logo

Milletvekili Sarıbal Cerattepe’de Nöbetteydi

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal “Artvin Cerattepe bölgesi dünyada eşine benzerine az rastlanır ormanlık alana sahip bir bölge, biz burayı korumayacağız da, buraya sahip çıkmayacağız da ne yapacağız” dedi.

Artvin Cerattepe Bölgesinde yürütülmesi planlanan madencilik faaliyetine karşı mücadeleye destek vermek amacıyla Artvin’e gelen Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkisine giderek Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karaha’dan bilgi alarak incelemelerde bulundu.

Milletvekili Sarıbal 25 yıldır çevre mücadelesi verdiğini ifade ederek Artvin’e de Cerattepe’de ki çevre mücadelesine destek vermek için geldiğini söyledi.

Artvin’in bütününü tehdit eden Cerattepe’de ki vahşi doğa saldırısına karşı burada ki direnişi güçlendirmeye ve destek vermeye geldiğini ifade eden Sarıbal ” Burada binlerce yıllık doğa harikası var. Faunasıyla, florasıyla bitki örtüsüyle tabiat harikası var. 2 bine yakın bitki örtüsü var ki bunların 100’e yakını endemik, yani sadece Artvin dağlarında olan bitkiler. Artvin Cerattepe bölgesi bugün dünyada eşine benzerine az rastlanır ormanlık alana sahip bir bölge. Biz burayı korumayacağız da, buraya sahip çıkmayacağız da ne yapacağız. Anlatamadık bu adamlara, paranın yenmeyeceğini, susuz yaşanılmayacağını, kuşsuz börtü böceksiz bir hayatın boş ve anlamsız olduğunu” diye konuştu

Artvin’e ve dağlarına Cerattepe ve HES’lerle yapılan saldırının Artvin’i insansızlaştırmayı amaçladığını ileri süren Sarıbal bunları yapanların kar ve rant amacıyla yaptığını söyledi.

Sarıbal “Biz biliyoruz ki bu adamlar gerçek bir yurt sever değil birer vatan hainidir. Bunların siyasal bağlantıları var. Çankaya’dan ve partilerden mutlaka bir siyasal bağlantıları var. Bu ülkede siyasetçiler, rantçılar ve onların uşakları yan yana geldiğinde ortaya kocaman bir talan çıkıyor. İşte biz Bursa’da ki mermer ocakları talanı, Bursa’da ki krom talanı, Bursa’da ki Uludağ’ın talanı, Jeotermal ve tarım alanlarının talanına karşı büyük mücadele veriyoruz. Orada ki mücadeleyi burada ki dostlarımızla paylaşmaya, onlara destek vermeye geldik. Burada amacımız şu: Biz eğer Artvin’deki mücadeleyi Bursa’ya taşıyabilirsek, Munzur’da ki mücadeleyi Bursa’ya taşıyabilirsek, Çanakkale Kaz dağlarında ki mücadeleyi buraya taşıyabilirsek; biz yani halklar yan yana gelirsek onların yasalarını da genelgelerini de onların paralarını da başlarına yıkabileceğimizi biliyoruz. İşte tam da bu amaç içi buradayız. Bu haklı mücadelenin yanındayız. Bu mücadeleyi başarmak için de elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi

Gecenin ilerleyen vakitlerine kadar Ceratepe’de kalarak çevrecilerin nöbetine destek veren Sarılbal daha sonra bölgeden ayrıldı.

Milletvekili Sarıbal’a CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, CHP Merkez İlçe Başkanı, İlyas Şahin, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, bazı partililer ve çevreciler eşlik etti.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1357 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?