logo

Milletvekili Kışla’dan Artvin’e Bir Büyük Hizmet Daha


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Hatırlarsanız değerli okurlarım yaklaşık 5 ay önce yazdığım bir yazı gündeme getirdiğim müthiş bir yatırım haberi vardı. Artvin’i Şavşat-Ardanuç ve Ardahan’a bağlayan Varyant Yolun altından bir tünel yapılacağını ve bu tünel ile birlikte Varyant Yolun alt kodlara indirilerek çok rahatlıkla geçileceğini söylemiştim. O günlerde henüz plan aşamasında olan bu projeye ilişkin olarak da AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın yoğun olarak çalıştığını ve bu hizmeti kazandıracağını söylemiştim.

Ve aradan 5 ay gibi kısa bir zaman geçti. Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, sosyal medyadan yaptığı paylaşım ile Artvin halkına bu büyük müjdeyi verdi. İşte Kışla’nın paylaştığı o paylaşım:

Böyle güzel, karlı bir günde güzel bir haberi siz sevgili hemşerilerimle paylaşmak istiyorum. İşte o paylaşım:

“Kışla’dan Varyant Yola Tünel Müjdesi

Varyant’ın altından yapılacak olan 10.250 metre uzunluğundaki tünel projesi 4 Aralık 2017 tarihinde ihale edildi.

Allah’a şükürler olsun.

İnşallah en kısa zamanda yapım ihalesini de gerçekleştiririz.”

Kışla, bir işe girdi mi bitiriyor?

AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, sıra dışı milletvekilliği anlayışını sürdürüyor. Siyaseti hizmet için yaptığını her seferinde dillendiren İsrafil Kışla, proje adamı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Kışla, bugüne kadar eline aldığı tüm projeleri başarıyla sonuçlandırırken, 2017 yılının başlarında gündeme getirilen Varyant Yola tünel projesini de ısrarlı bir şekilde takip eden AK Parti Milletvekili Kışla, bu projenin önce yatırım planına girmesini ardından da proje ihalesinin yapılmasını sağlattı. Kısa sürede önemli bir başarıya imza atan Kışla’nın müjdesinin çok önemli olduğuna inanarak yazıma taşımak istedim. Bence bu yatırım tamamlandığında emin olun ki değerli okurlarım Artvin’de Hopa Dağı Tüneli’nden daha büyük bir hizmet, ilimizin geleceğini kurtaracak bir yatırım hayata geçmiş olacak. Milletvekili Kışla başta olmak üzere bu projenin proje çizim ihalesi aşamasına getirilmesinde katkısı olan herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Sadece ben değil tüm Artvin’in bu vekile teşekkür etmesi gerekiyor. Hiçbir siyasi çıkar gözetmeksizin, siyasi çekişmelere girmeden Artvin’e hizmet etme sevdasında hareket eden Kışla’nın ekibiyle birlikte milletvekilliğinde önemli başarılara imza attığını ifade etmekte hiçbir sakınca görmüyorum.

Helal olsun Sayın Vekil!

Bu Tünel Artvin’e Ne Katkı Sağlayacak?

Daha önceki yazdığım yazıda da ifade etmiştim. Varyant Yol artık ilimizin yeni Hopa Dağı olmuştur diye. Yusufeli yolunun hizmete girmesi ile birlikte kısmen olumsuz etkisi azalan Varyant Yolun özellikle Şavşat-Ardanuç halkı için yaz kış bir kabus olduğunu hepimiz biliyoruz. Artvin’e nereden gelirseniz gelin önünüze bir dağ engeli çıkıyordu. Bunlardan en önemlisi hareketli bir güzergah olması nedeniyle Hopa Dağı iken bir diğeri ise hiç kuşku yok ki Sahara Dağı idi. İlimizin önündeki bir başka önemli engel ise tabi ki Varyant Yol olmuştu. Yapıldığında geçici bir yol olarak ifade edilen Deriner Barajı tamamlandığında ise artık kalıcı hale gelen ve kabusumuz olan Varyant Yolun altına bir tünel yapılması dillendirilse de hiçbir kimse bu tünelin yapılabileceğine ihtimal vermiyordu. Nasıl verilebilirdi ki? Hopa Dağı’na elli yılda tünel yaptıramayan Artvinli bir de Varyant Yola tünel mi yaptıracaktı?

Bu tünelin tamamlanması demek bir çok önemli avantajları yakalayacağımız anlamına geliyor. En önemli avantajı ise ciddi bir mesafe kısaltması. Tünel 10.5 kilometre. Tünelden Berta köprüsüne kadar da yaklaşık 7 kilometrelik bir yol ihtas edilecek. Bu 4 kilometre’nin büyük bir bölümü zaten mevcut yol olacak. Bu güzergah tamamlandığında Tünel ile birlikte yaklaşık 18 kilometrelik bir yola sahip olmuş olacağız. Mevcut haliyle bu güzergah 23 kilometre civarında. 10.5 kilometrelik tünelin yapılması ile birlikte güzergah 18 kilometreye düşecek.

