logo

Madencilikte Sosyal Etkinin Değerlendirilmesi Şart

Madencilik sektöründe Sosyal Etki ve Değerlendirme Uzmanı olarak görev yapan Sosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu, Uluslararası Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nda (İSME 2017) ülkemizde madencilik alanındaki yatırımcı firmalar ile halk arasındaki iletişimin nasıl olması gerektiğine dair değerlendirmelerde bulundu. Sosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu, maden firmaları ile halk arasındaki sorunların temel kaynağının doğru bilgilendirmenin doğru zamanda yapılmaması olduğunu söyledi.

SRK Danışmanlık ve Mühendislik AŞ’de Sosyal Etki ve Değerlendirme Uzmanı Sosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu, bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Madencilik ve Çevre Sempozyumu öncesinde Artvin basınına önemli açıklamalarda bulundu. Cerattepe’de halkın bir kısmınınve bazı sivil toplum kuruluşlarının maden çıkarılmasına karşı olmasını değerlendirenSosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu, “Yerel halktan, çevre derneklerinden ya da herhangi bir paydaştan talebimiz şu; itiraz etmek doğal ve anayasal hakkınız ama bir şeyin yapılacağı da kesin iseişbirliğine gidilip madenciliği en iyi şekilde gerçekleştirelim. Hem çevre hem insana dost bir şekilde yapalım” dedi.

Şirketler Mutlaka Sosyolog Çalıştırmalı

Maden şirketlerinin sosyal problemlerle karşı karşıya kaldığı zaman bir sosyoloğa ihtiyaç duyduklarını belirten Sosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu, şirketlerin mutlaka sosyolog çalıştırması gerektiğinin altını çizerek, “Çünkü madenler yerel halkı ve bölgeleri etkileyen projelerdir. Bu yüzden sürecin doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu. Sosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu, “Tarafsız bir şekilde çalışıyorum. Hem ulusal hem de uluslararası standartlarda raporlar hazırlıyorum. Asıl görevim bir sosyolog ve sosyal etki uzmanı olarak maden arama aşamalarından itibaren mevcut durumu anlayıp madenin olası olumlu veya olumsuz etkilerini tespit etmek, olumsuz bir etki olacaksa bunu bertarafa yönelik, olumlu bir etki olacaksa da bunu güçlendirilmesine yönelik eylemler planlıyorum.” şeklinde görevini tanımladı.

Geç Kalınan ve Bozulan İlişkiler Zor Düzeliyor

Madene yönelik halktan gelen tepkileri azaltmanın yollarını anlatan Sosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu, “Maalesef temel kritik eksik, doğru bilgilendirmenin doğru zamanda yapılmamasından kaynaklanıyor. Bizim sürekli vurguladığımız şey arama aşamasından itibaren sosyal etkinin değerlendirilmeye başlanması gerekiyor. Doğruyu söyleyip zamanında ve planlı bir şekilde halka anlatılırsa tepkiler en aza inecektir. Maalesef geç kalınan ve bozulan bir ilişkiyi düzeltmek çok zor. Eskisi gibi hiçbir şey olmuyor. Baştan sağlıklı ve düzgün bir ilişki kurup devam ettirirseniz çok daha başarılı olunacaktır.” şeklinde ekledi.

Gelin İşbirliği İle İnsana ve Çevreye Dost bir Madencilik Yapalım

Ayrıca halkın da doğru bilgiyi talep etmesi gerektiğini vurgulayan Sosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu, “Vatandaşlar haklarını mutlaka aramalı, bilgilendirme talep etmeliler. Maden firmasından ya da maden firması aracılığıyla farklı yetkili kurumlardan bilgilendirme talep etmek en doğal haklarıdır. O yüzden sağlıklı bilgiye ulaşmak için doğru yolları seçerlerse ve bu konuda ısrarcı olurlarsa herhangi bir sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum.” diye konuştu. Sosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu,tüm tarafların söz hakkı olduğuna dikkat çekerek, “Karşı olabilirsiniz, buna saygımız sonsuz. Fakat devlet izin verdikten ve belli kurumlardan onay alındıktan sonra ben çok karşıyım deseniz de madencilik yapılıyor. Bizim yerel halktan, çevre derneklerinden ya da herhangi bir paydaştan talebimiz şu; itiraz etmek doğal ve anayasal hakkınız ama bir şeyin yapılacağı da kesinse iş birliği yapıp bunu en iyi şekilde gerçekleştirelim. Hem çevre hem insana dost bir şekilde yapalım. Bizim kurmaya çalıştığımız ilişki bu yönde oluyor.” dedi.

Empati Kurmak Şart

Cerattepe’de halkın bir kısmının ve bazı çevre örgütlerinin maden çıkarılmasına karşı aldığı tavrın da ancak sağlıklı bir iletişim ile çözülebileceğini belirten Sosyolog Okşan Gürtuna Haliloğlu,Bu konuda çok fazla detaylı bir bilgim yok. Fakat durduğunu ve tekrar çalışmaya başladığını biliyorum. Orada sosyal etki değerlendirme raporları, halkla ilişkiler faaliyetleri ve yerel paydaşlarla olan ilişkiler kritikti. Bizim sosyal etki değerlendirme raporunda biraz vurgulamaya çalıştığımız bu noktadır. Yerel halktan veya paydaşlar tarafından anlaşılmak istiyorsanız sizin de onlarla empati kurmanız, onları anlamanız ve o yönde bir iletişim kurmanız gerekiyor.” şeklinde önerilerde bulundu.

Share
641 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?