logo

Mısır’a Bir Tepkide Artvin’den

Artvin AK Parti Teşkilatı Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ihvan-ı Müslimin mürşitlerinden Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Mısırlı alim Yusuf El-Karadavi’nin de aralarında olduğu 106 Müslüman için verilen idam kararlarına tepki göstermek amacıyla basın açıklamasın düzenledi.

Artvin Halitpaşa Cami Kavşağında düzenlenen basın açıklamasına AK Parti Üniversite Birim başkanlığı üyelerinin yanı sıra Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Fikret Erdoğan ve Artvin İlim Yayma Cemiyeti başkanı ve aynı zamanda Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Yüksel Kantar, Ak Parti Artvin Kadın Kolları Başkanı Güneri ve Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı bazı sendika üyeleri katıldı.

AK Parti Üniversite Birimi Başkanı Ahmet Muhsin Akkuş tarafından yapılan basın açıklaması öncesi basın açıklamasına katılan bazı kişiler idamları sembolize eden kefen giyerken İhvana Selam Direnişe Devam Pankartı açıldı.

Akkuş yaptığı açıklamada “Meşru ve demokratik seçimlerle iktidara gelen İhvan yönetiminin askeri bir darbeyle devrilmesinin, darbeye direniş sadedinde ortaya koyulan barışçıl gösterilerin canice müdahalelerle binlerce kişinin katledilmesiyle kana bulanarak bastırılmasının, darbeye karşı çıkan herkes hakkında cadı avına varan bir soruşturma furyasının başlatılmasıyla on binlerce kişinin gözaltına alınmasının  ardından bu idam cezalarının verilmesi; Sisi cunta rejiminin ahlaksız ve katliamcı karakterini tüm dünyaya ifşa etmektedir.

İslam coğrafyasında İslami Hareketlerin zayıflatılması, itibarsızlaştırılması ve bu sayede emirlerine amade kukla yönetimlerinin önünün açılması projesinin bir parçası olan Mısır’daki askeri darbe, Mısır’ın seçilmiş ilk meşru Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’yi devirerek 3 Temmuz 2013’te meşru yönetime el koydu. Henüz birinci yılını doldurmuşken yönetime el koyan darbe yönetim Mursi ve üyesi olduğu İhvan-ı Müslimin teşkilatına mensup çok sayıda lider ve yöneticiyi cezaevine atmış, devamında da darbeci Sisi tarafından verilen emirler ve trajikomik yargılamalarla yıldırılmaya çalışılmıştır.

Mısır’da demokrasi ve yargı adına, batının da alkışlarıyla seyirci olarak iştirak ve teşvik ettiği bir tiyatro oyunu oynanmaktadır. Cinayet şebekesi katil darbecilerin emrindeki mahkemeler 3 Temmuz askeri darbesinin ardından kurdukları düzmece mahkemelerde sözde hukuki bir (!) karara daha imza atarak Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ihvan-ı Müslimin mürşitlerinden Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Mısırlı alim Yusuf El-Karadavi’nin de aralarında olduğu 106 Müslüman için idam cezasına hükmetti.

“İsrail’in son saldırılarında şehit olan Kassam Tugayları’nın komutanlarından Raid el-Attar ile 1996 yılından bu yana İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan ve müebbet hapse mahkum edilen Haşan Selame hakkında bile idam kararı verecek kadar Müslümanlara karşı kin ve nefret besleyen bu hukuk garabeti mahkemelerin hiç bir meşruiyeti yoktur.

‘Sisi cuntasının işlediği katliamların suç ortağı olan darbe yargısının verdiği bu utanç verici kararı karşısında Müslüman Kardeşleri yalnız bırakmamak ve cunta yargısını protesto etmek İslami kardeşliğinin bir gereğidir. Uluslararası kamuoyunun ahlaksız suskunluğuna ve darbecilerle işbirliği yapan politikalarına rağmen, ilk günden bu yana yılmadan direnen Müslüman Mısır halkını selamlıyor dualarımızla yanlarında olduğumuzu haykırıyoruz.

