logo

” Milletimiz İçin En İdeal Sistem Bu Sistem Olacaktır”

AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta, referanduma çok kısa bir süre kala önemli açıklamalarda bulundu. İl Başkanı Av. Erkan Balta, ‘Türkiye’nin bu hantal, sakat siyasal siteminden kurtulabilmesi ülkenin önündeki en büyük ihtiyaçlardan bir tanesidir’ vurgusunda bulunduğu açıklamasında 16 Nisan’da milletimizin vereceği destek ile değişecek olan sistemin, ‘Bir partinin iktidar olmasını sağlayacak bir sistem değildir fakat bu sistem, geçmişte yaşamış olduğumuz krizlerin önünü açacak bir sistemdir’ ifadesini kullandı. Milletimiz İçin En İdeal Sistem Bu Sistem Olacaktır

AK Parti İl Başkanı Balta’dan referandum öncesinde önemli değerlendirmeler

AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta, referanduma çok kısa bir süre kala önemli açıklamalarda bulundu. İl Başkanı Av. Erkan Balta, ‘Türkiye’nin bu hantal, sakat siyasal siteminden kurtulabilmesi ülkenin önündeki en büyük ihtiyaçlardan bir tanesidir’ vurgusunda bulunduğu açıklamasında 16 Nisan’da milletimizin vereceği destek ile değişecek olan sistemin, ‘Bir partinin iktidar olmasını sağlayacak bir sistem değildir fakat bu sistem, geçmişte yaşamış olduğumuz krizlerin önünü kapayacak bir sistemdir’ ifadesini kullandı.

AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, Türkiye’de bir sistem değişikliğine neden ihtiyaç duyulduğunu anlattığı açıklamasında; “ Malum olduğu üzere, 1961 Anayasası’ndan bu yana parlamenter sistem ve çok partili sistemle yönetilmekteydi ülkemiz. 1946 yılından sonra aslında bu günkü yönetim sistemimizin yönetim sistemini oluşturan değişiklik 1961 Anayasası’nda olmuştur. 61 Anayasası’ndan itibaren de milletin iradesinin siyasete, devlet hayatına yansımasını engelleyen çeşitli devlet içeresindeki elit gurupların hakimiyetlerini sürdürmeyi sağlayan mekanizmalar oluşturulmuştur. Milli Güvenlik kurulu gibi, HSYK gibi kurumlar millet iradesini devlet hayatına taşımadaki engel olarak düşünülmüş  ve böyle işler görmüşlerdir. Fakat bunun sonucu olarak da 61’den bu yana da devletin ve milletin hayatında pek çok engel konulduğunu görmekteyiz. ” ifadelerini kullandı.

Erkan Balta: Hem Devlet Hem Millet Kaybetmesin İstiyoruz

Açıklamalarının devamında, hem devletin hem de milletin yaşanan hükümet krizleri nedeniyle kaybetmemesi için bu sistem değişikliğine gidildiğini ifade ettiği açıklamasının devamında; “Bir yandan koalisyonlarla onlarca yıl kaybediyoruz. Bir yandan Yürütmedeki çift başlılıktan millet bedel ödüyor. Bu hem devlete hem de millete kaybetmiştir.

Türkiye’nin bu hantal sakat siyasal siteminden kurtulabilmesi ülkenin önündeki en büyük ihtiyaçlardan bir tanesidir. Esasen bunu hiçbir siyasi parti inkar etmiyor. Edemez! 15 Temmuz’la birlikte ülkenin bekasını her zaman tehdit edilebilirliği her zaman ülkenin bekası ve varlığı açısından sorun yaratabileceği bir kez daha anlaşılmıştır. Belki de 15 Temmuz’un ortaya koyduğu bu gerçekle MHP’de bu güne kadar başkanlık sistemi konusunda karşı tarafta yer alıyor olmasına rağmen ülkemizde bunun ihtiyaç olduğunu görerek bu teklifin milletin önüne  getirilmesine büyük katkı sağladı. ” ifadelerine yer verdi.

Milletimiz İçin En İdeal Sistem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Olacaktır

AK Parti’nin anayasa da değişecek maddeleri tek tek anlatma üzerinden bu referandum seçim dönemini geçirdiğini belirten AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Batla, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin milletimizin için en ideal sistem olacağının altını çizdi. İl Başkanı Balta açıklamalarında; “Ben dünyadaki siyasal sistemleri inceleyerek Türkiye’nin siyasi geçmişini de göz önünde bulundurarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki ülkemizin siyasal şartları ve kültürü açısından ideal bir tekliftir. Hiçbir kriz ortaya çıkmayacak şekilde düzenlenmesi mümkün değildir.

