logo

Murgul Anaokulu, Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yaptırılan,  Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince projelendirilen ve yaklaşık 900 bin liraya mal olan 80 öğrenci kapasiteli anaokulu hizmete açıldı.

 

İlçe merkezinde inşa edilen anaokulunun açılışına, Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam, Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, Borçka Belediye Başkanı Aslan ATAN, İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengün, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci,   2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle il genelinde toplam 12 adet okul öncesi eğitim kurumu bulunduğunu,  okulöncesinde 118 derslikte toplam 120 öğretmen,  2.190 okulöncesi öğrencisi ile eğitim ve öğretime devam edildiğini söyledi.

Kahveci, “2015-2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre ilimiz, okulöncesi okullaşma oranında 5 yaş gurubunda 80,35 ortalama ile Türkiye ortalamasının üzerinde yer almaktadır. Ancak bu oran bizim için yeterli değildir. Amacımız okul öncesi eğitime katılım oranını %100´e çıkarmaktır. Artvin İlinin bu konuda % 100’ü yakalayan öncü şehir olmasını hedeflemekteyiz. Okul öncesi eğitimi geliştirmek, yaygınlaştırmak ve tanıtmak için yoğun bir çaba sarf etmekteyiz. 2015-2016 Eğitim öğretim yılında Okulöncesi eğitim çağında bulunan 3-5 yaş grubundaki 36 engelli öğrencimizin de okulöncesi eğitime devam etmeleri sağlanmıştır. Murgul ilçemizde bugün açılışını yapacağımız anaokulu dışında yapımı devam etmekte olan 16 Derslikli Murgul Ortaokulu ile hayırsever yatırımı olan ve ETİ Bakır A.Ş tarafından yaptırılmakta olan 15 derslikli Murgul Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu da 2016-2017 Eğitim öğretim yılı Eylül ayında hizmete açılacaktır.” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise, kendisini takip eden basın mensuplarına teşekkür ederek başladığı konuşmasında,” Artvin de yaşanan her tür vakanın hem sosyal medya vasıtasıyla hem de yazılı ve görsel olarak duyurulmasını sağlayan basın mensubu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Artvin’in önümüzdeki süreç içerisinde yolculuğunu eğitim ve turizm üzerine planladığını belirten Cirit, “ Bugün bir eğitim açılışında sizlerle bir aradayız ama bu yeterli bir sonuç değil.  Yapımı tamamlanan bu okulumuz 80’i aşkın çocuğumuzun eğitim yuvası haline dönüşecek.  İl genelinde toplam 12 anaokulumuz bulunuyor. Anaokullarına çok önem veriyoruz.  Bu anaokulları önümüzdeki süreç içerisinde birçok yavrumuzu ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak noktaya ulaşmasını sağlayacak temel yatırım alanları olacak.” dedi.

-Bakırın Başkenti Murgul

Murgul ilçesini bir turizm merkezi haline getirmek için çeşitli projeler ve çalışmaları bulunduğunu ifade eden Cirit,” Murgul bir bakır kentidir. Murgul bakır sayesinde adını tüm Türkiye’ye duyurmuş önemli ilçelerimizden birisidir. Murgul’un son dönemdeki nüfus artışını göz önüne aldığımız zaman ilçenin gelişmesine katkı sunduğunu özellikle sizlerle paylaşma gereğini hissettim. Murgul’da bulunan bakır işletmeleri ilçenin ekonomisine katkı sağlamaktadır. İlçede bir okul yaptırarak eğitime katkı sunuyorlar. Ayrıca Murgul’da DOKA ile birlikte “Deliklikaya Alanını”  bir turizm noktası olarak tespit ettik ve bu noktada yatırım yapmayı planlıyoruz. Artvin bir segment atlarken Murgul da kabuk değiştiriyor. Birçok yatırımın ana noktalarından birisi haline gelen Murgul ilçemizde kentsel dönüşümü de gerçekleştirmemiz gerekiyor. Murgul’da kamu yatırımlarıyla bir kabuk değişimini yaşarken özellikle vatandaşlarımızın daha sağlıklı binalarda oturmasını da arzu ettiğimizi belirtmek istiyorum” diye konuştu.

-Artvin Eğitimde Üst Sıralarda Yerini Almaya Başladı

Artvin’de son yıllarda eğitim alanında yapılan yatırımların meyvelerini almaya başlamasından duyduğu memnuniyetini dile getiren Cirit,” Murgul ilçemizde de bir önceki döneme göre puansal olarak % 20 puanlık bir artışı sağladı.  Artvin olarak % 3 oranında bir başarı grafiğimizde artış var. Anaokulumuz ilçemize, ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

-Milletvekili Kışla,” Eğitim’de Artvin’i Ciddi Yerlere Taşıdık”-

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, milletvekili görevini üstlendiği günden beri Artvin’de tüm ilçelerin ihtiyaçlarını karşılama gayreti içinde olduğunu söyledi.

Görev süresi boyunca Artvin’de güzel eserler kazandırma noktasında çeşitli proje çalışmaları bulunduğunu belirten Kışla “ Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Eğer güçlü bir devletimiz olmasaydı, güçlü bir ekonomi olmasaydı bunları yapmaya benim gücüm yetmezdi. Bugün güzel bir eğitim kurumu olan anaokulunun açılışını yapıyoruz. Artvin’de eğitim noktasında nerede yatırıma ihtiyaç varsa gerek Milli Eğitim Bakanımız gerekse de Müsteşarımız taleplerimizi geri çevirmedi. Artvin’i eğitimde ciddi bir noktaya taşıdık. Üç şeye çok önem verdik. Eğitim, sağlık, ulaşım. Bu üç konuda Artvin’i çok daha farklı yerlere taşımamız lazım. Eğitimde her ilçemizde ihtiyaçlarımız olan yurt, okul, üniversite, araç ve gereç noktasında ilçelerimizi bir noktaya taşıdık taşımaya da devam ediyoruz. Göreve başladığımızda Artvin üniversite sıralamalarında 78-81. sıralarda yer alıyordu. Geçen yıl itibarıyla 31. sırada yer aldık. İnşallah 4 yıl sonra Artvin sıralamada ilk 10 içerisinde yer alacağını ümit ediyorum. Bu başarıda emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Artvin bu başarıyı hak ediyor” dedi.

 

Vali Cirit, Milletvekili Kışla ile Başkan Kocatepe birlikte anaokulun açılış kurdelesini anasınıfı öğrencisi ile birlikte keserek hizmete açtı. Okulu gezerek minik öğrencilerle bir süre sohbet ederek okulu inceledi.

-100 Öğrenci Kapasiteli Pansiyonun Açılışı Yapıldı

Anaokulunun açılışının ardından Vali Cirit ile Milletvekili Kışla daha sonra 100 öğrenci kapasiteli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erkek Öğrenci Pansiyonu ’nu hizmete açtı.

Pansiyonda kalan öğrenciler ile bir süre sohbet eden Vali Cirit, pansiyon içerisinde incelemelerde bulundu.

AVBM

Share
925 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?