logo

Maden Sahasına Malzeme Götüren Vinç Yakıldı

Kafkasör’den İndirilmeyen Konteynır Yüklü Vinç Aracı Kimliği Belirsiz Kişi Yada Kişilerce Yakıldı. Artvin’de Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde maden karşıtı yapılan eylemler sonucunda Kafkasör’den maden şirketinin konteynır ve iş makinelerine geçit verilmeyerek çevreciler bir zafer kazanmışlardı. Bugün gelen haber çevrecilerin zaferine gölge düşürürken olay Jandarma tarafından soruşturuluyor.

Kafkasör Cerattepe’de yapılmak istenen madenciliğe karşı gerçekleştirilen eylemler maden şirketine konteynır ve iş makinesi götürmek isteyen araçların Cerattepe’ye çıkışını engellemişti. Eylemler neticesinde 29 Haziran 2015 Pazartesi akşam geç saatlerde konteynırlar ve iş makinesi taşıyan kamyonlar dönüş kararı almış ve bu kamyonlarda ikisi gece geç saatlerde Artvin’den ayrılmışlardı. Bu araçlardan biri arıza yapmış ve Kafkasör’den inememişti. İşte bu araç kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından yakıldı.  Konuya ilişkin adli ve idari soruşturma başlatılıyor.

Arıza yapan kamyon yakıldı

Maden şirketinin 29 Haziran 2015 Pazartesi 04.00 civarında iki konteynır bir JCB makineyle yüklü üç kamyon ile Cerattepe’ye girmeye kalkışmasına karşın Artvin halkı Kafkasör’de araçlarıyla ve bedenleriyle barikat kurarak araçların geçmesine izin vermemişti.

Jandarma koruması kalkınca araç yakıldı, bu aracı kim yada kimler yaktı

Konteynır taşıyan kamyonlardan biri Kafkasör’e girmeden durdurulmuş ve kimliği belirlenemeyen kişi yada kişilerce ön lastiği kesilmişti. Bunun üzerine jandarma güvenlik önlemi alarak nöbet tutmuş bu kamyonu korumaya almıştı. Kafkasör Mevkiinden yaklaşık iki kilometre alt kısımda yol kenarında park halinde bulunan konteynır yüklü araç jandarma tarafından koruma altına alınmıştı. Koruma altında olmasına gece geç saatlerde yanan aracın nasıl yakıldığı merak ediliyor. Jandarmadan edinilen bilgiye göre gece saatlerinde durumun normale dönmesi nedeniyle korumanın kaldırıldığı ve jandarma tarafından sadece gece olay yerinde belirli sürelerle link atıldığı öğrenildi. Jandarmanın koruması altında aracın korumasını kaldırması eleştirilirken, aracın kim yada kimler tarafından yakıldığı ise soruşturulmaya başlandı.

Sorumlular soruşturma sonrasında ortaya çıkacak

Gün boyu süren eylem sonucunda JCB yüklü kamyonla, Kafkasör’de durdurulan konteynır yüklü kamyon geriye gönderilerek Artvin halkı da şehre inmişti. Ancak lastiği kesilen kamyon gün boyu orada olmasına rağmen, lastiği değiştirilerek diğer kamyonlarla birlikte indirilmemişti. Gece meydana gelen olay sonrası İtfaiyeye haber verilerek yanan araç söndürüldü. Kupa kısmı yanan araç kullanılmaz hale geldi. Bu olay çevrecilerin zaferine gölge düşürürken, olayın kim yada kimler tarafından yapıldığı jandarmanın yapacağı soruşturma sonucunda ortaya çıkacak.

Ç.P.

Etiketler: » » » »
Share
1964 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?