logo

Müdür Yetim’den Müştemilat Krizi!

Artvin Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü ile Atabarı Kayak Merkezi Tesislerinin ihalesini ikinci kez kazanan Serap Mimarlık arasında bu kez Müştemilat krizi patladı.

 

Serap Mimarlık, 2009 yılında ihale ile işletmesini aldığı sosyal tesis, henüz süresi dolmadan 3091 sayılı kanun uygulaması ile elinden alınmasına karşılık mahkemeye başvurdu. Mahkeme süreci devam ederken,  Gençlik Spor İl Müdürlüğü yeniden ihaleye çıktı. İhaleyi yine aynı firma kazandı. Tutanakla elinden alınan kendisine ait olan tabak, kaşık, çatal, bıçak, tencere gibi restoran malzemeleri, ihale sonrası kendilerine teslim edilmedi.

Bunun üzerine Marsivan Atabarı Kayak Merkezi Sosyal Tesislerinin ihalesini yeniden kazanan Serap Mimarlık  yöneticileri Gençlik Spor İl Müdürü Bahattin Yetim’e, kendilerinin almış olduğu ve faturalarının bulunduğu restorana ait malzemelerinin neden verilmediği soruyor.  Şirket Müdürü Emrullah Saraç, “Şirketimize ait olan, parasını bizim ödediğimiz restoran malzemelerini hangi hakla geri vermiyorsunuz” sorusunu yöneltti.

Süre Dolmadan Tahliye İstendi!

Bir yıl önce daha süreleri bitmeden, üstelik konu mahkemeye intikal etmişken Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından Bey Konağı Sosyal Tesisinin tahliye etme emri gönderildi. Şirket henüz sürelerinin dolmadığını belirterek kurumu mahkemeye verdi.  Şirket, kurum ile mahkemelik olduklarını, henüz sürelerin var olduğunu söyleyip bu tebligata itiraz etti. Bu kez Spor İl Müdürlüğü 3091 sayılı yasayı işleterek valilikten zorla boşaltma kararının alınmasını istedi.

Restoran içindeki malzemelerin tutanakla tespiti yapılarak kapı mühürlendi. Ve işletme hakkı ellerinden alındı. İşletmeci Serap Mimarlık bu şekilde Haksızlığa uğrayarak tesislerden zorla çıkarıldıklarını haklarının yendiğini iddia etti. Henüz mahkemesi devam eden söz konusu tesis yeniden ihaleye çıkarıldı. İhaleye 3 firma katıldı. İhaleyi yeniden aynı şirket kazanınca mecburiyetten yer teslimi yapıldı.

Teslimde müştemilat krizi yaşandı! Bazı malzemeler verildi bazıları verilmedi!!!

Ancak yer tesliminde enteresan bir olay yaşandı.  Serap Mimarlık, kendi cebinden aldığı, şirket demirbaşları arasında yer alan birçok araç- gerecin orada olmadığını görünce durum tespiti için gazetecileri arayarak hem konuyu anlattı, hem de fotoğrafladı. Kurum yetkililerinin müştemilat maddesi üzerinden kendilerine ait eşyalarını vermediğini belirten serap Mimarlık Şirketi Müdürü Emrullah Saraç; “Gençlik Spor İl Müdürlüğü Atabarı-Mersivan Kayak Merkezi Sosyal tesislerin işletmeciliğini 2009 yılında aldık. Süresi bitmeden Kurum müdürü çıkmamızı istedi. Biz süremizin bitmediğini, çıkmayacağımızı söyledik. Bu kez 3091 sayılı kanun yani cebri boşaltım için valiliğe başvuru yaptılar. Mahkeme süreci devam ederken İşletme içinde bulunan tüm eşyalar tutanak altına alındıktan sonra kapı mühürlendi.

Müştemilat ise neden bazılarını verdiniz, bazılarını vermiyorsunuz?

