logo

Livaneli’den Cerattepe Açıklaması Gecikmedi

“Yiğit Artvin Halkı Bu Haramzadelere Geçit Vermeyecek”

Artvinli sanatçı Zülfü Livaneli’den Cerattepe olaylarına ilişkin açıklamalar gecikmedi. Livaneli, “Yiğit Artvin halkı, doğasını korumak için kahramanca mücadele veriyor. Ve Artvin yenilmeyecek! Bu haramzadelere geçit vermeyecek” dedi.

Cerattepe’de maden çıkarılması için şirket yetkililerinin, asker ve polis eşliğinde zırhlı araçlarla bölgeye girmesi karşısındaki direnişe Artvinli  Sanatçı Zülfü Livaneli yaptığı açıklamada; “Dedelerimin memleketi Artvin (eski adıyla Livane), Kafkasya’nın nefes kesici güzelliklerini yansıtan bir mücevher. Kafkasör’ü, yaylaları, şelaleleri, sis basmış dağları, Kafkas arıları ve binbir çeşit çiçeğiyle insanı sarhoş eden bir güzellik. Doksan yaşındaki sırım gibi erkeklerin kıvrak Kafkas dansları yaptığı mucize bir doğa. Halkı kültürlü, bilinçli, uygar. Artvin’de müzik, şiir, kültür var ama cinayet yok, kan davası, töre cinayeti vs. yok.  Belleğimdeki Artvin buydu. Ama geçen yıl sevgili kardeşlerim Can Dündar, Nebil Özgentürk ve Coşkun Aral bir belgesel çekmek üzere beni Artvin’e götürdüklerinde, deyim yerindeyse içim parçalandı. O güzelim yollar delik deşik; her yere maden arama ruhsatı verilmiş, güzelim şelaleler kurumuş, bin bir nadide çiçek beton künklerin altında ezilmiş, Madendi, HES’ti derken Artvin’in canına okumuşular. Lanet olası kar hırslarıyla, dünyanın en güzel doğasını mahvetmişler. Şimdi bu kadarla da yetinmiyorlar. Cerattepe’ye ve son kalan güzelliklere de uzatıyorlar kirli ellerini. Sarp sınır kapısından geçiyorsunuz, aynı doğa, aynı kültür ama bozan, kirleten yok. Gürcistan, eskiden Artvin’de de görülen güzelim ahşap evlerini bile koruyor. Biz, bu ülkeye düşman adamların elindeyiz diyesi geliyor insanın. Nazım’ın dediği gibi ”Sana düşman, bana düşman, düşünen insana düşman” Doğaya düşman, yeşile düşman, akarsuya düşman, Cerattepe’ye düşman. Yiğit Artvin halkı, doğasını korumak için kahramanca mücadele veriyor. Ve Artvin yenilmeyecek! Bu haramzadelere geçit vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Share
608 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?
#

Livaneli’den Cerattepe Açıklaması Gecikmedi” için 2 Yorum

  1. Yusufelili : diyor ki:

    Livaneli sen Yusufelililerin yüz karası bir dinsiz komünistsin defol Artvin’den!

    • ALİ VELİ : diyor ki:

      YUSUFELİ Lİ ARKADAŞIM ANLAŞILDI SENDE MADENCİSİN. GİT O ZAMAN KÖYÜNDE MADEN ÇIKART BAKALIM. SENİN GİBİ ORTALIĞI KARIŞTIRMAK İSTEYEN İNSANLAR OLDUKÇA ARTVİN DE MADEN ÇIKAR. ARTVİN DE MADEN ÇIKMAYACAK. BU KADAR BAKAR GÖRMEZ OLMAYIN. SEN ARTVİNLİLERİN YÜZ KARASISIN. GİT MADEN YAPILAN YERLERDE YAŞA BAKALIM. SİZ ZATEN MEMLEKETİNİZİ SATTINIZ BE BARAJ İÇİN DAHA NE KONUŞUYORSUN Kİ?