Aylardır devam eden zulme sessiz kalmayıp, meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit verme pahasına dünyada eşi benzerine az rastlanan onurlu bir direnişe imza atan Mısırlı Müslümanlar ve direnişin sembol ismi Muhammed Mursi darbe yargısına boyun eğmeyerek izzetli duruşun nasıl olması gerektiğini tüm dünyaya göstermişlerdir.

Sözde mahkemelerle Müslümanlara kurulan bu kirli tezgâh, Siyonist işgalci rejimin güvenliği adına, gerici Arap rejimlerinin ve diktacı militarist bölge ülkelerini ve rejimlerini koruyup kollamak adına yapılmış bir hukuk, adalet ve insan hakları kıyımı olduğu apaçıktır.

Bu insanlık dışı karar meşru olmayan bir yönetim, meşru olmayan bir mahkeme ve adil olmayan cuntacı hakimler tarafından alınmıştır. . Mısır’daki darbecilerin kurduğu mahkemenin verdiği karar, ülkedeki darbeyi meşrulaştırma girişimidir ve bir hukuk cinayetidir. Uluslararası toplum bu zulüm içerikli kararın infazını acilen durdurmalıdır. Sisi yönetiminin mahkemeleri, söz konusu kararları gözden geçirmeli ve Mısır’daki tüm siyasi tutukluları serbest bırakmalıdır. Asıl olan darbecilerin değil Mısır halkının iradesidir.

İşine geldiğinde dünyaya jandarmalık yapan ABD, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Mısır’da yaşanan katliamın suç ortağıdır. Darbenin yaşandığı günden bu yana sessizliğini koruyan ve neredeyse hiçbir krizde fonksiyonunu icra edemeyen İslam İşbirliği  teşkilatı yaşanan katliamda en az diğer uluslar arası kuruluşlar kadara sorumludur.

Başta Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği, Arap Birliği ve diğer uluslararası organizasyonları ve insan hakları örgütlerini; idam kararlarına karşı tepki vermeye, bu kararların uygulanmaması için gerekli adımları atmaya, siyasi ve ekonomik baskı uygulamaya davet ediyoruz.

Duruşma salonlarında bembeyaz kefenleriyle darbe karanlığına başkaldıran, şahadeti – boyun eğmeye tercih eden ve her zaman zillete direneceklerini haykıran kardeşlerimizi selamlıyoruz. Kardeşlerimizin bu onurlu direnişi sayesinde, zalimlerin insaf sahibi herkesin vicdanında ve dünyanın huzurunda yargılanacağına inanıyoruz.

Mısır Askeri cuntası, İslami hareketlere yönelik baskı ve zulümlerini artırarak İhvan’ı topyekün yok etmeyi amaçlamaktadır. Lâkin darbeye direnen Mısır halkı Allah’ın izni ile bu zulüm ve baskılara teslim olmayacak ve eninde sonunda hakkettiği zaferini kazanacaktır.

Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların da seslerini yükseltmeye, Mısır’daki Kardeşlerine uygulanan bu insanlık dışı katliamları protesto etmeye, dualarını esirgememeye davet ediyoruz..

Siyonizm’in uşağı ve uluslararası güçlerin taşeronlarının yaptığı darbeye teslim olmayan direniş ve şehadet mektebinin aziz yiğitlerine, İhvan-ı Müslimin’in yiğit direnişçilerine sırat-ı müstakimden ayrılmayan Mısırlı Müslümanlara binlerce selam olsun” dedi.

Basın açıklaması ara ara tekbir ve sloganlarla kesilirken eylemciler ellerinde Artvin’den Mursi’ye Selam, Bu Yolda Yalnız Değilsin gibi yazıların yazıldığı dövizler taşıdı.

Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

 

Etiketler: » » »
Share
1197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?