logo

Murgul Maden Müzesini İstiyor


Muhammet Bilgin
muhammetbilgin@08olay.com

Kentlere sahip oldukları potansiyeller kimlik verir. Üniversite kentleri vardır mesela. Tarım, Turizm, Sanayi kentleri olduğu gibi. Buradan hareketle Murgul da tam anlamıyla bir maden kentidir.

fixmurgul genel görünüm

Murgul Bakır İşletmeleri; 1915’lere kadar Amerika şirketi, daha sonra Alman, Türkiye devleti ve 2006’dan itibaren de bir Türk şirketi olan Eti Bakır AŞ tarafından işletilmekte olan DÜNYA’daki en büyük bakır madenlerinden birisidir. Evet, bu manada Murgul tam anlamıyla bir MADEN kentidir.

Rus işgalinden Kafkas cephesinde ilk kurtarılan yer de Murgul olmuştur. Bu aşamada 1915’te Murgul’u terk eden Amerikan şirketinden (The Caucasus Copper Co. Lmtd.) geriye depolar dolusu erzak, kırtasiye malzemesi, dinamit (Bu dinamitler Çanakkale Savaşında da kullanılmıştır.) kalmıştır. Aynıca, tam 100 yıl önce, tam teşekküllü bir hastane, bir madencilik okulu, bir maden müzesi ve içinde 15-20 piyano olan bir konservatuvar da yine madenciliğin Murgul’a sağladığı kazanımlardı.

2015 yılında bu sayılan müesseselerin hiçbirisi olmayan Murgul’da, artık bir maden müzesi dillendirilmektedir. Halk artık Murgul’un zayıf yönlerinin değil, güçlü yönlerinin ortaya çıkartılmasını, değerlendirilmesini beklemektedir.

Tarih öncesi dönemlerden bu yana Murgul’da yapılmakta olan Madencilik, 10 nesildir organize bir şekilde yapılmaktadır. Murgul bu yönüyle “madencilik kültürü” ve uygulamaları açısından bir okuldur, atölyedir.

Artık, bu madencilik kültürü Murgul’da ete kemiğe büründürülmeli, ilçe vizyonuna hizmet etmelidir. Bu miras değerlendirilerek Murgul’da sosyal, kültürel, turistik ve ekonomik bir hareketlilik geliştirilmelidir. Bunun ilk etabı da MURGUL MADEN MÜZESİ ile ortaya koyulmalıdır.

Murgul Maden Müzesi, butik otel ve pansiyonlar, el sanatları atölyeleri, yöresel ürünlerin satıldığı stantlar ile bir açık hava müzesi olmanın yanı sıra; barajlar nedeniyle yok olan ÇORUH MEDENİYETİ’nin de taşınacağı, sergileneceği, yaşatılacağı ve tanıtılacağı bir ortama da olanak sağlayacaktır.

Madenciliği en ilkel şekillerden, son teknoloji seviyelerine kadar ortaya koyacak olan Murgul Maden Açık Hava Müzesi, ülkemizdeki mühendislik fakültelerinin, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacak ve Murgul’a her yıl onbinlerce turist gelmesini sağlayacaktır.

Murgul Maden Müzesi hakkında Artvin ve ülke kamuoyunda farkındalık yaratmak için Murgullu vatandaşlar arasında bir imza kampanyası çalışmalarına başlanmış olması da dikkat çekici bir gelişmedir.

 

Etiketler:
Share
2913 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultan Vahdettin Kaçtı mı Kaçırıldı mı?

  21 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İstanbul 13 Kasım 1918 de işgal edilmiş. 6 Ekim 1923’te ise işgal kuvvetleri İstanbul’u terk etmiş. Sultan Vahdettin ise 17 Kasım 1922 yılında İstanbul’dan kaçmış? Sultan Vahdettin’in kaçtığı tarihe bakıyoruz İstanbul’da işgalci İngiliz kuvvetlerinin hakimiyeti var. Sultan Vahdettin İngiliz gemisi ile kaçmış. İngilizler Sultan Vahdettin’e dost mu düşman mı? Eğer İngilizler Sultan Vahdettin’e dost ise Sultan Vahdettin niçin İngiltere’ye, Londra’ya gitmedi de Malta Adası’na ve en sonunda İtalya’ya gitti? Eğer İngilizler S...
 • Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç

  20 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Hiç kimsenin vezgeçilmez olmadığını lise döneminde çok erken bir zamanda fark eden bir kişiyim. Teneffüste özellikle alt sınıflardaki öğrenci arkadaşlar ödevlerini yaptırmak ve soru sormak için etrafımı bir petek gibi sararlardı. Lise döneminde bizim okulda neredeyse ödevini yapmadığım bir öğrenci yoktur. Bu durumdan dolayı nefsime bir gurur gelmişti; “ben mezun olursam bu öğrenciler ödevlerini nasıl yapacaklar” diye merak ediyordum. Lise 1989 yılında bitti. Öğrencilerin benden sonra ödevlerini nasıl yapacaklarını takip etmeye b...
 • Münafık kafirden eşeddir (daha şiddetli, daha zararlı, daha beter)

  19 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Münafık, kafirden eşeddir, daha zararlıdır. Münafıklar, dostlar dairesinde sokulup ifsat ederler. Bir kafir insanlığa zarar vermeden insanlar içinde geçinip gidebilir, ama kalbinde nifak olan bir münafık, akrebin, sokmadan ve zehirlemeden lezzet alması gibi insanlar arasında özellikle de Müslümanlar içinde fesat ve nifak çıkartmaktan zevk duyar bir haşeredir. Münafık: İçinden gerçek anlamda iman etmemiş olup, dışından Müslüman görünen kimse, asli manasını değiştirmeden dilimize geçmiş olan münafık kelimesi İslam toplumu içinde -çeş...
 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...