logo

Melo 8.Boğa Güreşleri Festivali Tamamlandı

Artvin´in Sarıbudak (Melo) Köyü´nde düzenlenen boğa güreşleri renkli görüntülere sahne oldu.

Artvin merkeze bağlı Sarıbudak Köyü´nde düzenlenen 8. Melo Kaledibi Boğa Güreşleri Festivali 2-3 Mayıs tarihinde Cumartesi ve Pazar günü olmak üzere 2 gün şeklinde gerçekleştirildi. Festivali renkli simalar takip ederken festivale Artvin ve çevre illerden gelen 75 boğa katıldı. Festivale Sarıbudak Köyü sakinlerinin dışında çevre köyler ile Artvin ve Artvin dışından yaklaşık 10 bin kişi festivali takip etti.  Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme (Melolular) Derneği tarafından düzenlenen festivale Artvin Valisi Kemal Cirit, Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, MHP Milletvekili Adayı Muhammet Altunal, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme (Melolular) Derneği başkanı Murat Yazan, Sarıbudak Köyü Muhtarı İrfan Peker, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş izledi.

Bu yıl sekizincisi gerçekleşen boğa güreşlerine katılım önceki yıllara göre en kalabalık katılımlı festival oldu.  Kıran kırana oldukça çekişmeli geçen güreşlere Artvin ve çevresinden 75 boğa sahibi boğalarını getirdiler. İki gün boyunca kıyasıya mücadelelere sahne olunan boğa güreşlerinde zaman zaman arena dışına taşan güreşlerde gerçekleştirildi. Kıyasıya yapılan güreşlerin sonunda,  5 kategoride 75 boğanın katıldığı güreşler sonrasında Baş boğalığı Murat Şimşek’e ait olan Şimşek isimli boğa olırken 9 bin TL’lik para ödülünün de sahibi oldu. Baş altında birincisi ise yine Murat Şimşek’e ait Arap isimli boğa birinci oldu. Büyük orta kategorisinde ise Soner Keskin’e ait başabela isimli boğa birinci küçük orta kategorisinde Haluk Koçer’e ait Zigzaver birinci oldu. Ayak kategorisinde ise Hurşit Kocamana ait boğa birinci oldu.

Festivalde toplamda 35 bin TL para ödülü dağıtılırken organizasyona ise 75 Bin TL para harcandı. Festivalde yaklaşık gönüllü 30 kişi görev alırken festivalin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için ellerinden geleni yaptılar. Festivalde aynı zamanda duygusal anlarda yaşandı. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Melo köyü geçlerinden Özgen Bayraktar’ın anısına dua okundu. Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme (Melolular) Derneği Başkanı Murat Yazan, “Artvin halkının sevdiği köyümüz gençlerinden Özden kardeşimizi asla unutmayacağız. Bu yılki festivalimiz onun ismiyle gerçekleşti” diyerek, Sarıbudak Köyü boğa güreşleri arenasına Özgen Bayraktar arenası isminin verildiğini ifade etti. Murat Yazan ayrıca festivalde görev alan bütün arkadaşlarını ve Köy muhtarları İrfan Peker’i canı gönülden tebrik ettiğini, sorunsuz bir şekilde bu yılkı festivalinde tamamladıkları için oldukça mutlu olduklarını söyledi.

Ardından boğa güreşlerinde dereceye girenlere çeşitli miktarlarda para ödülleri ve hediyeler verildi.

Share
2791 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?