logo

reklam

Mavi Düşlerin Şairi Barbaros Çelikoğlu Artvin’de

Bu yıl 37’ncisi düzenlenecek olan Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali kapsamında Artvin usta sanatçıları ağırlıyor. Artvinli sanatçı Barbaros Çelikoğlu bugün saat 19.00’da sevenleriyle Milli İrade Meydanı’nda buluşuyor.

 

29 Haziran – 2 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde konser verecek olan Mavi Düşlerin Şairi Barbaros Çelikoğlu ve TRT Ankara Radyosu ve THM Ses Sanatçısı Meliha Güneş festival öncesi sanata dair önemli açıklamalarda bulundular.

İşte hemşerimiz Barbaros Çelikoğlu ile yaptığımız o samimi röportaj…

Şairliğin Ben Allah’la Kul Arasında Çok Özel Bir Bağ Olduğuna İnanıyorum

“Sanat insanın kendini keşfetmesidir. Şairliğin ben Allah’la kul arasında çok özel bir bağ olduğuna inanıyorum.  Ben daha sonraları kendimdeki yazabilme yeteneğini keşfettim.  Daha sonra daha dar ortamlarda  arkadaşlarımla paylaştım.  Ve beğeniler aldım. Daha sonra da daha uzun kıtalı olan şiirleri yazdım. İlk şiir kitabımı 2000 yılında çıkarttım “Gerçek Hayatlar Maskeli Yüzler” adlı kitabımı.

Türkiye’de damgasını vuran şairler vardır.  Yazmak önemli değildir. Az ama öz yazmak önemlidir. Akılda bellekte kalıcı şiirler yazmak önemlidir. Ben yaptım oldu bitti dersen üretemezsin. Bu işin mükemmeliyeti yok. Hep daha iyisini nasıl yaparım var.  Mesela ben şunu hep söylerim; ben bütün şiirlerin bir duygu ile yazıldığına inanırım. Her yazdığınızda çok iyi bir şiir olduğu anlamına gelmez. Şiiri bir heyecanla şiiri yazıyorum. Sonra o şiiri kaldırıp bir kenara koyuyorum. Bir hafta sonra yeniden okuduğumda ilk yazdığım günkü heyecanı bana veriyorsa evet derim bu güzel şiir oldu derim ve repertuarıma alırım.

Hissedebilme Duygusu Çok Önemlidir

Benim duygu yoğunluğum kalemimi oluşturduğum tarzım daha çok aşk şiirleri üzerine. Teması ise ayrılık. Ve aşkın içerisindeki ayrılık teması. Benim şiirlerim yüzde doksanı ayrılık üzerinedir. Acı yürekte vardır o yüreğe acı ayrılık olduğunda dokunuyor. Herkes her yaşadığını yazabilir. Bunun için de şair olmasına gerek yoktur. Belki çok fazla kurgulayamaz ama kâğıda dökebilir. Ben her yazdığımı yaşamadım. Yani yaşamadıklarını da yazabilme hissedebilme duygusu çok önemlidir.

Birçok hayatlar görüyoruz. Birçok olaylara tanık oluyorsun. Ve bu işin en büyük en güzel yanı ne biliyor musunuz? Birilerinin hayatına dokunabilmek şiirlerinizde birilerinin kendi hayatını yakalamaları.

Şiir Benim Dünyam, Benim Tutkum!

Şiiri benim elimden alırsanız ben üç gün yaşayamam! Ben çünkü şiirle besleniyorum…

Şairlerin bazen çok üretken olduğu dönemleri vardır. Mesela bazen on beş gün hiç şiir yazmadığım olur. Bazen de bir günde dört beş tane şiir yazdığım oluyor. Aslını sorarsanız ben de çok uzun şiirleri sevmiyorum. Yani esas tarzım kısa şiir yazmaktır.

8 Tane Şiir Kitabım Var

Şiir yazarken insanlar şöyle bir soru soruyorlar. Kitabınız var mı?  Diyorsun ki demek ki bir kitaba ihtiyaç var. Ve karar verdik ve kitap çıkarttık. Daha sonra halk okumaya başlayınca  albüm de yaptık daha sonra kitleler klip var mı diye sordular. Yani daha sonra  klip de yaptık.

