logo

MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınlara hitap eden bir adaylar olması seçimlerde iddialı bir parti olacağını göstermiş oldu.

MHP’nin birinci sıra adayına ilişkin geçtiğimiz günlerde yazdığım bir yazıda ( Henüz o zaman liste açıklanmamıştı) Okan Aktaş’ın milletvekili adayı olması durumunda partiye büyük bir değer kazandıracağını ve seçimlerde de ciddi bir oy potansiyeli oluşturacağını ileri sürmüştüm. MHP’nin aday listesinin açıklanmasının ardından gerek sosyal medyadan gerekse de halk arasında yaptığım görüşmelerde görüyorum ki ciddi bir heyecana neden olmuş. Ben de Okan Aktaş ile ilgili yazdığım yazıda aynısının olacağını kurduğum cümlelerle belirtmiştim. Bugün ki köşe yazımda daha ayrıntılı şeyler yazacağım. Öncelikle tabi ki yaşanan heyecandan bahsedeceğim. Şunu net olarak belirteyim ki MHP’nin adaylarının açıklanması ile birlikte yaşanan o heyecan son ana kadar taşınması başarılabilir ise MHP bu seçimin en iddialı partilerinden biri olur ve gerek Cumhur İttifakına gerekse de MHP’ye bu oy patlaması olarak yansır ki bu yansıma Milletvekili çıkarmaya kadar giderse de kimse şaşırmasın diyorum. Belki zor bir ihtimal olarak görünse de seçimde MHP’nin aldığı oyu analiz ettiğimizde göreceğiz ki MHP’nin kendi içerisinden çıkardığı aday ile güç kazandığı görülecektir. MHP’nin güç kaybettiğini düşünenlerde sadece Artvin’deki aldığı oyda bile güç kaybetme değil güç kazandığını göreceklerdir.

MHP Tabanının İsteğini Yerine Getirmiştir

Aslında MHP Artvin Teşkilatı uzunca bir süredir Okan Aktaş’ı bu önemli göreve hazırlamıştır. Yaklaşık 2 yıldır MHP’de Okan Aktaş sesleri belirgin bir şekilde geliyordu. MHP’nin İl Yönetiminde yer alan Okan Aktaş, yaptığı çalışmalarla da bu göreve hazır olduğunu gösteriyordu. Bence MHP’nin ikinci sıra adayı olan İsmihan Özcihan’da yine tabanın beğendiği ve desteklediği bir isimdir. Bugün MHP’de nereye giderseniz gidin bu iki ismi yabancı görecek kimseyi bulamazsınız. Okan Aktaş, ismi aday adayı olarak açıklandığında dahi MHP’nin tabanından ciddi destek gelmişti. MHP’lilerin geneli kendi tabanlarından yani Ülkücü Camiadan bir ismin Milletvekili adayı yapılmasını arzuladıklarını her zaman gösteriyorlardı. Zaman zaman MHP bunu yapmıyordu. Özellikle belediye seçimlerinde genellikle dışarıdan aday getirildiğinde Artvin’de alınan düşük oylarda taban haricinde gelen adayların başarılı olamayacağını işaret ediyordu. Tabana yakın veya tabanın istediği isimler aday yapıldığında da ciddi oy alındığını bir çok gez gördük. Gerek Zafer Aydemir’de, gerek Yusuf Sağlam’da, gerek Muhammet Altunal’da ve gerekse de Kadir Seçgin’de tabana yakın yada tabanın istediği isimler aday yapıldığında istenilene yakın sonuçlar alınabileceğini görmüştük. Bence yine aynı durum olacaktır. Bugün MHP’yi bu yarışta görmeyenler 24 Haziran akşamı ah vah edeceklerdir. Hesaba katmadıkları MHP’nin bu seçimin kilit partisi olduğunu anladıklarında ise iş işten geçmiş olacaktır.

