logo

Madenler Toplantısı Yoğun Tartışmaların Arasında Gerçekleştirildi

Artvin’in önemli gündem maddelerinden biri olan Cerattepe Maden Projesi yine Artvin’in gündemindeki birinci yerine yerleşti. Artvin İl Genel Meclisi tarafından gerçekleştirilen Madenler Gezisi Bilgilendirme Toplantısı yoğun tartışmalar arasında yapılabilirken, toplantı yaşanan tartışmalar nedeniyle erken tamamlandı. Artvin’de bir maden toplantısında daha maden masaya tam anlamıyla yatırılamamış oldu. Toplantıda yaşanan zorluklara ve kargaşaya rağmen İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, maden gezisine ilişkin bilgi aktarımını sağladı.

 

Dilberoğlu Maden Gezisini anlattı

İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, maden gezisine dair bilgilendirme de bulunurken Artvin Merkez’de Grand Artvin Otel’de düzenlenen toplantıya, Artvin İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Yılmaz, Maden Mühendisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Alp, Artvin ve ilçelerindeki yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldılar.

Toplantı öncesi Dilberoğlu ile Kalın arasında kısa süreli tartışma yaşandı

Toplantı başlamadan önce toplantıya davet edilmediklerini ileri sürerek toplantı salonuna gelen Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Başkan Yardımcısı Bedrettin Kalın ve diğer Yeşil Artvin Derneği üyeleri ile İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, toplantının maden projesini savunma toplantısı olduğu gerekçesiyle yapılmasına karşı çıkarak toplantının iptalini istedi. İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu ise geçtiğimiz günlerde CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Murat Özçep’in haklarında yaptığı suçlama ve hakaretlere cevap niteliğinde bir toplantı düzenlemeyi düşündüklerini belirterek amaçlarının da gerçekleştirilen maden gezisi hakkında basına ve kamuoyuna bilgi sunmak olduğunu söyledi. Kısa süren tartışma da Yeşil Artvin Derneği yerel basının toplantı salonunda olmadığını ileri sürerken, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu’da 20’nin üzerinde basın mensubunun toplantıda olduğunu ve bilgilendirme toplatışını gerçekleştireceklerini söyleyerek Yeşil Artvin Derneği üyelerini de toplantıyı takip etmelerinde bir sakınca olmadığını ifade etti. Bunun üzerine tartışmalar son bulurken toplantı başladı.

Dilberoğlu tartışmalar arasında geziyi anlatmaya çalıştı

Dilberoğlu, toplantıda, İl Genel Meclis üyeleri ile 19-26 Mart’ta, Artvin Cerattepe, Kastamonu Küre, Eskişehir Sivrihisar Kaymaz ve İzmir’de bulunan Efem Çukuru ve Bergama maden sahalarında yaptıkları ziyaretlerden edindikleri izlenimleri kamuoyu ile paylaştı.

Ülkenin ve bölgenin çıkarlarını korumak için çalışmalar yürüttüklerini ve hizmet yapmak için var olduklarını söyleyen Dilberoğlu, bugünkü toplantılarını da bu amaca hizmet etmek için düzenlediklerini ifade etti. Dilberoğlu, “Bizim görevimiz madenin çıkıp çıkmamasını tartışmak değil. Maden çıksın ya da çıkmasın demek, ne bizim yetkimizde olan bir şey ne de böyle bir gayretimiz var. Bu konu, hepimizin bildiği üzere hukuki inceleme aşamasında. Mahkeme olumlu ya da olumsuz bir karar verecek. Biz de bu karara saygı duyarız. Hukukun ve devletin verdiği kararlara saygımız sonsuzdur.” diye konuştu.

Meclis üyeleri olarak çözüm üretmek için kararlar aldıklarını belirten Dilberoğlu, şöyle devam etti:

“Bu kararları alırken de müzakere ve istişare etmenin gücüne inanıyoruz. Bu doğrultuda bölgemizde söz konusu maden çalışmasıyla ilgili durumu daha doğru analiz edebilmek, nelerin istişare edilmesi gerektiğini ortaya çıkarabilmek için İl Genel Meclis üyeleri ile 19-26 Mart tarihleri arasında önce Cerattepe daha sonra da Kastamonu Küre, Sivrihisar Kaymaz, Bergama ve Efem Çukuru madenlerini gezdik.”

Dilberoğlu’nun açıklama yaptığı sırada da Neşe Karahan, Bedrettin Kalın ve bazı vatandaşlar tepki gösterdiler. Bütün zorluklar ve kargaşalıklara rağmen İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, bilgi aktarımını tamamladı. Bilgi aktarımının tamamlanmasının ardından toplantı sona erdi.

Share
1136 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?