logo

Murgul Damar’da Atık Barajı Sızıntı Yaptı, Çevre Kirliliği Başladı!

Sızıntıların gelişi güzel bir biçimde çevreye bırakılması heyelan korkusunu yaşatıyor

 

Artvin’in Murgul ilçesinin Madencilik ile geçinen köyü Damar’da Etibakır tarafından yapılan atık barajında sızıntı olması köylüleri tedirgin ediyor. Sızıntının bir takım sağlık sorunlarına neden olduğunu ileri süren köylüler yetkililerin konuyu araştırmasını isterken, gelişi güzel doğaya akan sızıntı nedeniyle heyelanların oluşabileceğini, tarım arazilerinin zarar görebileceğini ve canlıların da bu sızıntı sularının dere sularına karışması nedeniyle zehirlenebileceklerinden endişe duyuluyor.

Murgul’un Damar Köyü geçiminin büyük bir bölümünü madencilikten sağlıyor. Tarım ve hayvancılığında kısmen yapıldığı ve emekli madencilerin büyük bir bölümünün yaşadığı Damar Köyü’nde son haftalarda yaşanan atık barajından sızma olayı sonrası Damar Köylülerinin huzuru kaçmış durumda. 1960’lı yıllardan beri madenciliğin yapıldığı köyde aslında hiçbir kimse madenciliğe karşı değil. Nihayetinde ekmek paralarını buradan sağlamışlar. Yıllarca SO2 gazı solumalarına ve kanser olmalarına karşın ses çıkarmayan Damar Köyü’nde Etibakır Tesislerinin özelleştirilmesinden ve Cengiz İnşaat tarafından tesislerin alınmasından sonra alınan çevresel önlemler ile birlikte eskisi gibi sağlık sorunları ve çevre sorunları yaşanmaması Damar’a mutluluk getirmişti. Huzur ve güven ortamında mutlu bir biçimde yaşayan Damar Köylülerinin huzur ve mutluluğu Etibakır A.Ş. tarafından yapılmış olan atık barajından su tahliyesi yapılmasından sonra bozulmuş durumda. Köylüye haber vermeden barajdan su tahliye edilmesi ve bu tahliyeden sonra da sürekli bir biçimde sızıntıların yaşanması Damar’da yeniden sağlık ve çevre sorunlarının yaşanmasına neden oldu. Köylünün iddiasına göre Maksom Mekiinden dönülen noktada Ağara Mahallesi’ne varmadan Yüzbaşı Mahallesinde çöküntü yolun bulunduğu yerde yaşanan sızıntı hem çevre sorunlarının yeniden baş göstermesini sağladı hem de köy sakinlerini heyelan tehlikesi ile karşı karşıya getirdi.

Köylüler: Sağlık sorunları yaşanıyor. Sürekli pis kokular çevreye yayılıyor. Heyelandan Korkuyoruz

Yaşanan çevre sorunlarına ilişkin konuşan köylüler; “ Köyümüzde son zamanlarda bir takım çevre ve sağlık sorunları yaşamaktayız. Bunlardan en büyüğü ise şirket tarafından yapılan atık barajında sızıntının olması. Ayrıca Maksom mevkisini dönüşte Ağara Mahallesine varmadan Yüzbaşı mahallesinde çöküntü yol büyük bir sorun. Burada sızıntı nedeniyle heyelan meydana gelebilir.

Çökertme yaptıkları barajın etkisinin köyümüzde ekilen yiyeceklerde görülen zararların sebebinin acaba bir neden olabilir mi diye düşünüyoruz. Yetkililerden bunların araştırılmasını arzu ediyoruz.

Bayramdan önce bir hafta boyunca su boşaltıldı. Sesi bile geliyordu evlerimize kadar. Biz köylüler oldukça tedirgin olduk. Yetkililer tarafından bu durumun açıklanmasını istiyoruz.

Sebze ve meyvenin bol olduğu zamanlarda son yıllarda büyük bir kıtlık yaşıyor köyümüz. Artı hastalıklar baş gösteriyor. Bunları neden araştırmıyor yetkililer. İnsanlar sürekli özellikle yaz aylarında hastalanıyorlar. Kusma, ishal rahatsızlıkları oluyor çok sık. Bu sağlık sorunlarının nedeni acaba o baraj gölü müdür? Ya da cevherin toz etkileri midir?

Birçok sorunlar var bunlar halka nasıl açıklanır bilemiyoruz ama biz her yıl geldiğimiz de her yaz hasta oluyoruz. Havadan mıdır yoksa bu barajın su atık maddelerinin etkileri midir? Bu sorulara yanıt verilmesini istiyoruz. Devletimizin yetkili kurumlarının bu konunun üzerine gitmesini istiyoruz. Eski günleri yeniden yaşamak istemiyoruz. Özelleştirmeden sonra yapılan yatırımlar ile Damar köyü rahatlamıştı ancak son günlerde yaşanan bu gelişmeler bizi endişeye sevk etti. Daha önce Yüzbaşılar mahallesinde bir kaçağın olduğunu, atık su havuzunda baraj diye tabir ettiğimiz yerden kaçak olduğu söylentileri vardı ve görsel olarak da gördük nelerin olup bittiğini. Barajın tahliyesi yapıldı beş gün boyunca. Tahliye işlemleri çokta hızlı bir şekilde yapıldı. Bayağı bir su akıtıldı. Biz de bu su havuzunun köyümüzü alıp götürmesinden tedirginiz. Şirketten de bir bilgilendirme yok. Bizler bu tedirginliğin giderilmesini istiyoruz” şeklinde endişelerini dile getirdiler.

Köylülerin tedirginlikleri bu şekilde. Onlar Devletin yetkili kurumlarının endişelerini gidermesini bekliyor. Şirket tarafından da kendilerine bir açıklama yapılmasını arzuluyorlar. Damar’da yaşamaktan mutlu olan köylüler bu mutluluklarının bozulmamasını ve sağlık içerisinde huzur dolu bir yaşam sürmeyi arzuluyorlar.

Share
1308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?