logo

Murgul, AK Parti İle Birlikte Adeta Şantiyeye Dönmüş


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Geçtiğimiz günlerde yazdığım bir yazı ile hizmete mi yoksa siyasete mi oy vermemiz gerektiğine dayalı bir soru yöneltmiştim siz değerli okurlarıma. Yazım büyük ilgi gördü. Yazımın gördüğü ilgi beni memnun ederken aldığım cevaplara da sevindiğimi söylemeliyim.

Yazılarımıza farklı yorumlarda yapılıyor bazen. Hatta şahsımı yalakalık ile suçlayanlar da oluyor ancak şunu net olarak belirtmeliyim ki kimseye yalakalık yapmak gibi bir derdimin olmadığının bilinmesini isterim. Derdimiz doğrunun peşinde olmaktır. Ben yazılarımı yazarken de mutlak surette masa başında oturup, bilgi sahibi olmadan yazdığım yazılar değildir. Bakın bugün yazacağım yazımda aynı şekildedir. Başlıkta da belirttiğim üzere bugün ki yazımda sizlere son yazdığım yazının doğrultusunda Murgul’dan bahsetmek istiyorum. Yaklaşık 2 yıldır gitmediğim Murgul’a 2 yıl sonra gitme şansı buldum. Murgul ilçesinde yaklaşık bir gün dolaştım. Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş ile de uzun bir sohbet etme imkanı buldum. Bundan böyle de sık sık her ilçeye gideceğim gibi Murgul’a da gideceğim için çalışmaları daha yakından takip etmek niyetinde olduğumu Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş’a da bahsettim. Ve kendisine de Murgul’da sağlanan ciddi değişim ve değişime devam edişlerinden dolayı mutlu olduğumu ifade ettim. Şimdi sizlerle de paylaşacağım.

Murgul, AK Partili Belediye olduktan sonra adeta şantiyeye dönmüş. Takdir etmemek mümkün değil. Öncelikle değişimden biraz bahsedeyim.

Murgul ilçesinde her şeyden önce değişim iradesi ortaya konulmuş. Murgul’da kamu yatırımları ciddi anlamda gerçekleştirilmiş. 4.5 yılda Murgul ilçesine 250 Milyon TL’lik yatırım yapılmış. Bu yatırımların yaklaşık 25 milyon TL’si Murgul Belediyesi tarafından yapılırken, kalan kısmı da hükümet yatırımları olarak ilçeye gelmiş yatırımlar. Murgul’un hemen her noktasında bir şantiye görebiliyorsunuz. Murgul’un Merkez’inde yer alan köprü yenilenirken, Murgul Hastanesi yenilenerek hizmete girmiş. Murgul Entegre Hastanesi ilçeye çok yakışmış. Murgul İmam Hatip Ortaokulu da muhteşem olmuş. Bu okulda aynı zamanda özel müteşebbis aracılığıyla yapılmış. Bunları da o 250 milyon TL’nin içerisine koymuyorum. Murgul-Damar yolunun şehir içerisinden geçen çevre yolu tamamlanmak üzere. Ciddi bir ilerleme sağlanmış. Dere içerisinden yapılmakta olan yol ise bir devasa proje. DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan dereiçi yolu Murgul’a ciddi nefes aldıracak bir proje. Kaymakamlık ve Halkeğitim Merkezi projesi de başlamak üzere. Karayolları tarafından yaptırılan yol genişleme çalışmaları da mükemmel bence.

Belediye’nin hizmetlerine gelince bu konuyla ilgili de geniş bir haber hazırlamaktayız. İlçeye AK Belediye ile birlikte adeta hizmet yağmaya başlamış. Kamu yatırımlarının yanı sıra ciddi anlamda belediyecilik hizmetleri yapılmaya başlanmış. Mahalle aralarında yapılan düzenlemelere hayran kaldığımı belirtmeliyim. Eskiden Murgul’da mahalle aralarının hali perişan idi. Asfalt anlamında da ciddi asfalt çalışmaları gerçekleştirilmiş. Parke taş anlamında da önemli miktarda yatırım yapılmış ve yapılmakta. Çevre düzenlemeleri, altyapı, kanalizasyon ve su şebekelerinde yapılan yatırımlar, yol düzenlemeleri, genişlemeler, istinat duvarları falan baktığımızda Murgul’a belediyecilik anlamında ciddi bir yatırım yapıldığını görüyorsunuz. Bunların bir bölümü halen devam ediyor. Bir bölümünün de bu yılın sonunda ortaya çıkması hedefleniyor. İlçeye Murgul Belediyesi tarafından önemli bir yatırım daha yapılıyor. Murgul Belediyesi Düğün ve toplantı salonu. Gittim, gördüm ve inceledim. Gerçekten bir çok ilçede olmayan güzellikte Murgul Belediyesi ilçeye önemli bir hizmet kazandırıyor. Bunlarla ilgili de detaylı haberlerimiz olacak. Yine Murgul ilçesinde belediye hemen hemen her mahalleye ve sokağa dokunmuş. Her mahalleye park ve çocuklar için oyun parkları yapılmış. Yapılmaya da devam ediyor. Yine dar gelirliler için Murgul Belediyesi 24 daire ve 3 işyeri yapmış. Bunun yanı sıra yine 77 dairelik de toplu konut ilçeye yapılıyor. 70 metre karelik bu daireler dar gelirlilerin ev sahibi olmasına büyük imkan tanıyacak. Bildiğiniz üzere henüz Artvin Merkez’de bile TOKİ ev yapmadı. Bunu Murgul ilçesi başarmış. Takdir etmek gerek.

