logo

MHP İle Koalisyon Görüşmeleri Bir Artvinli’ye Emanet

7 Haziran Genel seçimlerinden bu yana ciddi bir süre geçerken, Türkiye’de koalisyon hükümeti kurma görüşmeleri Adalet ve Kalkınma Partisi ile diğer partiler arasında sürüyor. AK Parti’de, MHP ile yapılan koalisyon görüşmeleri ise bir Artvinliye emanet. Artvinli hemşerimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tüm gözlerin AK Parti-CHP görüşmelerine kilitlendiği bu günlerde MHP ile AK Parti arasında iki kez görüşme gerçekleştirildiğini açıklayarak tüm dikkatleri üzerine çekti.

faruk celik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Artvinli Hemşerimiz Faruk Çelik, MHP ile AK Parti arasında koalisyon görüşmelerinin gözlerden uzakta gerçekleştirildiğini belirterek MHP’li Semih Yalçın’la iki kez görüştüklerini açıkladı.

AK Parti’nin MHP ile koalisyon görüşmesi için oluşturduğu heyette yer alan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, MHP ile iki kez görüştüklerini açıkladı. Bu görüşmelerin ‘koalisyon gündemli’ olmadığını söyleyen Çelik, ismi dün Reuters’e, “Kasım’da seçim koşuluyla AKP azınlık hükümetine destek veririz.” dediği iddiasıyla gündeme gelen MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’la ‘uzun uzun’ görüştüklerini belirtti. Yalçın bu açıklamayı yalanlamış ve sözlerinin ‘çarpıtıldığını’ açıklamıştı.

Bakan Çelik ayrıca kamu emekçilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde 20 Ağustos’a kadar bir sonuca ulaşılacağını belirtti.

Gizli Bir Şey Yapılıyormuş Gibi Bir Hava Vermek Doğru Değil

Bakan Çelik’in Habertürk televizyonunda yayınlanan açıklamaları şöyle:

Çelik,”Siyasi partiler arasında görüşme olması çok doğal. Sanki çok büyük bir yanlış veya gizli bir şey yapılıyormuş gibi gizemli bir hava vermeyi doğru bulmuyorum. Bu, kamuoyu nezdinde çok açık bir şekilde değerlendirildi. Ve Sayın Başbakanımız tarafından da ifade edildi. Siyasi partileri hiçbir ayrıma tabi tutmadan, Sayın Başbakanımız tarafından heyetler arası ziyaretler gerçekleştirildi. O ziyaretlerde elde edilen veriler çerçevesinde tüm siyasi partilerle ilişkilerimiz oldu” dedi.

“İkisine De Kapıyı Kapatmayalım Dedik”

 

Artvinli hemşerimiz Faruk Çelik, MHP ile yapılan görüşmelerin her ikisinde de karşılıklı olarak kapıları kapatmama yönünde karar birliğine vardıklarını da açıkladı. Çelik, “CHP ile görüşmede bir koalisyon istikşafi görüşme dediğimiz, o çerçevede koalisyona yönelik görüşmeler oldu. Ama MHP ile bir araya geldiğimizde genel başkanların görüşmelerinde ortaya çıkan tablo şuydu; “İki parti arasındaki görüşmelere dönük kapıları kapatmayalım, kapı aralıklı olsun, bu çerçevede olup bitenlerle ilgili ihtiyaç duyulursa görüşlerimizi birbirimize aktaralım. Ve gelişen şartlara göre yapılması gereken değerlendirmeler varsa partiler kendi bünyelerinde değerlendirebileceği gibi genel başkan düzeyinde de bir araya gelinebilir” şeklinde bir değerlendirmemiz olmuştu” şeklinde açıklamada bulundu.

Çelik: MHP ile iki kez görüştüm

Bakan Faruk Çelik yaptığı açıklamada; “MHP Genel Başkanı Yardımcısı Semih Yalçın ile iki kez görüşmem oldu. Oturduk, belki de 1,5 saate aşkın bir süre içinde ikili bir değerlendirme yaptık. Bu bir koalisyon görüşmesi değil. Bu tamamen genel başkanların heyetler halindeki görüşmesinde aralanmış olan kapı mantalitesi çerçevesinde yapılan karşılıklı bilgilendirmelerdir. Her iki partinin olmazsa olmazları ile ilgili kendi aramızda değerlendirmeler yaptık. Ama tekrar söylüyorum; her iki partinin de koalisyon görüşmesi kararı almadıkları için o noktada olmadığı için tamamen iki parti arasındaki diyaloğu içeren görüşmelerdir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin geçtiği bu kritik süreçte Artvin’de doğmuş ve Artvinlilikle yoğrulmuş bir ismin Türkiye siyaseti üzerinde bu derece etkili olması ilimiz açısından ayrı bir iftihar kaynağı oldu.

Ç.P.

Etiketler: » » »
Share
919 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?