logo

Maden Mücadelesinde Son Durum

Karşılıklı Direniş Sürüyor

Cerattepe’de maden çıkartmaya karşı çıkan Artvin Halkının kurduğu araç ve insan barikatına karşı polisin mücadelesi sürüyor. Halk geçit vermemek için direnirken poliste maden şirketinin araçlarının geçişi için yolu trafiğe açmak için direnir. Çok sayıda biber gazının kullanıldığı olaylarda çok sayıda vatandaşın biber gazından dolayı rahatsızlandığı bildiriliyor. Durumları ağır olan vatandaşlar Artvin Devlet Hastanesi’ne götürülmeye çalışılırken bölgede bulunan evlerde oturan vatandaşlarda biber gazından olumsuz etkilenmiş durumda. Bölgede oturan vatandaşlar biber gazından dolayı neye uğradıklarını şaşırırken sosyal medya aracılığıyla tepkilerini dile getiriyorlar. Atmaca bölgesinin sakinleri zor saatler yaşarlarken, polisin eyleme katılan Artvin Halkı ile mücadelesi de Atmaca ve Orköy mevkiinde devam ediyor.

Artvin’in hiçte alışık olmadığı olayların yaşandığı şu sıralarda polis bölgeden vatandaşları uzaklaştırıp araçları çekmeye çalışırken, yüksek noktalara çıkan vatandaşlarda direniş için yeniden toparlanmaya çalışıyor. İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile bölgenin tamamen trafiğe açılacağı ana kadar çalışmaların süreceği bilgisine ulaşılırken, çevrecilerin ise bölgeden uzaklaşmaya da niyetlerinin olmadığı gözleniyor. Artvin tarihi anlarını yaşarken, çevreciler ile polisin mücadelesi sürüyor.

Öte yandan Artvinlilerin yoğun olarak yaşadığı başta İstanbul, Ankara, İzmit ve Bursa gibi illerdeki Artvinli derneklerde yaptıkları basın açıklamaları ile Artvin’deki direnişe destek verdiler.

Etiketler: » » » » » » »
Share
2212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?