logo

Maden Şantiyesine Altı Milyonluk Turistik Yatırım

Artvin’de 1992 yılında Kanadalı şirket Cominco tarafından Kafkasör yaylasında madencilik faaliyetler başlatmıştı. Sondaj çalışmalarına başlayan şirket Kafkasör yaylasında beş dönümlük bir araziyi kiralayarak şantiyesini kurmuştu. Bu süre zarfından şirket maden faaliyetlerini bir başka Kanadalı şirket Inmet Mining’e devretmişti. Bu maden şirketi de 2008 yılına kadar Kafkasör yaylası ve Cerattepe bölgelerinde madencilik faaliyetlerini sürdürmüştü. Fakat Artvinli çevreci örgütler tarafından uzun süredir başlatılan hukuksal mücadele kazanılmış, maden şirketi bölgede çalışmalarına son vermek zorunda kalmıştı.

Maden şirketinin şantiyesini kapatmasının ardından aynı bölgede Artvin’de turizme katkı sağlanması için Artvinli Sanayici İş Adamları Yönetici Serbest Meslek Mensupları Derneği (ASİYAD) tarafından otel yapıldı. 2013 yılında temeli atılan otel iki yıl içinde tamamlanarak müşterilerini konuk ediyor.

Bursa’da ikamet eden Artvinli iş adamları doğup büyüdükleri memleketlerine vefa borçlarını ödemek anlamında maden şantiyesine ve maden sahasına yakın bir bölgede 6 milyonluk Turistlik otel yatırımı yaptılar. ARSİAD Başkanı Hüseyin Ertaş, Faaliyete giren Koliva isimli otelin tamamen sosyal bir proje olduğunu ifade ederek, Artvin’i maden bölgesi değil turizm kenti olsun diye böyle bir projeye imza attıklarını ifade etti.

28 oda kapasiteli muhteşem bir doğanın içinde yer alan Koliva otel Şehir merkezinden 8 kilometre uzaklık mesafede bulunuyor. Ayrıca otelin ısınma sistemi doğaya zarar vermemesi için katı yakıt değil elektrikle sağlanıyor.

Share
1162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?