logo

Murgul’a Bağlı Köyün Adı Referandumla Değişti

Murgul ilçesine bağlı Özmal Köyü sakinleri, köyün ismiyle dalga geçilmesini gerekçe göstererek, Artvin Valiliği İl İdare Kurulu’na başvurarak referandumla köyün adını “Osmanlı” olarak değiştirilmesini sağladı.

Murgul İlçesi Özmal Köyü Muhtarlığı, Köy İhtiyar Heyeti ve aynı yerde ikamet eden seçmen yeterliliğine sahip vatandaşların Özmal Köyü adının halk arasında alay konusu olduğu ve bundan köylülerin rahatsızlık duydukları gerekçesiyle OSMANLI köyü olarak değiştirmesi talebiyle Murgul İlçe Kaymakamlığına müracaat etti.

Murgul Kaymakamlığı bu talebi uygun görerek 1 Mayıs 1988 tarih ve 19811 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Sınır Anlaşmazlığı, Mülki Ayrılma ve Birleşme ile Köy Kurulması ve Kaldırılması Hakkındaki Yönetmelik” gereğince Artvin Valiliğine sundu.

Talebin Artvin Valiliğince de uygun görülmesi üzerine aynı yönetmelik hükümleri çerçevesinde İl İdare Kurulu Müdürlüğünce çalışmalara başlanarak halkın tercihini almak üzere Valilik tarafından İl İdare Kurulu Müdürü M.Orhan KESKİN başkanlığında 3 kişilik Sandık Kurulu kurulup 27.05.2018 Pazar günü Özmal Köyü İlköğretim okulunda referandum yapıldı.

Yapılan Referandum sonucunda Kullanılan 162 geçerli oyun 140’ına seçmenler “Evet” dedi ve referandum sonucunda köyün isminin “OSMANLI KÖYÜ” olarak değişiklik yapılması uygun görüldü.

Share
1031 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?