Tekrar İhaleye çıkınca biz yeniden girdik ve yine kazandık. Yer teslimi yapıldı. Ancak daha önce tutanakla bizden alınan birçok şahsi eşyamız, demirbaşlarımız, malzemelerimiz bize iade edilmedi. Gerekçe ise; “Müştemilat” dendi. Kap kaçak ve özel eşyalar müştemilata girmez ki? Eğer öyle ise neden bazılarını teslim diyorsunuz, bazı eşyalarımızı vermiyorsunuz? Bu nasıl bir şey? Müştemilata ne girer ne girmez bunu araştırmadan restoran malzemelerinden oluşan tabak, çatal, kaşık gibi eşyalarımız iade edilmedi.  Bunun üzerine durum tespiti için basını çağırdım, fotoğraflattım ve konuyu anlattım. Eğer müştemilata giriyorsa hepsi giriyor. Neden bazılarını verdiler? Neden kalanlar verilmiyor? Böyle bir şey nasıl olur inanın aklım almıyor?” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri, sözleşmede 5 yıl geçtikten sonra tüm eşyaların kendilerine geçeceği, ve kendilerinin olacağını yazan bir madde bulunduğunu, bu maddeye istinaden bu araç gereçlerin ihaleyi kazanan firmaya verilmediğini, iddia ederek kendilerine kullanım için kira vermeleri halinde verilebileceğini belirttiler. Bu hakkın müştemilat olarak kendilerine geçtiğini iddia ettiler.

Ancak müştemilat ile ilgili kanuna bakıldığında nelerin müştemilat sayılacağı, nelerin müştemilat olmayacağı açıkça belirtiliyor. Buna göre işte ilgili maddeler ve yönetmeliklerdeki müştemilatın anlamı ve içerikleri:

Müştemilat ne demektir?

Eklenti anlamını taşıyan müştemilat, ana binaya yapılan ayrı bir işlevi bulunan bölüm, yapı veya eklentiler için kullanılır. Örneğin, evden ayrı inşa edilen depo, ardiye, kömürlük, avlu, ahır, bahçe, balkon, taraça gibi yerler müştemilat olarak nitelendirilir.

Müştemilat yani eklenti, konut veya benzeri yapıların kullanılış amaçlarından herhangi birini tamamlayan diğer yapılar veya yerlerdir şeklinde de tanımlanabilir. Müştemilatı kullanma hakkı, ilgili konut sahiplerinin hakkıdır.

Konu ile ilgili hususlar, müştemilat ne demektir sorusunun yanıtı ve ayrıntıları Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’nde ele alınmıştır;

MADDE 4

“27) Yapının parsele oturacak bölümün yatay izdüşümünde kaplayacağı azami alandır. Bahçede yapılan eklentiler (müştemilat) taban alanı içinde sayılır.”

MADDE 33

“2) Binaların odunluk, kömürlük, kalorifer dairesi gibi müştemilat kısımları bodrum katlarda tertiplenir. Ancak zeminde su çıkması veya sert kaya olması halinde Belediyeden alınacak izin ile bu türlü müştemilat; arka bahçelerde, yoldan görünmemek ve çatının en yüksek noktası tabii zeminden itibaren (2.50) m. den yüksek olmamak, esas binaya (3.00) m. den fazla yaklaşmamak şartı ile yapılabilir.”

MADDE 51

“Köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında bir parselde köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak tarımsal ve hayvancılık amaçlı yapıların ve konut yapılarının müştemilat dahil taban alanı kat sayısı %40 ı geçemez.”

MADDE 57

“Köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile müştemilat binaları yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapı projelerinin fen ve sağlık kurallarına uygun olduğuna dair valilik görüşü alınmasından sonra, muhtarlıkça izin verilmesi ve bu izne uygun olarak yapının yapılması şarttır.”

Müştemilat Ne Demektir, Kısaca;

Yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi olmayan, ana binaya yapılan yapı ve eklentileridir.

Share
1296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?