logo

Maratoncu Alkan, Adana’da Yarıştı

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen “6. Adana Uluslararası Kurtuluş Maratonu” na Artvin Spor Kulübü sporcusu olarak Artvin’den katılan tek sporcu olan Maratoncu Talat Alkan koşuda 6. oldu.

 

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü anısına gerçekleştirilen ve Kentin tarihi dokusuna dikkat çekilen “6. Adana Uluslararası Kurtuluş Maratonu” na Yarı Maratona Türk Milli Takım sporcularından 100 kadar atletin yanı sıra Kenya, ABD, Etiyopya, İngiltere, Fas, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kırgızistan, Almanya, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya ve Makedonya’dan toplam bin 500 sporcu katıldı. Yarı maratona bin 500 kişi katılırken halk koşusuna ise 4 bin kişi katıldı.

Koşuya Artvin Spor Kulübü sporcusu olarak Artvin’den katılan tek sporcu olan Maratoncu Talat Alkan, büyüklerde 6. Oldu. Alkan, Yunanistan’daki derecesini 5 dakika daha geliştirerek yarı maraton koşusunu 1 saat 28’den 1 saat 23 dakikaya taşıdı. Alkan derecesini 6 dakika daha geliştireceğini belirtti. Yine Kenyalı ve Afrikalılar ilk sıralarda yer alarak ödülleri parsellediler.

“6. Adana Uluslararası Kurtuluş Maratonu” Atatürk Parkı önünde Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan maratonun startını spordan Sorumlu Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Cevheribucak, Genel Sekreter Yardımcısı Halil Avşar, Spor Daire Başkanı Fahri Durukan, Büyükşehir Belediyesi Spor Dairesi Şube Müdürü Mehmet Sağlam, Özel Kalem Müdürü İsmail Taymaz verdiler.

Geçen Yılın Birincisi Kenyalı Kipyego Yine Kazandı

  1. Adana Uluslararası Kurtuluş Maratonu’nda yine Kenyalı maratoncu Kipyego, geçen yıl olduğu gibi bu yılda birinciliği elde etmeyi başardı.

Kenyalı sporcu geçen yılda birinci olmuş ve bu başarısını bu sene de koruyarak Yarı Maratonu birincilikle tamamladı. Yarı maratonu erkeklerde geçen yılın birincisi Kenyalı Barselius Kipyego 1.00.46’lık derecesiyle birinci olarak tamamladı. İkinciliği aynı ülkeden 1.00.57’lik derecesiyle Paul Kipkemol Kıpkorır, üçüncülüğü ise yine Kenya’dan 1.01.15’lik derecesiyle Stephan Omiso Arıta elde etti. Kadınlarda ise birinciliği Etiyopya’dan 1.09.36’lık derecesiyle Abebel Yeshaneh Brihane, ikinciliği 1.09.43’lük derecesiyle Kenya’dan Visiline Jepkesho, üçüncülüğü ise yine Kenya’dan 1.12.23’lük derecesiyle Lucy Cheruiyot elde etti.

Engellilerde ise Birol Kamar birinciliği elde etti. Yarı maratonda kadın ve erkeklerde birinci olanlara 20 bin TL, ikincilere 10 bin TL, üçüncülere ise 5 bin TL olmak üzere toplam 121 bin TL para ödülü ve kupa verildi.

Şükrü Çakır: “Daha Büyük Organizasyonlara Talibiz”

Ödül töreni öncesinde konuşan Spordan Sorumlu Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, tüm katılımcıları kutladı. Adana’nın spor kenti olduğunu, daha büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını belirten Çakır, Adana dışından yarışlara katılan tüm sporculara, ana sponsor Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve TEMSA yetkililerine teşekkür etti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Cevheribucak, maratonda Türkiye’nin bir numarası olarak bilinen Avrasya Maratonu’nu gelecekte geçeceklerini belirterek, yarışa katılanlara ve emeğe geçenlere teşekkür etti. Etkinliğe Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Gençlik ve Spor Şube Müdürleri Halit Yılmazel, Mahmut Kır, Cemal Demirağ, Murat Adıgüzel, Spor Servisi Şefi Hanifi Altun ve diğer yetkililer de katıldı.

Turnuvada ana sponsorluk yapan Adana Büyükşehir Belediyesi ve TEMSA çalışanlarının yarı maraton ile halk koşusuna katılmaları beğeniyle karşılandı. Bu arada tüm katılımcı ve sporseverlere kurulan stantlarda çay, kahve, su, simit ve ayran ücretsiz olarak dağıtıldı.

