logo

Muhammed Altunal’ın Başarılı Olmasını Arzuluyorum


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

7 Haziran 2015 Pazar günü gerçekleştirilecek olan genel seçimlere ilişkin ülke geneli tahmini mi yayınlamıştım. Bu yazım ciddi ses getirdi. Tabi ki eleştirenlerde övenlerde oldu. Herkesin görüşlerine saygı duyduğumun bilinmesini isterim. Bu yazım da yine tamamıyla kendi kalpsel düşüncelerime aittir.

Öncelikle şunu söyleyeyim ki genel seçimlerde (Eski) dostum ve arkadaşım olan Muhammed Altunal’ın başarılı olmasını canı gönülden arzuluyorum. Hatta sonuç ne olursa olsun kesinlikle de başarılı olacağını ve bu seçimin Artvin açısından sonucuna baktığımız da kazananı Muhammed Altunal olacaktır. Seçimi MHP Artvin’de birinci veya ikinci olursa zaten kazanan olacağı gibi, seçimi alacağı oy miktarı ile birlikte partisinin son genel seçimden bir adım öteye dahi götürse de kazananlar listesine adını yazdıracaktır.

Muhammed Altunal’ın adı açıklandığı günden itibaren hiç kuşku yok ki Artvin’de seçime inanılmaz bir heyecan gelmiştir. Başta MHP’liler olmak üzere tüm siyasetle yakından ilgilenen insanlar üzerinde bu heyecan fark edilmiştir. Karizması, kişiliği, çalışkanlığı, diyalog kurması bakımında seçime mutlak surette renk katmıştır. MHP’de sağladığı bütünlük, heyecan ve hırs ile de Artvin siyasetinde alternatif olabileceğini göstermiştir. Özellikle de iktidara oy vermek istemeyen insanların sadece CHP’ye oy verme mecburiyetinin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Merkez sağ seçmen açısından da bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Yakalanan bu hava ile birlikte Muhammed Altunal’ın bu seçime damga vurduğu gerçeği yadsınamaz. Seçilirse de Artvin’e fayda verebileceğini düşünmüyor değilim. Seçim atmosferinde yaptığı bazı basit hataları yapmaz ve seçimden sonra kendisine doğru bir ekip kurma başarısı gösterir ise mecliste iyi işler çıkarabilir.

Ha Altunal bu seçimden nasıl bir sonuç alır sorusuna yanıt vermemi istiyor iseniz, şuan için bu soruya yanıt vermek istemiyorum. Bu Muhammed Altunal ile MHP’nin ne kadar oy alacağı ve seçilip seçilmeyeceğine dair çok net bir görüşüm ve de tahminim var. Bunu yazmayacağım. Altunal’ın alacağı başarılı sonuçta da başarısız sonuçta da katkım ve etkim olmasını istemediğim için bir tahmin ve görüş yazmayacağım. Yazacağım en ufacık bir tahminin ciddi oranda etki edebileceğini düşünüyorum. Bunun da seçime etkisi açısından doğru olmayacağına inandığım için seçim sonuna kadar da tahminimi yazmayacağım. Ama şunu net olarak bir kez daha tekrar edeyim ki seçimin sonucu ne olursa olsun kazananı olacaktır.

Altunal ile MHP’nin seçim sonucuna ilişkin değerlendirmelerimi yazarken, yaptıkları doğrular ile yanlışları da o günlerde yazacağım. Sonuç ne olursa olsun bu değerlendirmemi seçimden sonra yapacağım.

