logo

Mera Kanunu Uygulamaları Köy Muhtarlarına Anlatıldı

 

Şavşat İlçesinde mera alanlarında geçmiş yıllarda yaşanan sorunlar ve bunların çözümüne yönelik olarak yapılan toplantıya köy muhtarlarının yanı sıra,  Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Hakkı Yılmaz, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Özçelik, Şavşat Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hasan Katık ile hayvancılık konusunda faaliyet gösteren birliklerin yetkilileri ve büyük işletme sahibi yetiştiriciler katıldı.

Mera Birimi sorumlusu ve Mera teknik ekip başkanı Ziraat Mühendisi Eyüp Akman’ın Mera Kanunu, Yönetmeliği ve Uygulamalar hakkında yaptığı sunumun ardından devam eden toplantıda 2015 yılı otlatma sezonunun başlamasına kısa bir süre kala, 2014 yılında mera alanlarında çiftçilerimizin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara kanun çerçevesinde ne tür çözümler getirilebileceğine dair konular görüşüldü.

Karşılıklı fikir alışverişi şeklinde yapılan toplantıda Köy Muhtarlarının dile getirmiş olduğu sorunlar ele alınıp, 2015 yılı otlatma planında çözüm önerileri getirmek amacıyla not edildi.

Şavşat’ta, mera özel sicilinde kayıtlı 45 köyde 144 parselden oluşan yaklaşık 250 bin dekar mera mevcut olup, 19.000 büyük baş, 13.000 küçükbaş hayvan mevcudu vardır. Mera alanlarımızın verim ve kapasiteleri dikkate alındığında Şavşat’ta mera alanlarının yetersiz olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum mera alanlarımızın daha fazla korunması ve otlatma planlarının daha sağlıklı olarak uygulanmasını zorunlu hale getirmektedir. Özellikle büyük sürü sahiplerinin yapmış olduğu otlatma, erken ilkbahar ve geç sonbahar otlatmaları yetersiz mera alanlarının tahribine ve verimsizleşmesine yol açtığı belirtildi.

Bu nedenle mera alanlarında tahsis işlemlerinin yapılarak ıslah projelerine ağırlık verilmesi gerektiği muhtarlara aktarıldı.

Share
681 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?