logo

Mazlumlar Zalimler Kadar Akıllı Cesur Olmalı


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Büyük bir kriz yaşıyoruz. Bu çağın krizi. Şunu görelim; bu kriz bugünden yarına bitmeyecek. Kriz bittiğinde yeni bir dünya ile karşılaşacağız.

 

Kriz tek başına ekonomik ya da politik değil, dini, ideolojik, sosyal, kültürel, felsefi. Sürecin sonuna gelindiğinde birçok ülkenin sınırları, rejimleri ve iktidarları değişecek.

 

Yeni dengeler oluşacak, yeni bir uluslararası düzen kurulacak. geri dönüşü mümkün değil bu işin.. O eşik aşıldı.

 

İsrail için yolun sonu. Vatikan eski Vatikan olmayacaktır. AB, ABD, NATO, BM eski şekilde yoluna devam edemez.

 

1900’ların ortasında faşizmin beli kırıldı, son çeyrekte komünizm çöktü. Bugünkü kriz kapitalizmin krizidir. Siyonizm hem kapitalizm ve hem de uluslararası düzenin koçbaşıdır.

 

Yeni bir ahlaka, yeni bir felsefeye, yeni bir sanata, yeni bir ütopyaya ihtiyacımız. Bu sürecin sonunda, din algısı, tarih, mezhep, tarikat, mimari, dünya algısı, aile her şey yeniden şekillenecek.

 

Üretim – tüketim ilişkileri, uluslararası ilişkiler ve hukuk düzeni, teknoloji, iktidar ilişkileri sorgulanacak.

 

Kimse geleceğin dünyasını tek başına ve ötekilere rağmen inşa edemez, yeryüzünün bütün erdemli insanları kendi aralarında adalet, barış ve özgürlük temelinde bir ittifak oluşturmalı.

 

Değer üreten herkesle,. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun mazlumdan yana, zalime karşı olmalıyız. İşi ehline vermeliyiz.

 

Yenidünya düzeninin inşasında, komünizmin, faşizmin, kapitalizmin, siyonizmin kirlerinden arınmalı ve tecrübelerinden yararlanmalı.

 

Tabii önce devlet değil, önce insan ve aile değişmeli.. Doğru olan bu. Gelecek daha da farklı olacak. Bu anlamda geçmişin bilgi birikimi ve geleceğin umudu ile bugünümüzü yeniden tanımlayacağız. Bilgi, emek, mal ve para serbest dolaşıma açıldı.

 

Eğitim, sağlık alanında önemli gelişmeler oldu, enerji yolları, maden, değerli madenler ve taşlar, jeo politik ve jeo stratejik kaygılar evdeki hesapları altüst etmeye devam ediyor.

 

Ulus devlet bitti. 20.yy kavram ve kurumlarına dayanan Kemalizm de artık yolun sonuna geldi.

 

Yenidünya,katılımcı, çoğulcu, şeffaf, insan haklarına saygılı bir hukuk devleti olacak, her ülke, her ırk, her bölgeden, her sınıf ve cinsiyetten, kültür ve gelenekten insanlar beyinleri, yürekleri ile tüm erdemli insanlar korkuları ve umutları ile bu süreçte yerini almalı.

 

Yoksullardan çok güç ve servete sahip egemenler kendi güç, servet, iktidarve düzenlerini korumak için çılgınca maceralara girebilirler.

 

Yoksul ve cahil kitleleri birbirlerine kışkırtarak zaman kazanmaya çalışabilirler.

 

Mazlum insanlar zalimler kadar akıllı ve cesur değillerse bu işin kan, can, zaman ve iktisadi maliyeti o ölçüde büyük olabilir.

 

Affedebilecek miyiz?, korku ile umud arasında bir yerde durarak sabırlı olabilecek miyiz.? Sonuçta herkes layık olduğu gibi idare olunacak..

 

Dilipak y.Akitte“Yeni bir dünya” başlıkıi yazısı ndan başlıklar. Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
520 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ben CHP Genel Başkanının Koltuk Israrını Anlamıyorum

  22 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklama da kurultay isteğine anlam veremediğini ve birilerinin koltuk ısrarının ise şaşılacak bir durum olduğunu belirtti. İnanın haberleri okurken sizler bile hayrete düşeceksiniz. Bunca seçime girip kazanamamış ve partisine bir arpa boyu yol aldıramamış bir Genel Başkanın koltuğunda ısrarlı oturma çabasına eminim ki sizin de söyleyecek sözleriniz olacaktır. Öncelikle konuyla ilgili yapılan ve Milliyet Gazetesi’nin haberini yayınlayalım: Kılıçdaroğlu'ndan son dakika kurultay açıklamas...
 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...