Altunal ile MHP’nin alacağı oy bu seçimin belirleyicisi de olacaktır. Birincisi MHP’liler kesinlikle başka partilere oy vermeyeceklerdir. Daha önce MHP için başlıca CHP olmaz üzere diğer partiler MHP oylarına göz dikiyorlardı. Sanıyorum bu seçimde böyle bir atmosfer yaşanmayacak. MHP’nin iktidar partisinin oylarına da bir etkisinin olacağını düşünüyorum. Özellikle Yusufeli, Şavşat ve Borçka’da bu etki hissedilecektir ancak asıl MHP oylarının etkileyeceği kesim bence CHP olacaktır. Aday belirleme sürecinde ciddi hasar gören CHP’den oy gider ise CHP’nin oylarının gideceği adres MHP olacaktır. 30 Mart yerel seçimlerinden önce hatırlarsanız bir yazı yazmıştım ve CHP’yi uyarmıştım. “Şimdi ödünç oy verme zamanı CHP’de” yazısında Artvin Merkez’de CHP’lilerin MHP’ye ödünç oy verebileceklerini ifade ederek, MHP’nin başarısının CHP’ye başarısızlık getireceğini ileri sürmüştüm. Bugün yine aynı düşünüyorum. MHP’nin başarısı kesinlikle CHP’nin başarısızlığı olacaktır. Zaman bunu gösterecektir.

Başarısızlığı kimse üstlenmez ancak başarıyı herkes sahiplenir. Ben Muhammed Altunal noktasında umarım herkesin sahiplenmek istediği bir başarı elde edilir ve bu başarıda da benim hiç payım olmamış olsun diyerek en kalbi dileklerimle (Eski) dostum ve arkadaşım Muhammed Altunal’a başarılar dilediğimi belirtmek isterim.

Altunal’dan uzak neden uzak durdum

Bu seçim süresince gerek kampanya gerekse de çalışmalarında kendisinin ve kendisine fikir veren bazı isimlerin talebi nedeniyle ben Muhammed Altunal’dan, Altunal’da benden uzak durdu. Böylesi hayırlı imiş. Bunun nedenini de şimdi değil seçimden sonra açıklayacağımın bilinmesini isterim. Bana ait gazete ve internet haber portallarında Altunal’a ilişkin haberlere diğer partilere olduğu kadar yer vermenin dışında yer vermedim. Ne reklam nede farklı çalışmalar içerisine girmedim. Seçimde son haftaya girilirken sürecin benim açımdan aynı şekilde ilerleyeceğinin de kamuoyunca bilinmesini isterim.

Nihayetinde artık son haftaya giriyoruz ve 7 Haziran’da sonucu hep birlikte görmüş olacağız. Bence 7 Haziran’ın Artvin’de bir Muhammed Altunal gerçeği doğuracaktır. Altunal’ı vekil olarak görürüz yada görmeyiz bilemiyorum ancak bundan böyle mutlaka siyasette etkin isimler arasında Altunal’ı göreceğiz. Yolunun açık olması dileğiyle…

(Eski) ibaresini neden mi kullandım?

Son olarak (Eski) ibaresine de bir açıklık getirmenin de doğru olduğuna inanıyorum. Hiçbir zaman eskiyen dostluk ve arkadaşlıklar unutulmaz. Eski dost ve arkadaşlarda hiçbir zaman yeni düşman olmazlar. Benim (Eski) ibaremin birinci nedeni budur. Bu ibaremin konulmasının ikinci sebebi de kendisine olan derin kırgınlığımdır. Kendisine kesinlikle kırgınım doğrudur. Belki karşılıklı görüşüp konuşma fırsatımız olsa idi bu kırgınlık doğmayacaktı ancak doğdu bir kere. Yalnız buradan Artvin’in siyasetinde daima var olacağına inandığım (Eski) dost ve arkadaşıma uyarıda bulunmak istiyorum. Eleştirdiğin siyasetçiler gibi olma, sen eleştirdiğin konuları yapma. Yoksa eleştirdiklerine benzersin.

Etiketler: » »
Share
870 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...
 • İstismar

  20 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İstismar, semereden gelir. Semere; ürün, meyve, mal, kazanç için kullanılan güzel manaya sahip bir kavramdır. İstismar; semere almak, semere elde etmeyi istemek manasındadır. Semere, fayda üretme olgusunu, sonuçta elde edilen bir verimi ifade eder ve olumlu bir anlam alanı oluşturur. İstismara dönüştüğünde anlam alanı birden olumsuzlaşır. Semeredeki verim ve fayda, istismarda üretene dönük, kurgulayıcının yararına dönük hale gelir; üretenine fayda ama başkasına zarar veren bir kavramsallaştırmaya kapı aralar, doğrudan bireysel yarar ve çıkar ...