logo

Mazlumlar Zalimler Kadar Akıllı Cesur Olmalı


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Büyük bir kriz yaşıyoruz. Bu çağın krizi. Şunu görelim; bu kriz bugünden yarına bitmeyecek. Kriz bittiğinde yeni bir dünya ile karşılaşacağız.

 

Kriz tek başına ekonomik ya da politik değil, dini, ideolojik, sosyal, kültürel, felsefi. Sürecin sonuna gelindiğinde birçok ülkenin sınırları, rejimleri ve iktidarları değişecek.

 

Yeni dengeler oluşacak, yeni bir uluslararası düzen kurulacak. geri dönüşü mümkün değil bu işin.. O eşik aşıldı.

 

İsrail için yolun sonu. Vatikan eski Vatikan olmayacaktır. AB, ABD, NATO, BM eski şekilde yoluna devam edemez.

 

1900’ların ortasında faşizmin beli kırıldı, son çeyrekte komünizm çöktü. Bugünkü kriz kapitalizmin krizidir. Siyonizm hem kapitalizm ve hem de uluslararası düzenin koçbaşıdır.

 

Yeni bir ahlaka, yeni bir felsefeye, yeni bir sanata, yeni bir ütopyaya ihtiyacımız. Bu sürecin sonunda, din algısı, tarih, mezhep, tarikat, mimari, dünya algısı, aile her şey yeniden şekillenecek.

 

Üretim – tüketim ilişkileri, uluslararası ilişkiler ve hukuk düzeni, teknoloji, iktidar ilişkileri sorgulanacak.

 

Kimse geleceğin dünyasını tek başına ve ötekilere rağmen inşa edemez, yeryüzünün bütün erdemli insanları kendi aralarında adalet, barış ve özgürlük temelinde bir ittifak oluşturmalı.

 

Değer üreten herkesle,. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun mazlumdan yana, zalime karşı olmalıyız. İşi ehline vermeliyiz.

 

Yenidünya düzeninin inşasında, komünizmin, faşizmin, kapitalizmin, siyonizmin kirlerinden arınmalı ve tecrübelerinden yararlanmalı.

 

Tabii önce devlet değil, önce insan ve aile değişmeli.. Doğru olan bu. Gelecek daha da farklı olacak. Bu anlamda geçmişin bilgi birikimi ve geleceğin umudu ile bugünümüzü yeniden tanımlayacağız. Bilgi, emek, mal ve para serbest dolaşıma açıldı.

 

Eğitim, sağlık alanında önemli gelişmeler oldu, enerji yolları, maden, değerli madenler ve taşlar, jeo politik ve jeo stratejik kaygılar evdeki hesapları altüst etmeye devam ediyor.

 

Ulus devlet bitti. 20.yy kavram ve kurumlarına dayanan Kemalizm de artık yolun sonuna geldi.

 

Yenidünya,katılımcı, çoğulcu, şeffaf, insan haklarına saygılı bir hukuk devleti olacak, her ülke, her ırk, her bölgeden, her sınıf ve cinsiyetten, kültür ve gelenekten insanlar beyinleri, yürekleri ile tüm erdemli insanlar korkuları ve umutları ile bu süreçte yerini almalı.

 

Yoksullardan çok güç ve servete sahip egemenler kendi güç, servet, iktidarve düzenlerini korumak için çılgınca maceralara girebilirler.

 

Yoksul ve cahil kitleleri birbirlerine kışkırtarak zaman kazanmaya çalışabilirler.

 

Mazlum insanlar zalimler kadar akıllı ve cesur değillerse bu işin kan, can, zaman ve iktisadi maliyeti o ölçüde büyük olabilir.

 

Affedebilecek miyiz?, korku ile umud arasında bir yerde durarak sabırlı olabilecek miyiz.? Sonuçta herkes layık olduğu gibi idare olunacak..

 

Dilipak y.Akitte“Yeni bir dünya” başlıkıi yazısı ndan başlıklar. Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
476 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kulüp Başkanlarının Seslerine Kulak Verilmeli

  24 Mart 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin’de faaliyetlerini sürdüren Çoruhspor ve Artvinspor Kulübü yöneticileri ortak basın açıklaması düzenlemişlerdi. Bu haberler Artvin basının da yer aldı ancak ben köşe yazıma bu açıklamaları taşımak istedim. Yoğun siyaset ve Artvin gündemi arasında bazen sporu unutuyoruz. Aslında orijinimde spor muhabirliği olmasına karşın son yıllarda biraz bu konuyu bir kenara bırakmıştım. Anlıyorum ki ben spor ile ilgilenmeyince biraz spor ilgisiz kalmış. Artık yazılarımda sık sık spor konularına da yer vereceğimi belirterek sizlere iki haberi yorumsuz a...
 • Kışla’ya Sahip Çıkmalı Ama İki Sorum Olacak

  23 Mart 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Artvin İl Başkan Yardımcılarından ve Gazeteci Yazar Yüksel Kantar, son yazdığı yazısında AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ile ilgili güzel bir yazı kaleme aldı ve Kışla’ya sahip çıkılması gerektiğini yazdı. Yazının büyük bir bölümüne katılmak ile birlikte ben şimdi Yüksel Kantar arkadaşıma ve onun nezdinden tüm kamuoyuna iki soru sormak istiyorum. Sorularımın nedenlerini de kendim bugün kaleme alacağım. Ayrıca Kantar’ın yazısına da burada yer vereceğim. Yüksel Kantar’ın yazısını sizlere hatırla...
 • Üç Aylar (Şuhur-u Selâse) sağnak feyiz yağmurlarının yağdığı günlerdir

  22 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Şuhur-u Selâse (üç aylar) dediğimiz Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bazı topraklar ve bazı mevsimler, diğer bazı örneklerine göre bir bereket fırtınası yaşarlar. Kimi topraklara kimi mevsimlerde ne ekseniz, hemen çimlenir, hemen yetişir ve hemen elinizden tutar. Bir verirsiniz, en az on katıyla hemen alırsınız. Bazen yüksek derecelere doğru katlanır bu verimlilik, yükselir. Bazen bire yüz, bire bin aldığınız olur. "Şuhur-u Selâse ", yani üç aylar olarak bilinen bu mevsimin girmesiyle birlikte Müslüman ruhları bambaşka bir hava kaplar. ...
 • Bayan aktrisler mi çıplak onlara rağbet edenler mi?

  22 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Avukatlar yalancı demekle bayan aktrisler çıplak demek benim nazarımda aynı şey. Ben de bir avukatım ve halktan sık sık “avukatlar yalancı” lafını duyarım. Ben de onlara hemen sorarım, —“Vatandaş işini yaptırmak için çoğunlukla dürüst avukata mı gider yalancı avukata mı? “ —“Yalancı avukata” derler. —“Niçin?” diye sorarım, —“Çünkü dürüst avukat onların işini göremez” derler. —“O halde yalancı kim, avukat mı yoksa dürüst avukatlara rağbet etmeyenler mi?” diye sorarım. —Onlar da “dürüst avukatlara rağbet etmeyenl...