logo

Milletvekili Kışla Demirkent ve Esenyaka Köylerini Ziyaret Etti

Ak Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Referandum çalışmaları kapsamında Yusufeli ilçesine bağlı Esenyaka ve Demirkent köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında bilgiler veren Kışla vatandaşların kafasına takılan soruları sormalarını isteyerek tek tek cevaplandırdı.

Köy ziyaretine Milletvekili ile birlikte İl Başkanı Av. Erkan Balta, Yusufeli İlçe Başkanı Ahmet Sönmez’in yanı sıra il genel meclisi üyeleri de katıldı. Köy kahvehanelerinde vatandaşlarla buluşan Kışla’ya ise ilgi büyüktü.

Sistem konusunda bilgiler veren Kışla, mevcut sistemde aynı partiden seçilmiş olsa bile Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında sorunlar yaşandığını söyledi. Geçmiş dönemlerde yaşanan siyasi krizlerden örnekler veren ev bu krizlerin ülkenin gidişatına yaptığı olumsuz etkileri anlatan Kışla, cumhurbaşkanlığı sistemi ile bu tip siyasi krizlerin bir daha yaşanmayacağını ifade etti.

Sistem değişikliğine en çok itiraz eden CHP’nin en büyük sorununun aday çıkartamayacak olması olduğunu söyleyen Kışla, “Yeni sistemle birlikte artık bir aday çıkartmaları gerekiyor. Tek adam diye cumhurbaşkanımızı eleştirenler 7 seçim kaybetmelerine rağmen hala o koltukları işgal ediyorlar. Bu sistemde Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanımızın karşısına aday olarak çıksa bir dert çıkmasa ayrı dert. Çıksa aday olsa kazanamasa, parti genel başkanlığı da elinden gidecek. Aday olmasa partinin başında kalsa e sen nasıl lidersin senin siyasette bulunma amacın ülkeyi yönetmeye talip olma gayesi değil mi? O zaman neden aday olmuyorsun baskısı altında kalacak. Çıksa seçimi bir defa kaybetse. Bu defa kimse ona ikinci bir şansı verip partinin başında tutmaz. Bu sistem gerçekten ülkeyi yönetmeye talip insanların önünü açacak siyasetteki koalisyon pazarlıklarını ise tarihe gömecek” dedi.

Deniz Baykal’ın, izahı hiçbir şekilde mümkün olmayan “Peygambere bu yetkiyi versen peygamberi bozarsın” ifadelerine de değinen Kışla CHP Yönetiminin işin başından beri yeni sisteme ilişkin sayısız yalan ve yanlış bilgi ürettiğini, maddelerin içeriğini sürekli ve kasıtlı olarak çarpıttığını, artık ürettikleri yalanlardan kendi kafalarının bile karıştığını, değişiklik paketini iyice incelemek yerine yalana sarıldıkları için de başlarına böyle şeyler geldiğini söyledi.

CHP Yönetiminin büyük bir ahlaki çöküş içinde olduğunu söyleyen Kışla; “Bir yandan sayısız yalan üretiyor, utanmadan sıkılmadan milleti kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Bir yandan da 16 Nisan’da Hayır çıksın diye iyice pervasızlaşıyor, milletin değerlerine hakaret etmekten bile çekinmiyorlar” dedi.

Etkili Hizmet, Hızlı İcraat

Yeni sistemle beraber etkili hizmet, hızlı icraat dönemine geçileceğini söyleyen Kışla; “Cumhurbaşkanlığı makamı boşalırsa, 45 gün içinde seçim yapılıyor. Yeni seçime kadar Cumhurbaşkanı yardımcısı Cumhurbaşkanlığına vekâlet ediyor.

Cumhurbaşkanı yardımcısı ve hükümet sadece seçim hükümeti olarak işlev görüyor. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar da cezai sorumluluk taşıyor ve Cumhurbaşkanlarıyla aynı hükümlere tabi olarak yargılanabiliyor. Yasama ile yürütme arasında keskin bir kuvvetler ayrılığı getirildiği için, Cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan olarak atanan milletvekillerinin Meclisteki üyelikleri sona eriyor. Bu uygulama çok nadiren olabileceği için, milletvekilleri asli görevleri olan yasamaya ve kendi illerinin icraat, proje ve sorunlarına odaklanıyor.” Dedi.

Uzlaşma ve İstikrar gelecek

Ülke siyasetine uzlaşı ve istikrarın geleceğini söyleyen Kışla; “Cumhurbaşkanı kendi kararıyla ve Meclis de beşte üç oyla seçim kararı alabiliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Meclis seçimi aynı anda yenileniyor. Cumhurbaşkanı 1. döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa, kendi görev süresini de kısaltmış oluyor. Cumhurbaşkanı 2. döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa, yeniden aday olma imkanı kalmadığı için siyasete veda ediyor ve yerine yeni bir isim aday gösteriliyor. Bu düzenleme uzlaşma ve uyum getiriyor. Birlikte seçim yetkisi krizleri büyütmemenin ve uzlaşma arayışının güvencesi oluyor. Geçmişteki hükümet ve erken seçim krizleri tarihe karışıyor. Daha sorumlu, daha akılcı, daha uyumlu bir anlayış geliyor.” Dedi.

Demirkent Köyü’nde Halkın Kafasına Takılan Soruları Cevaplandırdı

Daha sonra Demirkent Köyü’ne geçen Kışla burada köy kahvehanesinde toplanan vatandaşlarla bir araya geldi. Burada vatandaşlardan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkındaki merak ettiklerini sormasını isteyen Kışla, tek tek soruları dinledi ve cevaplandırdı.

Kışla’nın bu şekilde halkın sorularını cevaplandırarak bilgilendirmesi ise oldukça beğeni topladı.

Anayasa Değişikliği Referandumu ile ilgili toplantının ardından köy muhtarı ile birlikte köyün sorunları konuşuldu. Söz alan köy muhtarı; “Demirkent yolunun Karayolları tarafından hem asfalt hem de çift şerit olarak yapılması için Milletvekilimizin emelleri çoktur. Kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” Dedi.

Share
743 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?