Murgul’un Çehresi Değişiyor

Yapılan bu yatırımlar ile birlikte adeta Murgul ilçesinin çehresi değişmeye başlamış. Murgul’da Kaymakamlık ve Halkeğitim Merkezi’nin tamamlanması ile birlikte Murgul ilçesi muhteşem bir meydan kazanmış olacak. Bu meydana tabi ki şehrin en işlek caddesi olan Cumhuriyet caddesinde de düzenleme yapılması gerekiyordu. Murgul Belediyesi, Artvin Merkez’de Kültür Sokağı benzeri bir projeyi ana caddesinde gerçekleştirmek için kolları sıvamış ve ihaleyi gerçekleştirmiş. Hem tarihi görünümlü bina giydirmeleri hem de ana caddede yol düzenleme çalışmaları için iki adet ihale gerçekleştirilmiş. Bu çalışmalarında iki üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanması hedefleniyor. İnanın o projede Murgul’a hem değer katacak hem de Murgul’un görünümünü değiştirecek. Murgul o proje tamamlandığında adeta İsviçre’yi andıracak.

Ayrıca Murgul Dere kenarı boyunca DSİ’ce yapılan çalışmaya ek olarak dereiçi yol projesi de gerçekleştiriliyor. Önemli bir alternatif olacak. Zaman zaman Murgul’da ciddi bir trafik sorunu yaşanıyordu. Bu sorunda sanıyorum hem dereiçi yol hem de çevre yolu ile birlikte ciddi anlamda çözülecektir. Ayrıca Karayollarınca yapılan yol genişleme çalışmaları ile birlikte otopark sorunu da çözülecektir. Murgul’daki değişim ile ilgili kısa yorumlarım şimdilik bunlar. Henüz anlatmadığım çok şey var. Onları da bu hafta hem haberlerim ile hem de yazılarımla sizlere aktarmaya çalışacağım.

Murgul gibi ilçelerin iktidar nimetlerinden mutlaka yararlanması gerekmektedir. Bu noktadan hareketle Murgul ilçesinin son yerel seçimlerde verdiği karardan karlı çıktığını ifade etmek gerekiyor. Belki bugün o değişimi tam anlamıyla algılayamayabiliriz ancak inanıyorum ki bu yılın sonunda bitmesi hedeflenen yatırımların tamamlanması ile birlikte Murgul’daki ciddi değişimi hep birlikte gözlemleyebileceğiz. İktidar nimetlerinden yararlanan ilçenin, yerel belediyeyi iktidara vermesi ile birlikte ne kadar değiştiğine hep birlikte şahitlik yapacağız. Ben inanıyorum ki kıskanılacak düzeyde bir değişim yaşanacaktır.

AK Parti İle Birlikte Ortaya Güzel Bir Sinerji Çıkmış. Hasan Çavuş’ta Sinerji İle Birlikte Bence Başarılı Olmuş.

Murgul ilçesi bence güzel bir sinerji yakalamış. Bu sinerjiden sizlere bahsetmek istiyorum. 30 Mart 2014 seçimlerinin ardından Hasan Çavuş belediye başkanı oldu. Seçimler öncesinde ilk sinerji MHP ile yapılan birliktelik ile ortaya çıkmıştı. Ardından Hasan Çavuş başkan olduktan sonra ilçe başkanı Sami Gülsuyu ve AK Parti ilçe teşkilatı ile güzel bir sinerji yakalamış. Arkasına teşkilat gücünü alan ve kendi bilgisi, birikimi ve eğitimini de işin içine katan Başkan Hasan Çavuş, iktidar nimetlerinden yararlanmak için ilçe başkanı Gülsuyu ve teşkilatının da destekleri ile sinerjiyi nasıl yakalayabileceğini ve bunun da hizmete nasıl döneceğinin yolunu bulmuş. Hasan Çavuş belediye hizmetlerini, Sami Gülsuyu’da ilçeye yapılacak kamu hizmetlerini iyi bir şekilde takip etmişler. Dönemin Milletvekili İsrafil Kışla, dönemin il başkanı Erkan Balta ve dönemin valileri ile hükümetin diğer önemli isimlerinden ciddi anlamda faydalanmışlar. İstek ve taleplerini ortaya koymuşlar ve istediklerini de ilçeleri için almışlar. DSİ ve Karayollarının da katkıları ile birlikte ilçenin görünümünde ciddi değişimler sağlanmaya başlanmış. Adeta hükümetin elinin oraya değdiği belli.  Halen de değmeye devam ediyor. Şimdiki milletvekili Erkan Balta, şuan ki il başkanı Şenol Alpaslan ile birlikte Murgul’da güzel çalışmalar devam ediyor.

