logo

Murgul Maden Müzesini İstiyor


Muhammet Bilgin
muhammetbilgin@08olay.com

Kentlere sahip oldukları potansiyeller kimlik verir. Üniversite kentleri vardır mesela. Tarım, Turizm, Sanayi kentleri olduğu gibi. Buradan hareketle Murgul da tam anlamıyla bir maden kentidir.

fixmurgul genel görünüm

Murgul Bakır İşletmeleri; 1915’lere kadar Amerika şirketi, daha sonra Alman, Türkiye devleti ve 2006’dan itibaren de bir Türk şirketi olan Eti Bakır AŞ tarafından işletilmekte olan DÜNYA’daki en büyük bakır madenlerinden birisidir. Evet, bu manada Murgul tam anlamıyla bir MADEN kentidir.

Rus işgalinden Kafkas cephesinde ilk kurtarılan yer de Murgul olmuştur. Bu aşamada 1915’te Murgul’u terk eden Amerikan şirketinden (The Caucasus Copper Co. Lmtd.) geriye depolar dolusu erzak, kırtasiye malzemesi, dinamit (Bu dinamitler Çanakkale Savaşında da kullanılmıştır.) kalmıştır. Aynıca, tam 100 yıl önce, tam teşekküllü bir hastane, bir madencilik okulu, bir maden müzesi ve içinde 15-20 piyano olan bir konservatuvar da yine madenciliğin Murgul’a sağladığı kazanımlardı.

2015 yılında bu sayılan müesseselerin hiçbirisi olmayan Murgul’da, artık bir maden müzesi dillendirilmektedir. Halk artık Murgul’un zayıf yönlerinin değil, güçlü yönlerinin ortaya çıkartılmasını, değerlendirilmesini beklemektedir.

Tarih öncesi dönemlerden bu yana Murgul’da yapılmakta olan Madencilik, 10 nesildir organize bir şekilde yapılmaktadır. Murgul bu yönüyle “madencilik kültürü” ve uygulamaları açısından bir okuldur, atölyedir.

Artık, bu madencilik kültürü Murgul’da ete kemiğe büründürülmeli, ilçe vizyonuna hizmet etmelidir. Bu miras değerlendirilerek Murgul’da sosyal, kültürel, turistik ve ekonomik bir hareketlilik geliştirilmelidir. Bunun ilk etabı da MURGUL MADEN MÜZESİ ile ortaya koyulmalıdır.

Murgul Maden Müzesi, butik otel ve pansiyonlar, el sanatları atölyeleri, yöresel ürünlerin satıldığı stantlar ile bir açık hava müzesi olmanın yanı sıra; barajlar nedeniyle yok olan ÇORUH MEDENİYETİ’nin de taşınacağı, sergileneceği, yaşatılacağı ve tanıtılacağı bir ortama da olanak sağlayacaktır.

Madenciliği en ilkel şekillerden, son teknoloji seviyelerine kadar ortaya koyacak olan Murgul Maden Açık Hava Müzesi, ülkemizdeki mühendislik fakültelerinin, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacak ve Murgul’a her yıl onbinlerce turist gelmesini sağlayacaktır.

Murgul Maden Müzesi hakkında Artvin ve ülke kamuoyunda farkındalık yaratmak için Murgullu vatandaşlar arasında bir imza kampanyası çalışmalarına başlanmış olması da dikkat çekici bir gelişmedir.

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bazı Suçlara İdam Cezası Şart

  17 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık televizyonlarda haber kanallarını izlerken insanlığından nasibini almamış insanların işledikleri suçları görmekten tiksinir oldum. Gazetelerde bu tür yaratıkların işledikleri suçları okurken erkekliğimden utanır hale geldim. Böylesi şerefsizlerle aynı Dünya çatısı altında bile yaşamaktan, aynı stratosfer altında bulunmaktan ise utanır oldum. Aynı bayrak ve toprak altında bu tür canilerle birlikte yaşıyor olmaktan ise inanın sıkıldım. Yani ne diyeceğimi ve yazacağımı bilemez haldeyim. Burada bu tür olayları dillendirerek daha fazla insanlı...
 • ŞEHR-İ NUH PROJESİNE KATKI SAĞLAYAN ÇOK YÖNLÜ VE MULTİDİSİPLİNER BİR SANATÇIMIZ; Esma CİVCİR

  15 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Not: Bu makale içerik olarak zenginleştirilmek suretiyle sürekli güncellenecektir. 1.ŞEHR-İ NUH İSMİ Şırnak isminin esas hali olan Şera Nuh, zamanla Şehri Nuh ve Şırnex ve son olarak da Şırnak haline gelmiştir. Şera Nuh kelimesi Süryanicede "Nuh istirahat etti, iskan etti" cümlesinin isimleşmiş halidir. 2.ŞEHR-İ NUH DİRİLİYOR PROJESİ Projenin İsmi: Nuh Tufanı, Şırnak ve dünya tarihinde bitiş ve başlangıç anlamına geldiğinden projeye Şehri Nuh Diriliyor denilmiştir. Hz. Nuh’un türbesinin Cizre’de oluşu, Hud Suresinin 44. ayeti Tufan...
 • Gayrimüslimlerin İslam Ülkesindeki Hakları

  14 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kendileriyle Yapılan Antlaşmalara Riayet Hayat Hakkına Riayet Adalete Riayet Kanun Karşısında Müslümanlarla Eşitlik Din ve Vicdan Özgürlükleri Çocuklarını İstedikleri Gibi Eğitme Hakkı Mabetlerinin Dokunulmazlığı İbadet ve Âyinlerini Özgürce Yerine Getirebilme Mesken Dokunulmazlığı Mülkiyet Haklarına Riayet Eziyet Etme ve İncitme Yasağı Hukukî Özerklik Hakkı Askerlikten Muaf Olma Kendilerinden Alınan Vergi Miktarının, Maddî Durumlarına Uygun Olarak Tespit Edilmesi Himaye Edilemeyince Kendile...
 • İslam’da Sanık ve Mahkum Hakları

  13 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Konunun sadece başlıklarını veriyoruz. Kısa başlıklar bile çok şey anlatıyor. Ayrıntıları görüp ikna olmak isteyenler http://www.isav.org.tr/img/20150616__6825219989.pdf linkine tıklayıp çıkan pdf dosyasındaki 531-559’uncu sayfalara bakmalıdır. 1. SANIĞIN HAKLARI a. Âdil Yargılanma Hakkı b. Masûmiyet/Suçsuzluk Karinesinden Yararlanma Hakkı    aa. Suç ve Cezada Şahsîlik İlkesinden Yararlanma Hakkı    bb. Şüpheden Sanığın Yararlanması İlkesi c. Savunma Hakkı     aa. Susma hakkı     bb. Tercümandan Yararlanma Hakkı d. Suçta ve Cezada Ka...