Yeni güzergahın 18 kilometreye düşmesinin hiçbir önemi yok aslında. Yeni yapılacak güzergah hiç mesafe düşürmese dahi zamansal açıdan kazandıracakları ise çok daha önemli. Özellikle kış aylarında bir de kar engelini düşündüğünüzde yaklaşık bir saate geçebileceğiniz bir güzergahı 15 dakikaya geçebileceksiniz. Kamyonlar, tırlar, taksiler, minibüsler çok daha güvenli bir yol güzergahında çalışmış olacaklar. İnanın şuan bu tünelin tamamlandığını düşündüğümde şimdiden beni bir heyecan basıyor. Şuan belki tünelin tamamlanmış durumunu ve bu güzergahı kullandığınızı hayal edemiyor olabilirsiniz ancak emin olun yaşarsak ve bu güzergahı kullanıyor olursak yapılan hizmeti ne denli büyük bir hizmet olduğunu hep birlikte göreceğiz. İşte o gün bu tünelin ve yeni güzergahın yapımında emeği geçenlere o günlerde binlerce kez dualar edeceğiz hep birlikte.

AK Parti Milletvekili Kışla ve ekibinin, AK Parti teşkilatının ve bu tünelin yapımında emeği geçen tüm bürokratların gelmişine de geçmişine de duacı olacağız.

Haklı çıkmak gurur veriyor

Artvin’de köşe yazısı yazan bazı yazarlar bildiğiniz üzere sürekli sadece olumsuzlukları yazarlar. Olumlu gelişmeleri yazmak onların edeplerine yakışmaz. İsterler ki halkı sürekli olumsuz haber ve gelişmelerle meşgul edelim. İsterler ki devletin Artvin’e hiçbir şey yapmadığı imajını verelim.

Bu tür yazarlar bildiğiniz üzere bir takım garip iddialarda da bulunuyorlardı. Bu iddialara göre bilerek ve isteyerek devletin Artvin’e hizmet etmediğini ve bu yöredeki insanları göçe maruz bıraktırmak istediğini ileri sürüyorlardı. Şimdi ben bu yazar arkadaşlarım ve bu arkadaşlarım gibi düşünen insanlara birkaç soru sormak istiyorum.

İşte sorularım:

Devlet Artvin halkını göç ettirmek istiyor ve bu bölgeyi insansızlaştırmak istiyor ise neden bu kadar fazla yatırım yapıyor? Üniversitesini neden büyütüyor? Neden yeni hastaneler yapıyor? Neden yeni okul binaları inşa ediyor? Neden Hopa Dağı Tüneli’ni tamamlıyor? Neden Varyanta tünel yapıyor?

Bu soruları çok daha fazla arttırabilirim ama şimdilik kalsın. Bu arkadaşlar benim yukarıda yazdığım sorulara yanıt veremezler ki diğerlerine verebilsinler. Değerli okurlarım sizlere tavsiyem bu tür abuk subuk kişilere itibar etmeyiniz. Evet, mutlaka bu işin içerisinde eleştiri yapmak vardır ancak her şeye muhalefet etmek biz gazetecilerin görevi değildir. Yeri gelir eleştirirsiniz yeri gelir översiniz. Yeri gelir destek olursunuz yeri gelir hatalar karşısında uyarıcı görevinizi yaparsınız ve hataların yapılmasını engellersiniz. Ve bu görevinizi yaparken bir tek şeye dikkat edersiniz. O da devletin itibarını yok etmemektir. Asıl olan her zaman devlettir. Devlet çökerse millet çöker. Millet çökerse devlet çöker. İşte yazı yazarken buna mutlaka dikkat etmelisiniz. Devleti de milleti de düşünmek zorundasınız. Bugün milleti çöken devletlerin, devleti çöken milletlerin ne halde olduğunu hep birlikte görüyoruz. Aklı olan insanlar öncelikle bunu düşünmek zorundadır. Bu sözlerimi siyasi hükümete destek olmalıyız anlamı çıkarmamak gerek. Siyasi iktidarlar gelip geçicidir. Asıl olan devletin kendisidir. AK Parti bugün iktidardadır. 20 yıl önce böyle bir parti yok idi. Belki 20 yıl sonra yine olmayacak. 20 yıl sonra belki başka bir iktidar partisi bu memleketi yönetiyor olacak ama devlet dün de var idi, bugün de, yarında olacaktır. Bence bunu bilerek buna göre hareket etmek ve bir takım asparagas yorum ve haber yapan insanlara itibar etmemek lazım.