AK Parti adeta Murgul için seferber olmuş. Evet, iktidar gücünü belediye ile birleştirince Murgul’a hizmet yağacak denilmiş ama bu sözde kalmamış özde gerçekleşmiş. Murgul için gecelerini gündüzlerine katan insanlar için de Allah mükafatı başarı olarak vermiş. Benim Murgul gezimde gördüğüm şey bu. İlçe adeta şantiyeye dönmüş ve belki şantiyenin getirdiği bir takım sıkıntılar yaşanmış ancak sonunun güzel olacağı halka anlatıldığı için arada çatlak sesler olsa bile sabır selameti de getirmeye başlamış.

Bence bu değişimden AK Parti mutlu olduğu kadar Murgullular da mutludurlar. Hele hele şu yatırımlar tamamlanıp hizmetler iyice bir göründüğü zaman Murgul’un değmeyin keyfine diyorum. Değişime katkı sağlayanlara ne mutlu diyorum.

Burada dönemin Valilerinin katkılarını da ufakça yazmak lazım. Valilerin de Murgul’a sağladığı katkılar hiçte hafife alınmamalı. Gerek eski Valimiz Kemal Cirit, gerekse de şuan ki valimiz Ömer Doğanay’ın da bu hizmetlerde ciddi katkıları var, onlarda bir teşekkürü hak ediyorlar bence.

Share
176 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yürüyen Merdivenleri Kazandırdığı İçin Kocatepe ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bazen bir takım duyumlara ve söylemlere şahit oluyorum ve de bunlara çok üzülüyorum. Kocatepe döneminde bir şey yapılmadığını söyleyenlerin olması gerçekten de çok üzücü. Hani burada yapılanları yazmaya kalksam 30-40 sayfa yazacağım yatırım ve hizmet çıkarda şimdilik kalsın diyerek kendimi engelliyorum. İnsafsız olmamak gerek. Sadece bir yürüyen merdivenin yapılması bile geçmişte bir seçim kazanma sebebi olabilirdi. Bugün Kocatepe döneminde yüzlerce hatta binlerce yatırım ve hizmet yapılmışken hiçbir şey yapılmamış demek birazcık insafsızlık ol...
 • TOPLUM HAYATINI DÜZENLEYEN KURALLAR

  11 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.DİN KURALLARI 1.1.Tanım Allah tarafından konulmuş olan, peygamberler ve kutsal kitaplar aracılığı ile insanlara iletilmiş olan kurallardır. 1.2.Din Kurallarının Uygulanma Alanı Din, evreni yaratan ve yöneten insanüstü ilahi bir varlığa inanmayı ve ona ibadet etmeyi emreder. İnsanların Tanrı ile olan ilişkilerini düzenler. Bununla beraber, bütün dinler insanların sadece Tanrı ile olan ilişkilerini değil, insanlar arasındaki ilişkileri de düzenleyen hükümleri (emir ve yasaklar) içerir. Bir diğer deyişle, dinler hem uhrevi (öteki al...
 • İRTİFAK HAKLARI

  10 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.KAVRAM VE TANIM İrtifak sözlükte “bir şeye dayanmak, ondan faydalanmak” anlamına gelir. İrtifak hakları, sahibine konusu olan eşyayı doğrudan doğruya kullanma veya ondan yararlanma veya her ikisine birden sahip olma yetkisini veren sınırlı bir ayni haktır. 2.İRTİFAK HAKLARININ FARKLI TASNİFLERİ 2.1. İrtifak Hakkından Yararlanma Yetkisinin Kapsamı Açısından A-Tam Yararlanma İrtifakı İrtifak haklarından intifa hakkı hak sahibine eşyadan tam yararlanma yetkisi verir. B-Sınırlı Yararlanma irtifakı İntifa dışındaki irtifak...
 • MUTLAK HAKLAR

  09 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  M 1.Tanım Mutlak, kayıt altına alınamayan, kendisine bir sınır biçilemeyen demektir. Sahibine maddi ve manevi olmayan mallar ile kişiler üzerinde geniş yetkiler veren ve herkese karşı ileri sürülebilen haklardır. Mülkiyet hakkı, telif hakkı, ayni haklar, intifa hakkı, velayet ve vesayet hakları mutlak haklara örnektir. Bu hakları herkesin ihlal etmesi mümkündür, bu yüzden herkese karşı ileri sürülebilir. Herkes mutlak haklara uymak ve saygı göstermekle yükümlüdür. Mutlak haklar, hukuk düzeninin belirlediği sınırlar içinde kalmak sure...