logo

Makine Mühendisleri Odası Sürücüleri Uyardı!

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilciliği Başkanı Şener Kaya bayram öncesi yola çıkacak sürücüleri uyardı.

Makine Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilciliği Başkanı Şener Kaya, Bayram öncesi yola çıkacak sürücülerimizin dikkat etmesi gerekenler, LPG’li araçlar, araçlarda yangın riski ve yangın sistemi, damperli araç kazaları, trafik kazaları konularında vatandaşlarımızı ve yetkilileri uyaran açıklamalarda bulundu.

Başkan Kaya Yaptığı Açıklamada; “Türkiye’de geçtiğimiz 3 yılda karayollarında meydana gelen kazalar nedeni ile 10.959 kişi hayatını kaybetmiş, 827.967 kişi yaralanmıştır. Rakamları düşündüğünüzde tablonun vahameti ortadadır. Bayram nedeni ile yola çıkan sürücülerimizi uyarıyoruz! Lütfen kurallara uyalım, yetkilileri de göreve çağırıyoruz! Lütfen daha fazla özen ve dikkatle çalışın.

Bayram tatili ile birlikte trafik kazaları açısından riskli günlere giriyoruz. 2014 yılında yaşanan 1.199.010 kazada TÜİK istatistiklerine göre kusurların yüzde 88,6`u sürücüden, yüzde 9.4`u yayaya bağlı nedenlerden, yüzde 1`i yol kusurlarından, yüzde 0,5`si yolcu kusurlarından, yüzde 0,6`i ise araç kusurlarından kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Kazalarda, ağır tonajlı araçların neden olduğu trafik kazası oranı yüzde 31, otomobillerin neden olduğu trafik kazası oranı ise yüzde 50,6 olarak tespit edilmiştir.

İnsana bağlı trafik kazalarının sebepleri arasında başta gelen hususlar; aşırı hız, hatalı sollama, direksiyon başında uyuma ve emniyet kemeri takılmamasıdır.

Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların  yüzde 24`ü hiç zarar görmeden kazayı atlatmakta, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6`ya kadar düşmektedir. Emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre yüzde 40 daha az olmaktadır.

Trafik Kazalarını En Aza İndirmek İçin Araç Bakım ve Periyodik Muayeneleri zamanında yapılmalıdır

Kazalara sebep olan araç arızalarının önlenmesi için araç bakımlarının ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerekir. Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, anti friz vb. konularındaki bakımları da yetkili servislerde mutlaka yapılmalıdır.

Frenler: Araçların fren bakımları son derece önemli bir husustur. Çünkü bayramlarda yolcu sayısı ve yükü artmaktadır. Aracıyla bütünleşmiş sürücüler bu değişimi algılayamayarak kaza yapabilmektedirler. Araçta taşınabilecek yolcu ve yük miktarı aracın belgesindeki değeri geçmemelidir. Gereğinden fazla yük aracın sürüş kararlılığını etkiler, fren mesafesini aşırı uzatır.

Sürücünün günlük kullanımından daha ağır olan aracını yüksek hızlarda kullanması frenlerin ısınmasına ve fren mesafesinin uzamasına neden olur.

Ağırlık merkezinin yükselmesinden dolayı sürüş kararlılığının bozulacağını bilmeyen sürücüler kaza yapabilmektedirler. Öte yandan bu konuda yasal sınırın üzerinde hızla seyretmek sorunu kat be kat büyütmektedir.

Fren bakımlarında disk fren balatası değişmiş araçlarda, trafiğin olmadığı bir boş yerde 4 – 5 kez  tam fren yapılmalı, varsa fren zayıflığı tespit edilmelidir.

Lastikler: 6 yıldan yaşlı lastikler teknik özelliklerinden çok şey kaybeder, fren mesafesini uzatır buna dikkat edilmelidir.

Takip Mesafesi: Yüklü araç sürücüsünün önündeki araçla arasındaki takip mesafesini günlük kullanımına kıyasla artırması gereklidir. Yüklü araç sürücüsünün alışılmıştan daha yüksek ayak kuvveti ile frene basması gereklidir.

Yasal hızı sınırına uyulmalı. Hafif Ticari Araçlarda (Minivan, Van, Panelvan) yasal hız sınırının otomobillerden daha düşük (örneğin bölünmüş yollarda 93km/h) olduğu unutulmamalı.

Araçlarımızdaki ekipmanlar eksiksiz olmalıdır

Araçlarınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu kontrol edilmelidir.

Yollarımızdaki tadilat çalışmalarına dikkat edilmeli

Yeni yol yapımı ve yol tadilatlarındaki ikazların yeterli olmaması nedeniyle üzücü kazaların meydana geldiği bir gerçektir. Bu kısımlardaki uyarıcı ve ikaz levhalarının eksiksiz bir şekilde konulması ve dış etkenlerden (rüzgar, kar, yağmur, insan müdahalesi vb.) etkilenmeyecek şekilde sabitlenmesi gerekmektedir.

Yol bakım ekipleri bayramda olabilecek üzücü kazaların sonuçlarını en aza indirmek için; ilk yardım ekipleri ise can kayıplarını en aza indirmek için trafiğin yoğun olacağı bayram tatilinin başladığı ilk ve son günlerinde hazır beklemelidirler.