“Organizasyon İçin Tüm Ekibimizi Seferber Ettik”

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Vali Mustafa Büyük’ün desteğiyle gerçekleştirilen maratonda tüm il spor müdürlüğü çalışanların organizasyon konusunda seferber ettiklerini belirterek, yarı maraton, masterler, engelliler ve halk koşusuna katılan sporcuları kutladı. Ataşbak, yarışmaya katılmak ve izlemek için çevre illerden gelenlerin olduğunu da sözlerine ekledi.

Maratonu, Eski Atletizm Federasyonu Başkanı Fikret Çetinkaya, Nejat Kök, Mehmet Yurdadön, Muharrem Dalkılıç, Kurtuluş Maraton’u ilk başlatan Adana Eski Gençlik ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Atletizm Federasyonu Başkanvekili Ali Aksu, Milli Maratoncu Serap Aktaş, Veli Ballı, Sadık Salman, Mehmet Akgün, Necdet Ayaz, İsmail Akçal, Ahmet Altın, Selehattin Yıldız da izledi.

Kenyalılar Ve Afrikalı Sporcular Bu Yarışmada Da Vardı!

Maraton sonrası bir açıklama yapan Artvin Spor Kulübü sporcusu Talat Alkan, Yine özellikle Afrika’dan gelen sporcuların ilk sıralara ambargo koyması nedeniyle şevkinin kırıldığını söyledi.

Alkan; “ Adana  6.  Kurtuluş   Yarı Maraton Korusu’nda 6. Oldum. Derecemi Yunanistan’daki derecemi 5 dakika geliştirerek 1 saat 23 dakikaya taşıdım. Burada bana yardımcı olan Milli Koşucu ve Antrenörümüz Soner Çintimar’a teşekkür ediyorum. Adana’da yine Kenyalı ve diğer Afrika ülkelerinden gelen sporcular en önde koştu.  Bizim bunlarla yarışmamız ve geçmemiz imkânsız. Bu adamlar genetik olarak doğuştan koşucu sporcular. Durum böyle olunca benim gibi birçok sporcunun morali bozuluyor.  Biz koşuya katılmasak Kenyalılar nasıl koşacak. Biz koşuyoruz, onlar ödülleri topluyor. Bu beni de üzüyor. Benim hedefim olan 2016 İtalya Avrupa Şampiyonası ve 2017 Seul Dünya Şampiyonası için  bir nevi antrenman koşusu oldu. Derecemi 6 dakika daha geliştirdiğim taktirde Seul’den altın madalya ile dönebilirim.  Allah nasip ederse bu süreyi daha aşağıya çekeceğim.  Artvin Spor Kulübü Başkan Yardımcısı İrfan Yıldırım ve Kulüp Yöneticilerine,  haberlerimizi anında yerele ve ulusala taşıyan Artvin basınına çok teşekkür ediyorum “ dedi.

Yıldırım; “Sporcumuz Alkan’ı Tebrik Ediyoruz”

Artvin Spor Kulübü Başkan Yardımcısı İrfan Yıldırım, Alkan’ın her gittiği yerde Artvin’i ve Artvin  Spor Kulübünü başarıyla temsil ettiğini belirterek; “Artvin’in  önemli maraton sporcusu olan sporcumuz Talat Alkan, Adana’da da Artvin’i ve Kulübümüzü başarıyla temsil etmiş, Kenyalıların Afrikalı maratoncuların olduğu bir yarı maraton koşusunda ilk 6’ya girmeyi başarmış. 4 bin sporcu katılmış. Aslında nereden baktığınız önemli. Alkan bu yarışmada derecesini de 5 dakika geliştirmeyi başarmış. Kendisini kutluyoruz. Evet, benimde dikkatimi çeken Türk Sporcularımızın rahatsız olduğu bir gerçek var. Yani Afrikalı sporcularla yarışmak demek, sonucu önceden kabullenmek demek. Hiç olmasa ödül sisteminde değişiklik yapılsa, ilk 50’ye, lk 20’ye, ilk 1o’a girenlere de ödüller dağıtılsa, o zaman teşvik kapsamı genişler. Koşan bizim Türk sporcular ama bütün ödülleri doğuştan maratoncu diyebileceğimiz Afrika’dan gelen sporcular oluyor.  Bu bakımdan sporcumuz Talat Alkan’ı son derece başarılı ve azimli görüyoruz. Desteğimiz devam edecek. Yeter ki Artvin anılsın, Artvin tanıtılsın “şeklinde konuştu.

Share
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?