logo

Melo Şehitliği Gereken Değeri Bekliyor

Sarıbudak Köyü’ne yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan şehitlik, yetkililerden gereken değerin verilmesini bekliyor.

Artvin merkez ilçeye yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Sarıbudak Köyü (Melo) Şehitliği’nde Birinci Dünya Savaşında Sarıbudak (Melo)’daki ileri hudut karakolu Mart 1915 tarihinde Ruslar tarafından baskına uğramış ve yapılan mücadelede şehit düşen 9 askerin mezarı bulunuyor. Mezar taşlarında isimleri bulunmayan meçhul askerlerin yattığı şehitlik 1997 yılında 211’nci Hudut Alay Komutanlığı tarafından gerekli bakım ve onarımı yapılarak şehitlerimizin gömülü olduğu yer şehitlik olarak inşa edilmiş.

Artvin’in vatan topraklarına kazandırılmasında önemli rol alan Halit Paşa komutasında ki Melo ileri Hudut karakolu birçok çete savaşlarına karşı koyarak Artvin’i düşman işgal etmesine engel olmuş. Kahraman köy olarak adlandırılan Sarıbudak köyü (melo) isimsiz kahramanları da bağrında yaşatıyor. Köy merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Şehitlik yetkililerden gereken değerin verilmesini bekliyor.

Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, “şuanda Artvin Sarıbudak eski ismi Melo Köyü’nün 3 kilometre yukarısında Şehitlikteyiz. Kurtuluş savaşında Doğu Cephesi komutamı Halit Paşa’nın karargahı burada. Burada çete savaşları yapılıyor. Deli Halitpaşa diyorlar. Melo’da karargahı var. Burada 9 tane şehidimiz var bunlar bilinen şehitlerimiz ama bunu her tarafa duyuramadık. Çanakkaleye gidiyoruz şehitlerimizi ziyarete buraya da insanların gelip şehitlerimize dua etmelerini istiyoruz. Burasını biraz daha geliştirmek istiyoruz. Sayın valimizden alay komutanımızdan yardım istiyoruz. Bizde elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Melo tarihi ve kahraman bir köy” dedi.

Sarıbudak Köyü Muhtarı İrfan Beken; “İsimsiz şehitlerimiz. Burası Kurtuluş Savaşı’nda ki paşamız Halit Paşa’nın karargahı olarak kullanılmış. Bu mezarlarda daha öncelerinde isimleri kazılıymış fakat kimse sahip çıkmayınca isimler silinmiş okunmayacak duruma gelmiş. 1997 yılında Alay komutanlığı Şehitlik olarak bakımını yaptı ama yine de eksikliklerimiz var. Buranın alt yapısı yolu ve tanıtımı yapılması gerekiyor. Tarihi olarak o zaman ki şartlarında çok büyük fedakarlıkları emekleri olan o insanları Allah nur içinde yatırsın. Buranın eksiklikleri giderilip tanıtımı yapılırsa bizden sonrakilere daha iyi nesil bırakmış oluruz” dedi.

Share
960 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?