Tekrar bu büyük yatırımın ilimize kazandırılmasında emeği geçen başta Sayın Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla’ya teşekkür ediyorum. Burada birkaç teşekkür etmem gereken insanlar daha var. Bu tünel projesinin fikrini ilk olarak veren kişi İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı idi. Ona da teşekkür etmek lazım. Ayrıca Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın da bu projeyi sahiplenerek üzerinde çalışmalarda bulunması çok önemliydi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın ve bakanlık bürokrasisi ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nün değerli bürokratlarına da teşekkürü bir borç biliyorum. Siyaseten bu konuyu sahiplenen AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta ile AK Partili yöneticilere de teşekkür ediyorum. Ayrıca İsrafil Kışla’nın meclisteki ekibine de tek tek teşekkür ediyorum. Yükün önemli bir bölümünü sırtlıyorlar ve Kışla’ya büyük destek veriyorlar. Onların da emekleri büyük. Yine bu projeye destek olan ve benim şuan isimlerini dillendiremediğim kim var ise herkese teşekkürü bir borç biliyorum.

Varyant yolun altına tünel projesinin çizim ihalesi tamamlandı. Şimdi sıra yapım ihalesinde. Kısa sürede proje ve güzergah çizim işlemleri tamamlanır ve projenin yapım ihalesi de gerçekleştirilir inşallah. Ben heyecanlandım, umarım hepimiz o günleri görürüz de bu tüneli kullanıyor oluruz.

Share
255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Doğal Hukuk

  24 Nisan 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

      Doğal hukuk anlayışına göre hukuk kuralları tıpkı yerçekimi kanunu, suyun kaldırma kuvveti gibi doğada var olan kurallardır. Newton Yerçekimi Kanununu bulmadan önce de Yerçekimi Kanunu vardı. Arşimed suyun kaldırma kuvvetini bulmadan önce de suyun kaldırma kuvveti vardı. Öyle de doğal hukuk hukukçular ferkedilmeden önce de doğada vardı.  1.Kavram Doğal hukuk tabiî hukuk, ideal hukuk olarak da adlandırılır. Doğal hukuk yaklaşımına göre hukuk ya da hukuk kuralları, insandan ve insan iradesinden bağımsız bir şekilde v...
 • Demokrasi’de Çareler Tükenmez Sözünün Haklılığı Bir Kez Daha Görüldü

  23 Nisan 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bizim siyasi sistemimizde o denli açıklar var ki zamanında ‘Demokrasi de çareler tükenmez’ diyen eski Cumhurbaşkanlarımızdan merhum Süleyman Demirel’in haklılığı bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bildiğiniz üzere 24 Haziran seçimlerine girmesi tehlikede olan İYİ Parti’ye CHP’den 15 milletvekili geçince İYİ Parti için tehlike ortadan kalkmış oldu. Açık söylemek gerekirse İYİ Parti adına sevindim. Ben İYİ Parti’nin seçimlere girmesini arzuluyordum. Seçimlerin dışında kalan bir İYİ Parti’nin potansiyeli tam olarak ortaya çıkmayacağı için bu part...
 • Demokrasinin Kaç Tarifi Var?

  23 Nisan 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Mesela başka bir soru ve cevabı Adamın biri iki kere iki kaç eder diye sormuş Muhatabı kaç etmesini istiyorsun demiş Soruya karşı soru Birkaç kişi oturuyor, birisi “ben HES lere karşıyım diyor Diğeri HES nedir diye soruyor. Birinci şahıs sahi hes neydi diye soruyor. Demokrasi ben kazanırsam seçim demek ya rakib kazanırsa Türkiye de diktatör kimdir. Halka hizmet edenmi halka hakaret eden bidon kafalı diyen mi?. Türkiye de çok partili siyasi hayata erken geçtik, yanlış yaptık demişler ...
 • Bakalım kara kaplı kitap ne diyor ?

  23 Nisan 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kasabalılar, Nasreddin Hoca'ya Kadı'dan yakınmışlar : "Kadı Efendi çok menfaatçi bir adam. Aynı suça bazen beraat, bazen de çok ağır ceza veriyor. Hak hukuk tanımıyor, nereden menfaati varsa o taraftan oluyor. Münafık bir adamdır. Bundan nasıl kurtuluruz" demişler. Hoca durumu mülki amirlere bildirmişse de, onları pek inandıramamış. "Nasıl ispat edersin"? demişler. Hoca'mız, Kadı Efendinin tanımadığı bir müfettişin kendisine gönderilmesini ve beraberce Kadı'yı ziyaret etmelerinin yeterli olacağını mülki amire, (vali'ye) anlatmış...