Bugün teklif edilen bu sistem asla bir siyasi partiye, iktidarını sürdürmeye garanti etmez. Bir kişiye ve partiye göre ayarlanmış bir sistem değildir.  Objektif ve ülkenin gerçeklerine göre ortaya konulan bir hükümet sistemidir.

Bugün ki hükümet sisteminin garanti ettiği şudur:  bir daha ülkede koalisyonlardan kaynaklanan kriz yaşanmasının önünü alır ve kriz yaşanmasını engeller ve diğer taraftan bu sistemin garanti ettiği bir şey daha var devletin içinde bir tıkanıklık yaşanması halinde tıkanıklığı çözüm adresi olarak milleti gösteren bir sistemdir. Bu yönüyle de dünyada ki sistemler içerisinde belki de en demokratik millet iradesine en açık sistemdir şeklinde konuştu.

Muhalefet açısından bugüne kadar yaşadığımız en tuhaf seçimi yaşıyoruz

“Muhalefet açısından bana göre bugüne kadar Türkiye’deki seçimlerin en tuhafını yaşıyoruz” diyen AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, “Elbette ki demokratik sistemlerde tüm halkın aynı görüşte olmasını beklemek mümkün değildir. Fakat bu seçimde hayır cephesinin amiral gemiliğini yapan Cumhuriyet Halk Partisi, Türk siyaseti açısından son derece içler acısı bir duruma düşmüştür. Mevcut hükümet sistemini savunamamaktadır. Mevcut sistem anayasal düzenleme açısından da metin olarak da sakatlıklar içermektedir. Bu durumun da ülkeye zaman kaybettirdiğini gördük.  Muhalefet bu sistem iyidir bu sistem değişmesin diyemiyorum. Bu sistemin Anayasa’nın darbe Anayasa olduğunu bunu değiştirmek gerektirdiğini kendi içlerinde kabul etmişlerdir.  Bugün MHP ve AK Parti’nin ülkeyi tıkayan, ülkeyi çeşitli krizlere tıkayan sistemi değiştirmek için bir teklifi var” dedi.

Muhalefet Yalan Beyanlarla Eleştiri Yapıyor

Muhalefetin referandum süresince yalan beyanlarla muhalefet yaptığının altını çizen AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, “Yapılan teklifleri muhalefet bir yanda o kadar tuhaf bir şekilde eleştiriyor ki yapılan teklifle alakası yok. Teklifle ilgisi olmayan konuları gündeme getirerek, aslı astarı olmayan, yalan beyanlarla eleştiri yapıyorlar. Aksine kendilerinin bir teklifi dahi yok.  Mevcut sistemi de savunamıyorlar. Şuan bizi eleştiriyorlar fakat kendi hayallerindeki hükümet sistemlerini eleştiriyorlar.  Mevcut sistemin ne metni ile ne de getirmek istediği düzende hiçbir şekilde alakası olmayan yalan üzerine kurulan bir seçim kampanyası yürütmektedirler.  AK Parti açısından muhalefetin bu şekilde kampanya yürütmesi bizlere  gerçekten üzüntü vermektedir.  Bu süreçte muhalefetten Artvin’e gelenlerden Anayasa’nın şu anda değiştirmek istediğimiz maddelere dayanan bir tek eleştiri duymadık yalanlardan ibaret söylemlerle aldatmaya çalışıyorlar. Ve ancak çocukları kandırabilecek eleştirilerin yapılan düzenleme ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bu derece hilekar bir tavırla seçim kampanyası yürütmelerini kınıyorum” dedi.

AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, açıklamasının son bölümünde; “ Başından itibaren yapılan bir hukuksal düzenlemedir. Anayasa’nın ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Halkı bizler, avukat arkadaşlarımızla ve ekiplerimizle anayasa metinlerini madde madde izah ederek anlatmaya çalıştık. Muhalefet cephesi de maddeleri anlatmak yerine yalan yanlış kampanyalar yürüttüler” ifadelerini kullanarak açıklamalarını tamamladı.

Share
1577 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?
#

” Milletimiz İçin En İdeal Sistem Bu Sistem Olacaktır”” için 1 yorum

  1. Siz aile icinde tek karar verenmisinizki bu sistemi onayliyorsunuz? CAI pronesine bir Artvin li olarak. Nasil inanirsiniz?