logo

reklam

Milletvekili İsrafil Kışla Tarımı da Unutmadı

Artvin Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla Artvin’de tarım ve hayvancılık konusunda yapılan yatırım, destek ve hibeleri açıkladı.

Artvin’in tarımsal gelişiminde yapılacak çalışmaların tespiti amacıyla 15 Aralık 2012 de 1.Çalıştay,tespit edilen konularda nelerin yapılması gerektiğiyle ilgili olarak da 27 Nisan 2012 de de 2. Çalıştay düzenlenerekKırsal Kalkınma alanında alternatif gelir kaynaklarını geliştirmek, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunu sağlamak,tarımsal pazarlama alt yapısını geliştirmek, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemekamacıyla yapılacak çalışmalar tespit edilmişve tarımda da yol haritası çizilmiş.

AK Parti Milletvekili Kışla, İlimizde tarımsal işletmelerin büyük bir çoğunluğunun küçük aile işletmeleri şeklinde olduğunu, son üç yılda yapılan yatırım destek ve hibelerden kısaca bahsetmek istiyorum diyerek; ”büyükbaş Hayvan yetiştiriciliğine 5Milyon 385 binTL, Küçükbaş‘a 5milyon 590 bin TL olmak üzere 10 milyon 975 bin TL,Köy Tavukçuluğunu geliştirmek amacıyla çiftçilerimize  200 adet Kümes ve 10 bin adet tavuk hibe olarak650 bin TL,  Arıcılığın desteklenmesi amacıyla da 2milyon 336 bin TL, Su ürünlerini desteklemek amacıyla da 2 milyon 277BinTL  destek  olmak üzereHayvancılığa toplamda son üç yılda 13 milyon 902 binTL destek sağlanarak Şavşat ve Ardanuç ilçelerimizde 1 milyon 797bin TL mera ıslah çalışması yapılmıştır” ifadelerinde bulundu.

AK Parti Milletvekili Kışla konuşmasına şu şekilde devam etti: ” Diğer taraftan İlimizin Hayvan Borsasına sahip olabilmesi için Ardanuç İlçemizde AKAK PROJESİ kapsamında 800 bin TL’lik bir Hayvan Pazarı’nın PROJE İHALESİ yapıldığını belirten Kışla ;Bitkisel Üretimde 46 milyon 477binTL;Çay desteklemelerine 73 milyonTL,Mazot,Gübre ve Yem Bitkiler de 9 milyon 691bin TL  destek sağlanmıştır.Ayrıca 605 Çiftçimize toplam Bin 793 Metre kare alanlık meyve bahçesi, 6 bin 116 metre karelik alanda 27 sera kurulmuştur.Çiftçilerimize El Traktörü,Motorlu Tırpan,Çayır Biçme Makinesi,Balya Makinesi,Arıcılık ekipmanı, vb. Tarım Makine-Ekipman alımlarında (yarısı senden yarısı benden diye adlandırılan) yüzde50 si hibe desteği verilerek bu kapsamda 1.274 Adet Makine ve Ekipmana 4 Milyon TL hibe desteği sağlanmıştır. Bir diğer ve önemli bir hususta tarım alanındaki Arıcılık,Et ve süt işleme tesisleri,Soğuk hava deposu,Çay,sebze ve meyve işleme,balıkçılık, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık kısaca tarım ve tarım ürünlerine yönelik yatırımlar desteklenmektedir. 2014-2015 yıllarındaBakanlığa müracaat eden 21 milyon TL tutarındaki 25 projenin tamamı bakanlıkça onaylanmış ve 11Milyon TL hibe desteği sağlanmıştır.

Bilginiz olması bakımından bunlardan birkaç tanesinden bahsetmek istiyorum. Mesela Arıcılıkla ilgili üç işletmenin 3 milyon 528bin TL yatırımına bin 764binTL, Süt işleme tesisinin 2 milyon 570binTL’lik yatırımına 1milyon 285 bin,Soğuk Hava Deposunun 999 bin TL’lik yatırımına 499 bin TL, 500 başlık koyun yetiştirmek isteyen bir yetiştiriciye de477 bin TL si hibe olarak verilmiştir.

Bunların dışında AKAK PROJESİ kapsamında 92 da alanda anahtar teslimi Meyve Bahçesi tesisi,ahır yapımı,makine ekipman alımı, sera yapımı gibi yatırımlara son üç yılda 1 milyon 378bin TL’lik destek sağlanmıştır.

Kısaca DOKAP olarak adlandırılan Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın tarım ve hayvancılık alanında desteklemeleri yoktu. Girişimlerimiz sonucunda 2014 yılından itibaren desteklemeler başladı. Bu kapsamda 1milyon 93bin TL yatırımın 875 bin TL’si hibe olarak verilmiş,tarım alanında 783 bin TL’likbir destekte Çoruh Havzası Rehabilitasyon Projesinden sağlanmıştır.

Diğer taraftan 100 bin Yusufeli Zeytin Fidanı üretimine başlanmış bedelsiz olarak çiftçilerimizin bahçelerine dikilmektedir.”

AK Parti Milletvekili Kışla açıklamalarının son bölümünde; “bunların dışında tarım alanında yöresel meyve fidanı yetiştiriciliği,Köy tavukçuluğunu geliştirme, arıcılığı geliştirme,meyve işleme tesisi,bal ormanlarının kurulması,mantar yetiştiriciliği,su ürünlerinin geliştirilmesi gibi birçok projelerin bir kısmı gerçekleştirilmiş,bir kısmının üzerindede çalışmalar devam etmektedir.

Tarım konusunda girişimci çiftçilerimize destek olmak amacıyla yüzde 50-80’lere varan hibe destekleri devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: » » »
Share
705 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?