Gerçek Hayatlar, Maskeli Yüzler, Tutamıyorum Zamanı, Bir Demet Gül Bir Demet Sevgi, Bekle Beni Geleceğim, Bir Sonbahar Akşamı, Yamalı Günler, Gizli Odalar ,Mavi Düşler, Aşk Yürek İster İsimli kitaplarım.

Festival Bu Yılda Müthiş Olacak

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvin’imizin büyük bir şans. Ve görüyorum ki festivalde Sayın Kocatepe büyük bir gayret içerisinde festivalin mükemmel geçmesi için.  Aslında festivalimizin bu 37’si ama yayla kültürünün bir geleneğidir bu. Tabi şuan boyut değiştirdi ama ilimiz Artvin Türkiye’de en iyi şekilde yapan bir şehirdir.  Hayvanlar kendi doğası gereği güreştirildiği, geleneklerin profesyonel bağlamda tanıtıldığı bir festival. Ben 2015’te de geldim festivale ve inanılmaz keyif aldım festival gerçekten de dolu dolu geçti her bir etkinlik mükemmeldi.  Ve ikinci defa gelmiş olduğum festival beni şimdiden çok heyecanlandırdı.

Artvinli Olmak Ayrıcalıktır

Ankara’da doğdum ama Artvinliyim. Çok gidip geldim buralara. Memleketime hayranım. Artvin’de doğmadım ama memleketimi çok seviyorum Artvinli olmak hakikaten ayrıcalıktır. İnsanı da doğası gibi tertemiz. İçten, samimi, doğal, sevgi dolu…

Hemşerilerimin Gözlerinin İçene Bakarak Şiir Okuyacağım

İnsanların konserlerime geldiğinde gözlerimin içine aşkla bakması beni öylesine duygulandırıyor ki işte o zaman diyorum ki şiir benim hayatımın bütünü… Festival de bu duyguları bir kez daha tadacağım için büyük bir mutluluk içerisindeyim.  Beni en mutlu eden durum da budur. 2015’teki festivalde sahneden indiğimde ben sahneye gidememiştim. Yani bu işin en büyük boyutu en büyük mutluluğu bu olsa gerek…

Yusufelili Haydar Dağlar hemşerim de benim için öylesine güzellikler yapıyor ki kendi imkanları ile hiçbir bedel ödemeden bana bu duyguları bu sevgiyi yaşıyor. Sosyal paylaşım sitesinden yaptığım paylaşımların çıktısını alarak onları yaşadığı köyün dört bir yanına asıyor. Posterlerimizi de festival öncesi köyüme asmış Haydar kardeşim. Kendisine buradan da bir kez daha minnettarım ve teşekkür ediyorum.”

Festivalde finalde bir Artvin şiirini okuyacağız diyen Çelikoğlu’nun ardından TRT Ankara Radyosu ve THM Ses Sanatçısı Meliha Güneş de açıklamada bulundu.

Meliha güneş açıklamasında; “ Kötü olan hiçbir yerimiz yok ama o güzelliğin farkına varıp bir şeyler yapabilmek büyük bir meziyettir. Artvin’de ben buna şahit oldum. Birçok yere de örnek olacak diye düşünüyorum.  Doğası harika insanı harika… festivale herkesi bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Şairi Barbaros Çelikoğlu kimdir?

