logo

Marsis Bu Kez Cerattepe Nöbetinde

Artvin’deki Maden Mücadelesinin 60’ıncı gününde Nöbeti Maris grubu devraldı.

Karadeniz rock grubu olan Marsis Artvin halkının uzun yıllardır mücadele ettiği maden direnişine destek verdi.  Birbirinden güzel şarkılarla son yıllarda isimlerinden oldukça sık söz ettiren Marsis grubu, bu kez Cerattepe’de 60 gündür devam den nöbete katıldı. Aksam 21.00’da başlayan Marsis grubunun nöbeti, sabah 09.00’da son buldu.

 

Sadece nöbet tutmak için Cerattepe’ye çıkan gruba ilgi yoğun olunca, grup mini bir konser verdi. Çok sayıda Artvinli eşliğinde bir birinden özel şarkılarını seslendiren grup aynı zamanda madene karşı tepkilerini de ifade ettiler. Grubun solisti, Korhan Özyıldız, “uzun zamandır gelmeyi istiyorduk, bu gün planlarımız uydu, burada Artvin halkıyla hatta ülkenin birçok yerinden gelen insanlarla birlikteyiz. Burada olmaktan gerçekten mutluyuz, burada direnişte olmaktan mutluyuz. Çünkü ülkenin her yerinde bambaşka talanlar katliamlar yapılıyor burada yapılmak istenen madende bizim için aynı talandır. Bizde direnişe destek olmaya geldik” dedi. Yarın Samistal yaylasına gidecek olan grup, bir gecede Yeşilyol için nöbet tutacak. Her taraftan baskı altındayız olduğumuzu ifade eden grubun solisti, Cerattepe’de maden Çamlıhemşin’de yeşil yol, bütün Karadeniz’de HES projeleri, Sinop ve Mersin’de nükleer santral projeleri. Ülkenin durumu ortada büyük bir kaos içindeyiz. Bu kaosu yaratanlardan, bu saçma projelerden faz geçmelerini istiyoruz” dedi.

Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan ise, “21 Haziran’da beri burada nöbet tutuyoruz. Tam 60 gün oldu. 20 yıldır kesintisiz devam eden mücadelemiz 60 günlük nöbetimizle devam ediyor. Bu gün Maris grubu destek için geldi, bu tür destekler olduğu sürece bizimde moralimiz artacak kendilerine teşekkür ediyoruz”. Dernek Yönetim Kurulu üyesi Av. Bedrettin Kalın mücadelenin hukuksal boyutundan bahsederek, Artvin’de Cerattepe’de hukuksuzluk işlenerek çıkarılmak istenen maden şirketine karşı tutulan nöbetler festival havasında geçerken, bugünkü nöbeti Marsis grubu devraldı.

Son dönem yaptıkları maden şirketine karşı hukuki çalışmalarla ilgili bilgi veren Avukat Bedrettin Kalın ise ” 60 gündür insanlar Cerattepe’de nöbet tutuyorlar. 24 saat bu coğrafyayı bırakmıyorlar, yaşam alanlarına, doğanın haklarına sahip çıkıyorlar. Mahkemenin bu gerçeği bir an önce görmesini bekliyoruz.  Ancak buna yargı kararı, mahkeme kararı dur diyebilir. Gerçekten de Cerrahtepe sürecindeki hukuksal başvurularımız 2005 yılında başladı. 2005 yılından bu yana Cerattepe’deki maden işi ile ilgili açmış olduğumuz birçok dava var bu davalardan kaybettiklerimizde dahil olmak üzere onu özellikle belirtiyorum kaybettiklerimizde dahil olmak üzere açtığımız her davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Dolayısıyla bugün açtığımız bir davada hele önceki mahkeme kararının Cerattepe’de madencilik yapılmasının mümkün olmadığına ilişkin mahkeme kararı karşısında yeni açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verilmesinden başka hukuksal bir yol yoktur. Dolayısıyla mahkemenin bu gerçeği görmesini bekliyoruz” dedi.

Cerattepe’ye çıkan 9 yaşındaki Nagihan Köksal isimli küçük kız söylemleriyle alanda bulunanların sempatisini topladı”Burada maden yapmalarına izin vermeyeceğiz.  60 gündür burada nöbetteyiz hiç de gözümüzü kırpmayacağız hep madene karşıyız. Çünkü bu güzel doğayı yakıp yıkmak istiyorlar. Biz buna izin vermeyeceğiz” diyen Nagihan çevrecilerin ilgi odağı oldu.

Share
963 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?