logo

Mersin Mezitli’den Artvin’e Limon Desteği

Artvin Adliyesi önünde açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, yakaşık 500 kişinin suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Avukat kalın, yaşam alanlarını koruma derdinde olduklarını belirterek, geçen hafta maden şirketinin Cerattepe’ye çıkma girişimleri üzerine yaşanan olayları hatırlattı. Yasadışı çıkma girişimine engel olmaya çalıştıklarını ancak 7 ilin polis ve askeri kuvvetlerinin müdahalesi ile karşılaştıklarını ifade eden Kalın, “Çok ağır bir zulüm ile karşılaştık. Gaz ve plastik mermi ile Artvin halkının üzerine çok ağır geldiler. İlin valisinin kendi ilinin halkına reva gördüğü bu zulmü kabul etmiyoruz. Cerattepe’ye kanunsuz çıkma emrini veren Artvin Valisi ve bu emri uygulayan Emniyet Müdürü ve Alay Komutanı hakkında şikayetçi olduk” dedi.

“Artvin Valiliği Provokasyon Yapıyor”

Valinin Artvin’i ablukaya aldırdığını ifade eden Avukat Bedrettin Kalın şunları söyledi:

“Artvin’e dışarıdan gelenler bu bölgenin insanlarıydı. Onların Artvin’e girişleri engellendi. ‘Yasa dışı örgütler Artvin’e geliyor’ söylemleri halka yayılmaya çalışıldı. Oysa gelen otobüslerdekiler defalarca durdurularak GBT kimlikleri kontrol edildi. Burada bazı sol örgütlerin provokasyon yapmaya çalıştığı söylemi doğru değildir. Provokasyon yapmaya çalışan tek bir yapı var, o da Artvin valiliğidir. Artvin Valiliği provokasyon yaparak  halkın direncini kırmaya çalışıyor. Asla olmayan bir şeyi var gibi gösteriyor. Valiyi şiddetle kınıyoruz. Bu Efkan Ala ekolünden gelme bir yaklaşımdır. O ekolün devamı olarak Artvin valisi aynı şeyleri yapmaya çalışıyor. Ama Artvin halkının birlikteliğini bozamayacağını bilmelidir.”

Karahan: Artvin Tarihten Silinecek

Artvin halkının yaşam mücadelesini sürdürdüğünü belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise, “ Bunu hiçbir zaman yasadışı olarak sürdürmedi ve sürdürmeyecek. Bize yaftalanmak istenen şeyler kendilerine aittir. Başbakanımızdan randevu istedik. Dileriz çok yakın zamanda bize randevu verir. Başbakan’ı yanlış bilgilendirmişler. Biz kendisini doğru bilgilendirmek istiyoruz. Haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Yoksa Artvin tümüyle tarihten silinecek” ifadelerini kullandı.

Artvin’de son bir haftadır polisin biber gazlı müdahalesi sonrası gazdan etkilenenlere destek için Mersin’in Mezitli İlçe Belediyesi, Yeşil Artvin Derneği’ne yaklaşık 100 kilo  limon gönderdi. Yeşil Artvin Derneği üyesi Hikmet Çelik, limon desteği sağlayan Mezitli Belediyesi’ne teşekkür etti, “Biber gazına karşı gözlere limon iyi geliyor. Biz de kullanıyoruz. Gözlerin yanmaması için çok işimize yaradı” dedi.

Share
540 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?