag Madencilik, Arina, Odesey, Eldorado Gold, Strateks, Yurasya, İlmed, Galata Madencilik, Doğu Truva Madencilik, Kuzey Truva Madencilik, Çanakkale Madencilik, 30 ruhsatla İhlas Grubu, 96 ruhsatla Yıldızlar Holding, Cengiz Holding.

Elbette birileri, bu maden ruhsatlarının karşılığında aldıkları sebebiyle ‘madenleri millet yararına işletemeyiz’ der…

Elbette birileri, bu kadar ruhsat ile madenleri yabancılara peşkeş çektiği için ‘kimin malını kime veriyorsun’ diye sorar.

Bir kere daha diyelim: Türkiye’de işlenmemiş hali 3 katrilyon dolar olan yer altı zenginliklerimiz var.

Bunlar milletin hakkı ve biz millete vereceğiz ”ifadelerine yer verdi.

BTP adayları Yıldırım ve Keskin Ortaköylülerle buluştu

Bağımsız Türkiye Partisi Milletvekili adayları İbrahim Yıldırım ve Mürsel Keskin, seçim çalışmaları kapsamında Artvin’in en büyük köylerinden biri olan Ortaköy’e giderek burada vatandaşlarla bir araya geldi. Cuma namazı öncesinde vatandaşlarla eski nahiye merkezinde bulunan Cami önünde buluşan Bağımsız Türkiye Partisi Artvin Milletvekili adayları İbrahim Yıldırım ve Mürsel Keskin, vatandaşlarla sohbet ettiler. Nahiye merkezindeki camiinde namaz kılındıktan sonra halka hitap ederek mini bir miting yapan İbrahim Yıldırım ve Mürsel Keskin, BTP iktidarında yapılacak çalışmalara ilişkin de bilgi verdiler.

Bağımsız Türkiye Partisi Artvin Milletvekili adayı İbrahim Yıldırım, 2001’den bu yana Türkiye’de halka aş ve iş sağlayacak ‘kaynak’ları net ortaya koyan liderin Prof. Dr. Haydar Baş olduğuna işaret ederek, “Halkımız bu kaynaklardan refahtan mahrum kaldı. Vatandaşımız sakın bu seçim aldanmasın” dedi

Yıldırım, Türkiye’nin gerçek gündeminin BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın tezi, projeleri ve sosyal medya üzerindeki açıklamaları (tweetleri) üzerinden oluştuğunu ifade etti. Yıldırım, konuşmasında, Türkiye’de artık gizlenemeyen bir iş ve aş sorunu olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “İnsanlar aç ve yeterli beslenemiyor, doğrusu geçinemiyor. Borçlanarak çocuklarının midelerine bir şeyler koyuyorlar. Aç yatanların sayısı ise artıyor. Halbuki Prof. Dr. Baş, Milli Ekonomi Modeli (MEM) ile ‘Elveda fakirlik, hoş geldin zenginlik’ diyeli 10 yılı geçti. Proje belli, kaynaklar belli… Zaten kaynak deyince akla Haydar Baş gelir. İş ve aş deyince de keza öyle.

Sayın Kılıçdaroğlu önce kabul edip sonra reddettiği Sayın Baş’ın CHP’den aday olması ve hatta BTP ile ittifakı bugün hayata geçirmiş olsaydı, ne vatandaştan, ne de CHP’ye gönül vermiş seçmenden, Alevi tabandan bu lafları yemeyecekti. Geniş bir tabanın gönlü alınmış olacaktı. CHP’nin seçim beyannamesi de incelendiğinde görülecek ki, Sayın Baş’tan alıntılar üzerine yazılmış… 2007’de noter tasdikli taahhütnameler ilk kez Sayın Baş tarafından seçmene sunulmuştu. Şimdi Kılıçdaroğlu bunu da taklit etti. 10 yıldır BTP’nin seslendirdiği sosyal devlet projeleri, ‘CHP tarafından sanki yeni bulunmuş gibi” halka sunuluyor. Şunu açıklıkla söyleyebiliriz ki, çalıntı projeler CHP’yi sandığa gömecektir. Bundan önceki seçim çalışmaları ‘Dinsiz CHP-Dindar AKP’ şeklinde sürdürüldü. Görülen o ki, bu seçim kaynaklar üzerinden polemiklerle devam edecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP projeleri için ‘CHP bunların kaynağını açıklasın, oyumu CHP’ye veririm. Ve Şimşek devletin elinde tek gelir kalemi kalan vergilerden bahsederek, ‘vermesine imkân yok’ diyor. Doğrudur. Kılıçdaroğlu, Sayın Dervişi ekonomi bakanı yapmaktan bahsederken, senyoraj hakkını ABD’nin devraldığı bir ekonomide, bu paraları dağıtacağını vadetmesi, ikiyüzlülük değil de nedir? Asla veremezler ve yapamazlar. Hepsinin asgari ücret vaatlerini toplasan, BTP’nin ki kadar etmiyor!” dedi.

Vatandaşlar aldanmasın

İbrahim Yıldırım’ın ardından BTP ikinci sıra adayı Mürsel Keskin konuşma yaptı. Türkiye’de kaynak denilince akla Haydar Baş’ın geldiğini ifade eden Mürsel Keskin konuşmasının sonlarında ise şunları söyledi: “Bağımsız Türkiye Partisi olarak biz, Sayın Baş’ın MEM’ini parti programına almış tek partiyiz. 2001’den beri kaynaklar denince bunları net ortaya koyan Sayın Genel Başkanımızdır. Kaynak deyince akla gelen Haydar Baş’tır.

Yıllardır basın bizi gizledi, bir saniye göstermedi. Halkımız bu kaynaklardan refahtan mahrum kaldı. Sakın vatandaşımız aldanmasın… BTP’den çalıntılarla CHP’nin veya diğerlerinin vaat ettiklerine aldanmayalım. ‘Haydar Baş da veriyor, onlar da veriyor. Kararsız kaldım’ demesinler. Sayın Baş’tan başka verecek bir siyasi yoktur. 7.5 trilyon TL değerindeki yıllık gelirimizi bizzat kendileri açıkladılar. 9 uluslararası kongre ile kendini ispatlamış, Rusya başta olmak üzere 120 ülkede uygulanan MEM ile bu işi yapmaya hazır bir partiyiz.”

Yıldırım ve Keskin’in konuşmaları sık sık alkışlarla kesildi. Konuşmanın ardından her iki adayda Ortaköy merkezdeki esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek seçim çalışmalarının Ortaköy ayağını tamamladılar.

Ç.P.

 

 

Etiketler: » »
Share
1079 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?