logo

MTA, Artvin’de Yine Maden Arayacak!

Yusufeli’nde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından IV. Grup Maden Arama faaliyeti için ÇED süreci başlatıldı.

Artvin Valiliği ve Çevre Şehircilik İl müdürlüğü sitesinden yapılan açıklamaya göre, “Artvin İli, Yusufeli İlçesi, Esendal Köyü ve çevresinde IV. Grup Maden Arama Ruhsat Etüdü projesi ile ilgili olarak Artvin Valiliğimize sunulan dosya Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır” deniliyor.

Proje tanıtım dosyasına göre 3.993,7 hektar büyüklüğündeki ruhsat alanında, 10 adet yaklaşık 250-750 m. arasında değişen derinliklerde sondajların açılması planlanmaktadır.  Ruhsat alanı içerisinde açılması planlanan sondaj alanları ise orman arazisi içinde yer almaktadır.  Ruhsat alanının kuzeyinde 10 km uzaklıkta Hatilla Vadisi Milli Parkı , batısında 10 km uzaklıkta Altıparmak Tabiat Parkı , güneyinde 11 km uzaklıkta ise Yusufeli Çoruh Vadisi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası bulunuyor.

 

Share
723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?