Okan Aktaş, Birleştiricidir Ve Küskün Ülkücüleri Barıştıracak Adaydır

Bu yazıyı İçişleri Bakanlığı’nın Anadolu Kardeşlik Projesi kapsamında bulunduğum Hakkari dönüşünde yazıyorum. Hakkari gezisinde de gördüm ki bu ülkede çözüm süreci sonrasında yaşanan tüm gelişmelerde MHP’nin ciddi bir rolü bulunmaktadır. MHP’nin desteği ile başlanan terörle etkili ve hızlı mücadele ve terörün kökünü kazıma çalışmaları ciddi meyvelerini vermiş. Bence bu huzur ortamının gerek Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gerekse de tüm Türkiye’de ciddi bir oy getirisi olacaktır. Dün Afrin’e neden girdiniz diyenlerin bugün iyi ki girdiniz demeye başladığını gözlemlediğimize göre hükümetin ve MHP’nin aldığı bu riskli birliktelik kararı meyvesini seçimde de verecektir. Benim yazılarıma taraflı olarak bakmayınız lütfen. Ben yazılarımı kendi analizlerim doğrultusunda yazarım. Şahsi düşüncelerimi değil halkın düşüncelerini aktarırım. Bu sebeple belirtiyorum ki MHP’nin bu etkili siyaseti ve ülkenin bekası için aldığı riskli kararlar kendisine artı şeklinde dönecektir. Bir zamanlar terörle anılan illerimizden artık teröristlerin büyük bir bölümünün temizlendiği ve bu illerde yaşayan insanların geleceğe daha güvenle bakmaya başladıkları görüldükçe bu başarının mimarları için sempati de artmaktadır. 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde hükümete açıkçası çözüm süreci tepkisi sandıklarda yansıtılmıştı. O dönemde MHP’nin aldığı oy dikkat çekmişti. Hükümet ne zaman ki terörle etkin mücadeleye başladı MHP’ye giden oylar başta olmak üzere diğer partilere de giden oylar geriye alınmıştı. Dün MHP’ye giden oylar bu seçimde yine gider mi bilemem ama dün Recep Tayyip Erdoğan’a destek olmak isteyen ancak adaylarını beğenmeyenler için de MHP ciddi bir adres konumuna gelmiştir. Bunun yanı sıra da ülkenin bekası için mevcut durumun değişmesini istemeyenler için de gönül rahatlığı ile MHP’ye oy verme şansı doğmuştur. Bu da sonuca iyi bir şekilde yansımıştır. İşte tam bu noktada ara başlıkta da belirttiğim gibi birleştirici ve bütünleştirici adaylara ihtiyaç bulunmaktaydı. Okan Aktaş, gerek Ülkücü Camiayı gerekse de tüm Merkez Sağ seçmenine bütünleşme, birleşme anlamında iyi bir adres olmuştur. MHP’nin terörle başarıda ki payının oya yansıması için fırsat gören Artvinli seçmenlerin de oy adresi siyaseten bugüne kadar hiç yıpranmamış, kendi hayatıyla da hiçbir şaibede yer almamış, temiz ve saf bir aday kendileri için gidecek adres olarak Okan Aktaş’ı göreceklerdir.

Ülkücü Camia Adayını Bulmuştur

Ülkücü camia farklı bir camiadır. Genellikle kendinden olmayanları benimsemeyen, dışarıdan müdahale kabul etmeyen ve yine dışarıdan bir ismin empoze edilmesini istemeyen bir camiadır. Bugün Milliyetçi camianın tabanı olarak görülen Ülkücü Camianın ciddi oranda bölünmüş bir görüntüsü hakim. Tabi ki bu görüntünün tam net olarak aritmetiği seçimde ortaya çıkacaktır. MHP’nin alacağı oy bir nevi Milliyetçi camianın oylarının kayıp kaymadığını da belirleyecektir. MHP bu seçimden güçlenerek çıkar ise MHP’den kopanların siyasi hayatını yok edecektir, MHP güçsüz çıkar ise belki de siyasette fetret devrine girecek olan parti MHP olacaktır. MHP’nin bitişi gibi bir durumun hasıl olacağını düşünmüyorum ama güç kaybı yaşaması muhtemel olacağı için MHP için bu seçim aynı zamanda bir varoluş mücadelesidir. Bu sebeple MHP Lideri hazırladığı liste ile ciddi bir yenilenme ve bu yenilenme ile birlikte tabanda ciddi bir heyecan oluşturma gayretine girmiştir. Ülkücü camianın en önemli isimlerinden biri olan Olcay Kılavuz’un aday yapılması da bence Ülkücü camiaya ciddi bir mesaj olmuştur. İşte MHP Lideri Bahçeli, o mesajı verirken Artvin’deki Ülkücü camianın en önemli isimlerinden, genç, dinamik, gelecek vadeden, arzulu, istekli, hırslı, üretken, araştırmacı, tuttuğunu koparan ve tabandan gelen bir isim olan Okan Aktaş’ı aday göstererek Artvin’e mesajdır. İşte istediğiniz adayı aday yapıyorum şimdi sıra sizde diyerek Ülkücü camiaya mesaj gönderen Devlet Bahçeli’ye Artvin’deki Ülkücülerin mesajlarının nasıl olacağını da 24 Haziran’da göreceğiz. Bu belki matematiksel olarak yansıyacak bir cevap olsa da ilk cevaplar ise seçim çalışmalarının başlaması ile ortaya çıkacaktır. Ülkücü camia tam anlamıyla sahaya Okan Aktaş için inerse bilesiniz ki MHP Artvin’de güçlü olarak süreçten çıkmış olacaktır. Belki bugünden çok erken olarak algılanabilecek bir yazı olsa da bence MHP bu süreçten güçlenerek çıkacaktır. Benim gözlemlerim Ülkücü camianın MHP’nin adayından memnun olduğudur. Bunu da gerek seçim çalışmalarına gerekse de seçimde sandıklara yansıtacaklardır.

