logo

Mazlumlar Zalimler Kadar Akıllı Cesur Olmalı


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Büyük bir kriz yaşıyoruz. Bu çağın krizi. Şunu görelim; bu kriz bugünden yarına bitmeyecek. Kriz bittiğinde yeni bir dünya ile karşılaşacağız.

 

Kriz tek başına ekonomik ya da politik değil, dini, ideolojik, sosyal, kültürel, felsefi. Sürecin sonuna gelindiğinde birçok ülkenin sınırları, rejimleri ve iktidarları değişecek.

 

Yeni dengeler oluşacak, yeni bir uluslararası düzen kurulacak. geri dönüşü mümkün değil bu işin.. O eşik aşıldı.

 

İsrail için yolun sonu. Vatikan eski Vatikan olmayacaktır. AB, ABD, NATO, BM eski şekilde yoluna devam edemez.

 

1900’ların ortasında faşizmin beli kırıldı, son çeyrekte komünizm çöktü. Bugünkü kriz kapitalizmin krizidir. Siyonizm hem kapitalizm ve hem de uluslararası düzenin koçbaşıdır.

 

Yeni bir ahlaka, yeni bir felsefeye, yeni bir sanata, yeni bir ütopyaya ihtiyacımız. Bu sürecin sonunda, din algısı, tarih, mezhep, tarikat, mimari, dünya algısı, aile her şey yeniden şekillenecek.

 

Üretim – tüketim ilişkileri, uluslararası ilişkiler ve hukuk düzeni, teknoloji, iktidar ilişkileri sorgulanacak.

 

Kimse geleceğin dünyasını tek başına ve ötekilere rağmen inşa edemez, yeryüzünün bütün erdemli insanları kendi aralarında adalet, barış ve özgürlük temelinde bir ittifak oluşturmalı.

 

Değer üreten herkesle,. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun mazlumdan yana, zalime karşı olmalıyız. İşi ehline vermeliyiz.

 

Yenidünya düzeninin inşasında, komünizmin, faşizmin, kapitalizmin, siyonizmin kirlerinden arınmalı ve tecrübelerinden yararlanmalı.

 

Tabii önce devlet değil, önce insan ve aile değişmeli.. Doğru olan bu. Gelecek daha da farklı olacak. Bu anlamda geçmişin bilgi birikimi ve geleceğin umudu ile bugünümüzü yeniden tanımlayacağız. Bilgi, emek, mal ve para serbest dolaşıma açıldı.

 

Eğitim, sağlık alanında önemli gelişmeler oldu, enerji yolları, maden, değerli madenler ve taşlar, jeo politik ve jeo stratejik kaygılar evdeki hesapları altüst etmeye devam ediyor.

 

Ulus devlet bitti. 20.yy kavram ve kurumlarına dayanan Kemalizm de artık yolun sonuna geldi.

 

Yenidünya,katılımcı, çoğulcu, şeffaf, insan haklarına saygılı bir hukuk devleti olacak, her ülke, her ırk, her bölgeden, her sınıf ve cinsiyetten, kültür ve gelenekten insanlar beyinleri, yürekleri ile tüm erdemli insanlar korkuları ve umutları ile bu süreçte yerini almalı.

 

Yoksullardan çok güç ve servete sahip egemenler kendi güç, servet, iktidarve düzenlerini korumak için çılgınca maceralara girebilirler.

 

Yoksul ve cahil kitleleri birbirlerine kışkırtarak zaman kazanmaya çalışabilirler.

 

Mazlum insanlar zalimler kadar akıllı ve cesur değillerse bu işin kan, can, zaman ve iktisadi maliyeti o ölçüde büyük olabilir.

 

Affedebilecek miyiz?, korku ile umud arasında bir yerde durarak sabırlı olabilecek miyiz.? Sonuçta herkes layık olduğu gibi idare olunacak..

 

Dilipak y.Akitte“Yeni bir dünya” başlıkıi yazısı ndan başlıklar. Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
417 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Günah Keçisi Tolga Gül, Vurun Abalıya

  21 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün ki yazımızı da kendi içsel isyanımıza ayıralım. Yazımın başlığında da okuduğunuz gibi Artvin’de her alanda aranan bir günah keçisi var ve o günah keçisi benim. İtiraf ediyorum. Beni yok edin. Bitirin. Çöpe atın. Öldürün de kurtarın. Bu sözleri neden dolayı mı sarf ediyorum. Hayatımın her alanında sürekli bir günah keçisi ilan ediliyor olmaktan dolayı sarf ediyorum. Özel hayatımdan sosyal hayatıma kadar her alanda günah keçisi ilan edilmek beni o derece sıktı ki bazen yaşama azmimi bile kaybeder hale geliyorum. Bu sebeple biraz isyanımı...
 • Sosyal Medya Yoluyla Toplumun Bilinç Altına Subliminal Mesaj Yüklüyorlar

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  “Sana bir şey göndereceğim oku tamam mı? Banada arkadaşım gönderdi okumadan önce içinden çok istediğin şeyi üç kez tekrarla sonra aşağıdaki yazıyı oku .........Unutma önce üç kez çok istediğin şeyi tekrarla........Bismillahirrahmanirrahim lahavle vela kuvvete illah billahi aliyyül azim. Amin ....bu mesajı 20kişiye gönder dilediğin kabul oluyor. İnanmıyordum ama harbiden oluyor eğer silersen veya.....Göndermezsen. Allah dilediğini kabul etmesin. Şimdi saatine bak 9 dakika sonra seni mutlu eden bir olay olacak ... Çok zor değil kopyala gönder. Ya...
 • TEOG sınavının kalkması nedeni ile söyleyeceklerim var

  20 Eylül 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kısaca söyleyeceğim. Eğitim ve öğretimin başarılı olması için; 1.Öğretmenlerin maaşlarının yüksek olması gerekir. 2.Tüm okulların eksiksiz olarak eğitim araçları ile donatılması gerekir. 3.Okul bitirildiğinde öğrencilerin hemen iş bulma imkanına sahip olmaları gerekir. İkide bir sistem değişikliği ise gerekmez....
 • Ekonomiye El Atılması Lazım Sayın Cumhurbaşkanım!

  19 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye’de ekonomik anlamda işlerin yolunda gittiğine dayalı olarak ekonomiden sorumlu bakanların açıklamalarını okuyorum da çok güleceğim geliyor. Sürekli rakamlarla iyi gösterilme çabasında ki ekonomin halkın ekonomisine hiçbir faydası olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Şunu unutmamak gerek ki bir ülkede hükümetlerin yıkılışlarının en temel sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki rakamsal ekonomik bozukluklar değil vatandaşın cebindeki ekonomik bozukluklardır. Bunu en iyi bilen de hiç kuşku yok ki Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. AK Parti’yi ik...