(Şair/Yorumcu)

1973 Yılında Ankara’da doğdu. Aslen Artvin Yusufelili olan mavi düşlerin şairi ilk orta ve lise öğrenimini Ankara’da Tamamladı. Edebiyat bölümü mezunu olan şairimiz bu güne kadar yazmış olduğu şiirlerini sırasıyla;  1 ) Gerçek Hayatlar, Maskeli Yüzler 2 ) Tutamıyorum Zamanı 3 ) Bir Demet Gül Bir Demet Sevgi 4 ) Bekle Beni Geleceğim, Bir Sonbahar Akşamı 5 ) Yamalı Günler 6 ) Gizli Odalar 7 ) Mavi Düşler 8 ) Aşk Yürek İster İsimli kitaplarında topladı. Barbaros Çelikoğlu şiir kitapları yanı sıra 2014 Aralık ayında SERZENİŞ isimli ilk şiir albümünü çıkardı. Mavi düşlerin şairi Barbaros ÇELİKOĞLU 2012 Yılı Artvin vakfı ve dernekleri tarafından başarı ve onur ödülü, 2012 Daktilo gazetesi 1.Yılı Başarı Ödülü, 2013 BAŞAP tarafından yılın en iyi çıkış yapan şairi ödülü, 2013 Denizli bağımsız şairler platformu tarafından onur ödülü, 2013 Artvin Yusufeli belediyesi tarafından başarı ve onur ödülü, 2014 1.uluslar arası Ankara kültür sanat platformu başarı ve onur ödülü, 2014 1. uluslar arası İstanbul ATKS kültür sanat platformu başarı ve onur ödülü, 2014 yılı İzmir sihirli kalemler Antoloji-2 Altın kalem Altın düşünce ödülü, 2015 yılı Ankara sanat platformu edebiyat hizmet ödülü, 2015 Türk dünyası Birleşen Yürekler yılın en iyi yorumcusu ödülü, 2015 TSYD Arman TALAY ödülü, 2015 Ankara Kültür Sanat Platformu Yılın Yorumcusu ödülü, Erzurum Dernekleri Federasyonu tarafından 2016 yılı 1.Aşık Sunmani kültür sanat ve hizmet ödülü,   olmak üzere alanında bir çok ödüller alarak çalışmalarını taçlandır dı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Yüksek Okulunda bulunan Türkiye’de bir ilk olan tanınmış şair, yazar, sinema ve tiyatro oyuncuları ve sanatçıların ayakkabılarının sergilendiği ‘YAŞAYAN AYAKKABILAR MÜZESİ’’ nde bir çift ayakkabısı sergilenmektedir. Çelikoğlu, halen yaşamını sürdürdüğü Ankara başta olmak üzere profesyonel ekibi ile yurdun dört bir yanında yüreğimin sesi dediği şiirlerini halkıyla buluşturmaya devam etmektedir. Başta TRT olmak üzere sayısız radyo ve televizyon programlarına konuk şair olarak katıldı. 2015 yılında çekimleri Antalya’da gerçekleştirilen DADAŞ isimli sinema filminde mafya babası PEDRO rolünü canlandırdı. Ulusal gazete ve ulusal aylık dergilerde köşe yazarlığı yaptı. Şairimizin şiirleri yanı sıra çocuk hikayeleri, anlamlı sözler ve düşünsel paylaşımlar adı altında çalışmaları da bulunmaktadır.

Meliha Güneş Kimdir?

12.7.1967’de Muş’un Varto kazasının Armut Kaşı köyünde doğdu. Anne adı Medine, baba adı Rumi’dir. 8 kardeşten bir tanesidir.

İlk, orta ve lise eğitimini Mehmetçik Lisesinde bitirdi. Halen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde okumaktadır.

Ajans-Türk yayın ve yayım kuruluşunda bir süre görev yaptı. (sosyal sigortalı)

1985 yılında TRT kurumunun Ankara Radyosunda ilk kez açılan THM Gençlik Korosunun iki aşamalı sınavını kazandı.

1988’de TRT kurumunun iki aşamalı açtığı yetişmiş sanatçı sınavında başarılı olarak 11261 kurum sicil numarayla THM kadrolu ses sanatçısı oldu. Kurum adına yurt içi ve yut dışı sanatçılık görevlerinde bulundu. Kurumun radyo ve TV programlarında koroda ve solist sanatçısı olarak görev aldı.

Halen TRT Ankara Radyosu THM ses sanatçısı olarak görevine devem etmektedir.

Buket Çelik

Share
932 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?