Okan Aktaş’tan Mesaj Var

Bu arada sizinle şimdi Okan Aktaş’ın aday yapıldıktan sonra ki verdiği o ilk mesajı paylaşmak istiyorum. O mesaj bile benim belirttiğim konuları doğrular nitelikte. İşte ülkücü camianın istediği aday dediğimde ne denli haklı olduğumu gösteren o mesaj: “Ülkeme, Milletime ve Partime hizmet için bizleri emek vererek yetiştirip hazır hale getiren ve bu kutlu görevi bize layık gören Sayın Genel Başkanımız Devlet BAHÇELi beyefendiye görev yaptığım Teşkilatım adına hürmetle teşekkürlerimi arz ediyor, verilen bu görevi Teşkilatıma yakışır şekilde zirveye taşıyacağıma söz veriyorum. Devamında, İl Başkanım Serdar KILINÇ ve Yönetimine, İlçe Başkanlarım ve Yönetimlerine, göz bebeğim Teşkilatımın tüm üyelerine ve çok sevdiğim ARTVİN’ime gönülden teşekkür ediyorum. / Saygılarımla.”

Bu mesaj benim daha önce Okan Aktaş ile ilgili yazdığım cümlelerin ispatı niteliğinde bir mesajdır. Okan Aktaş, mesajında diyor ki “ Ben bu camianın yetiştirdiği bir ismim. Ben bu camianın adayıyım. Ben içinizden biriyim. Benim bugün burada olmamı sizler sağladınız ve daha da ileriye gidecek isem de yine sizlerle gideceğim.”

İşte dediğimiz gibi MHP’nin bir aynası olan Okan Aktaş ile MHP bugün Artvin’de yola çıkmaktadır. O aynaya ek olarak yine temiz bir ayna olan İsmihan Özcihan’da özellikle MHP’li kadınlara ve Artvinli kadınlara hitap edecek bir aday olsun diye konuldu. Bence yine en az bunlar kadar değerli olan Rafet Abay’da aday yapılabilirdi ancak MHP Lideri bence burada genç ve tabanı heyecanlandıracak bir aday olsun diye böylesine bir tercihte bulundu.

Ben MHP’ye seçimlerde başarılar dilerken, Okan Aktaş ve İsmihan Özcihan’ın adaylıklarının ülkemize, milletimize ve ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Share
980 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Muzaffer Çorbacı efsane bir milletvekili olabilirdi

  20 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Muzaffer Çorbacı AK Parti Artvin birinci sıra milletvekili adayı olsaydı Artvin için efsane bir milletvekili olabilirdi. Muzaffer Çorbacı, Hasan Ekinci gibi seçmenle bireysel sıcak ilişkiler kuran bir milletvekili olurdu diye düşünüyorum. Muzaffer Çorbacı milletvekili adayı olduktan sonra facebookta arkadaş olduk. Seçim çalışmalarını onun paylaşımlarından takip etmeye başladım. Seçmenle çok yakın, candan ve sıcak ilişkiler kurabildiğini gözlemledim. Sanırım Muzaffer Çorbacı bir iş adamı, yani sıradan vatandaş için elit sayılabilece...
 • Yüz Körlüğü

  20 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Bir sabah yine alarmınızın çalmasıyla uyanıyorsunuz. Yüzünüzü yıkamaya banyoya gidiyorsunuz ve aynada tanımadığınız bir yüz size bakıyor. Kaynak: http://myartmagazine.com/beautiful-artworks-lidia?i=14 Yüz körlüğü, günümüzde nadir görülen ve pek bilinmeyen nörolojik kökenli bir hastalıktır. Prosopagnosia (Yunanca “Prosopon” yüz + “agnosia” kayıtsızlığı), “yüz körlüğü” olarak da adlandırılan insan yüzleri tanıyamama, ayıramama durumudur. “Prosopagnostikler” göz, burun, ağız gibi yüzün her parçasını tek tek görebilmekle birlikt...
 • Şehir Efsanesi

  19 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şehir efsaneleri kaynakları bilinmeyen, doğrulukları ispatlanamamış ama dilden dile, nesilden nesile özenle aktarılan hikayelerdir. Birçok folklorik hikâyede olduğu gibi şehir efsanelerinin her zaman uydurma ve gerçek dışı olduğu söylenemez ama genelde çarpıtılmış, abartılmış ve heyecan katılmış hikâyelerdir. Bu hikâyelerin isimlerinin "şehir efsanesi" olmasına rağmen konularını şehirden almaları gerekmez. Sadece onları geleneksel folklorik hikâyelerden ayırt edebilmek için bu isimle anılırlar. Bu ayrımı daha iyi vurgulayabilmek...
 • Türkiye 24 Haziran’da Dünya Gücü Haline Gelecek

  16 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçmen 24 Haziran seçimlerine memleket meselesi olarak bakıyor. Seçmen güçlü meclis, güçlü lider, güçlü hükümet anlayışına yönelecek Seçmen koalisyonlarla ülke istikrara kavuşamadığını gördü Seçmen Diyarbakır da, Çankaya da olduğu gibi kepenk kapatmıyor özgür iradesiyle oyunu kullanıyor. Seçmen tarihin seyrini değiştirecek olan Türkiye’yi düşünecek Seçmen Milli ve yerli devlet sistemi ne oy verecek Seçmen küresel köle olmaya hayır, küresel güç olmaya evet diyecek Son on yılda dünyanın çehresi değişti diyen sabah yazarı Fahrettin Altun öz...