İnsan faktörü nedeniyle meydana gelebilecek trafik kazalarını en aza indirmek için bayram tatilinde şehir dışına çıkacak sürücülerin emniyet kemeri takmaları, hız sınırına uymaları, yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanmamaları ve hatalı sollama yapmamaları gerekir. Yayalarımızın da yollardaki seyahatleri sırasında trafiğe ve trafik kurallarına azami dikkat etmesi çok önemlidir, özellikle yoldan karşıya geçişlerde ve karanlık yollarda bu dikkat daha da önemlidir.

Otobüs Yangınları Konusunda: Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinin önceden tescil işlemi görmüş 2005 model ve sonrası M2 ve M3 kategorisi araçlarda uygulanması amacıyla “Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri İle İlgili Usul ve Esaslar” TSE tarafından oluşturulmuş ve tadilatlar kapsamına alınmıştır.

Son zamanlarda yaşanan otobüs yangınları dikkat çekici niteliktedir.  Söz konusu yönetmelik hükümlerinin uygulanmasının önemi ortadadır.

LPG’li Araçlarda Durum

Sürücüler LPG’li araçlarını 6 ayda bir veya 10 000 km de bir mutlaka bakıma sokmalı, Makina Mühendisleri Odası LPG Gaz Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonlarında araçlarını kontrol ettirmelidirler. LPG’li araç sürücüleri, muayene sonrası araçlarından gaz kokusu gelmesi durumunda bu kontrolü ücretsiz olarak istasyonlarımızda yaptırabilirler.

Bakanlık, Odamız, TSE ve sorumlu sektör işbirliğiyle yürütüldüğü denetimleri yaptığımız 2005-2012 arası yedi yılda kayıt dışı “merdiven altı” uygulamalar en aza indirilmiş, yakıt türü bilinmeyen araç sayısı 3,5 kat azalmış, LPG yakıtlı araç sayısı 3,5 kat artmıştır.

Eğer 2005 öncesinde imalat-montaj ve kullanıma dair denetim ve kontrollerin yapılmadığı dönemde artan LPG`li araç kazaları hatırlanırsa çok yakındaki bu durum yaşanmasın diye bütün gücümüzle çalışmaktayız. Denetimsiz döneme geri dönüş olacak, kazalarda bir artış gerçekleşecek, maddi, manevi büyük kayıplar yaşanacaktır. Araçların LPG`ye dönüşüm tadilatında standart olmayan malzemeler kullanılabilmekte, montajları standart dışı yapılabilmektedir. Periyodik ve etkin denetimlerin olmaması da buna eklendiğinde “facia geliyorum” demektedir. Bu nedenle  sürücüler LPG’li araçlarını 6 ayda bir veya 10 bin kilometre de bir mutlaka bakıma sokmalıdırlar.

Montaj aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

Apartman altlarında çalışan, TSE belgesi ve MMO yetki belgesi  güncel olmayan, İş yerinde yetkili mühendisi olmayan, Kaçak kontrolü küçük çıraklara yaptıran, Çalışanların eğitimli olduğunu gösteren sertifikaların duvarda asılı olmadığı, çalışanların ve yetkilinin yeterli tecrübesinin olmadığı, her gelindiğinde yeni elemanlarla karşılaşılması, Servisin genel görünüşünün temiz, tuvaletlerinin, diğer alanlarının bakımlı olmadığı, cihaz ve aletlerinin düzgün bir görünüm vermediği izlenen, TSE yetki belgesindeki adres ile  o yerin adresinin aynı olmadığı, Aldığı ücret ile faturanın değerinin aynısı olmayan, Birçok marka dönüşüm kiti takan, (100 m2 olmasına rağmen 7-8 marka ismi taşıyan) İş yerinin mali mesuliyet, yangın kaza vb. sigortası olmayan, İş bittikten sonra aracı kullanarak bizzat test etmeden teslim eden, Araç teslim edilirken sürücüye yeni takılan LPG sistemi hakkında  kullanma ve bakım konularında yazılı ve sözlü eğitim vermeyen, Verdiği evraklarda okunmayan yazı  ve sayılar olan, Verdiği evrakın orijinalini ibraz edemeyen, İş yerinde yangın söndürücüleri, alarm cihazları ve konuyla ilgili planların duvarında asılı olmadığı işyerlerine kesinlikle başvurmamalıdırlar.

 

Araçlarını LPG`ye Dönüştürmek İsteyen veya Dönüştürmüş Yurttaşlarımızın, Araç Dönüşümlerinin Son Kontrolünü ve Periyodik Gaz Sızdırmazlık Testini Makine Mühendisleri Odası`na Yaptırması Gerekmektedir.

Odamızın görev ve yetki alanına giren hususlarla ilgili olarak, araçlarını LPG`li kullanıma dönüştürmek isteyen veya bu dönüşümü yaptırmış ama bu işlemi yapan firmalar tarafından son kontrol için Odamıza yönlendirilmemiş araç sahiplerinin, can ve mal güvenlikleri için yasal gerekliliklere dikkat etmesi gerekmektedir. Dönüşüm yapan firmanın Makine Mühendisleri Odası`ndan tescilli olup olmadığı, firmada MMO yetki belgeli bir mühendisin istihdam edilip edilmediği, dönüşümde kullanılan malzemelerin ilgili standartlara uygun olup olmadığı yurttaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususların başında gelmektedir.

Tüm vatandaşlarımızın bayramda trafikte son derece dikkatli olmalarını tavsiye eder, ilgili makamlarca gerekli önlemlerin alınacağı ümidi ile bütün yurttaşlarımızın bayramını kutlar, kazasız, güvenli yolculuklar dilerim” dedi.

Share
441 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?