logo

Liderlerin Açıklamaları Sıcak Bir Yazın Habercisi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Referandum sürecinin ardından siyaset yine Ankara merkezli hareketlenmeye başladı. Köşe yazılarımda sizlere aktardığım liderlerin açıklamalarına bakıldığı zaman hareketliliğin gün geçtikçe artacağı aşikar. Belki referandum sürecinde ülke olarak oldukça yorulmuş olsak ve biraz sakin bir ortam arzulasak da ben çok sakin bir ortam beklemediğimi ifade etmek istiyorum.

Adalet ve Kalkınma Partisi açısından baktığımız zaman henüz yaza girmeden oldukça bir hareketlilik yaşandığını görüyoruz. Büyük kongre ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partinin başına geçmesi bekleniyor. Erdoğan’ın partinin başına geçmesi partide ciddi bir hareketlilik yaşanmasını sağlayacaktır. Ülke genelinde il, ilçe teşkilatlarında yenileme, parti genel merkezinde yenileme, bakanlar kurulunda yenileme gibi bir çok hareketliliğe büyük kongre sonrasında tanıklık edeceğiz. İpleri yeniden ele alacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha aktif, hızlı, iş bitirici bir kabine kurmakla kalmayacak tüm teşkilatlarını da elden geçirmiş olacak. Bir süredir Ankara’da konuşulan FETÖ operasyonunun siyasi ayağı için düğmeye basılmanın yanı sıra ülke genelinde AK Parti adına siyaset yapan tüm siyasetçilerin adeta GBT’leri çıkarılacak. Riskli görülen siyasetçiler görevden el çektirilecek, riskli görülmeyen siyasetçiler ile devam edilecek. Buna bağlı olarak başarılı görünen illerde teşkilatlarda elden geçirme, başarısız görülen illerde ise teşkilat yenilemelerine gidilecek. Tüm yaz aylarını kapsayacak olan bu çalışmalar AK Parti açısından sıcak bir yaz yaşanacağının garantisi. Cumhurbaşkanının partinin başına geçmesi ile birlikte bakanlar kurulunda 10 bakanlık bir revizyon beklentisi bulunuyor. Bakanların revizyonu ile birlikte parti organlarında da yenileme gerçekleşecek. Haliyle bir çok kişi yerlerinden oynayacağı için parti içi hareketlilik yoğun olacaktır.

AK Parti’deki siyasi hareket hiç kuşku yok ki bürokratik bir hareketinde başlamasını sağlayacaktır. Bir iki gün önce ülke genelinde binin üzerinde hakim ve savcının yeri değişti. Bu bile bürokratlar açısından hareketliliğin yoğun olacağının ipucu sayılabilir. Bakanlar Kurulu’nda değişim ister istemez bürokratik bir harekete neden olacağı gibi bütün il ve ilçe teşkilatlarına da bu hareketlilik bürokratik açıdan etki edecektir. Bir çok kamu kuruluşunun il ve ilçe teşkilat mensuplarında da değişimler benim beklentilerim arasındadır. Hakim ve savcıların değişimi bize göstermektedir ki sırada Valiler, Emniyet Müdürleri ve Mülki İdare Amirleri Kararnamelerinin de yakın bir zamanda çıkacaktır. Büyük kongreye kadar ben bir değişim beklememekteyim ancak yine de siyasette bazen tahminlerinde tutmadığının da olduğu sıkça görülmüştür. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kabine revizyonunda yerinde kalacağını düşündüğümden dolayıdır ki Valiler Kararnamesinin büyük kongreye kadar gerçekleşmesi ihtimalini de hiçte küçük görmemek gerek. Bu noktada yerel anlamda baktığımızda Artvin’de bir Vali değişimi beklemediğimi belirteyim. Emniyet Müdürü ve Kaymakam değişiklikleri açısından değişimler yaşanabilir ancak Artvin Valisi Ömer Doğanay açısından bir değişim açık söylemek gerekirse beklemiyorum. Artvin’de belki bir kesim tarafından acımasız eleştirilse de Vali Doğanay’ın ben başarılı olduğunu düşünüyorum. Halkın büyük bir kesimi ile iyi bir diyalog halinde olan Doğanay’ın devletin işleyişi açısından da herhangi bir zafiyet doğurmaması, olaylara etkin ve kararlı bir şekilde yaklaşımı, dik duruşu, sevecenliği, halk adamlığı ve devlet adamlığı noktasında neredeyse kusursuz davranışı, yaşanan felaketlere etkin müdahalesi gibi unsurlardan dolayı ben Vali Doğanay’ın ilimizde bir iki yıl daha kalmasının yararlı olacağına inanıyorum. Hükümetinde aynı şekilde düşüneceğini biliyorum. Bu nedenle Vali değişimi ilimiz adına yaşanmayacak olsa da ülke genelinde 40 civarında bir Vali değişiminin olacağını ve özellikle de büyük illerde vali değişimlerinin daha fazla olacağını düşünüyorum.

Hükümet kanadını bir kenara bırakarak muhalefet partilerine gelelim. Muhalefet açısından sıcak bir yaz yaşayacağı. Kazanın kaynadığı Cumhuriyet Halk Partisi’nde kazanın altına daha çok odun atılacağını düşünüyorum. Bu odunlar olağanüstü bir kongreye yeterli gelmez ancak zaten olağan kongre aşamasında olan partinin siyasi hareketliliğini arttırır. Bugünden genel başkanlığa 5 adayın olacağı düşünülürken, kongre öncesinde bu adayların birleşmeleri ve en fazla 3 adaylı bir genel kurulun gerçekleştirilebileceğini bekliyorum. Benim CHP açısından değerlendirmelerimde partide kesinlikle bir genel başkan değişimine ihtiyaç duyulduğunu ancak bu şartlar altında gidilecek bir kongrede genel başkanın değişmeyeceğini öngörüyorum. Delege üstünlüğü mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde olduğu içinde ne kadar aday çıkarsa çıksın bir şekilde kazanan Kılıçdaroğlu olacaktır. Kılıçdaroğlu, bunu bildiği için parti içerisinde oldukça rahat görünüyor ve parti içi meselelerden ziyade parti dışı meselelere yön vererek bir yandan kendini garantiye alıyor diğer yandan da dikkatleri parti dışı meselelere yönlendiriyor. 2019’da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gündemi taşıyarak kendi açısından doğru olanı yapıyor. Erdoğan’ın karşısına ortak aday çıkarma çalışmaları içerisinde yoğunlaşacak olan CHP, bir taraftan da olağan kongre süreci nedeniyle sıcak bir yaz yaşayacaktır. İlimiz açısından baktığımda CHP’de il teşkilatında herhangi bir değişim düşünmüyorum. Genel Merkezce de milletvekili Bayraktutan içinde başarılı görünen il teşkilatı görevine bir sonraki kongreye kadar aynı şekilde devam edecektir.

Milliyetçi Hareket Partisi açısından duruma baktığımız zaman Devlet Bahçeli’nin sizlere da aktardığım konuşmaları göstermiştir ki artık parti içi hesaplaşmalar bu partide rafa kalkmıştır. Bahçeli bu yazı parti içi muhalefeti tamamen temizleme ile geçirecek ve olağan kongre tarihi 18 Mart 2018 tarihine kadar da tüm temizleme işlemini tamamlayarak güçlenerek yeniden genel başkan adayı olacaktır. Bahçeli ve MHP, parti içi temizleme ile bir yandan uğraşırken diğer yandan da referandumda değişen maddelerin uyum yasalarının meclisten geçmesi ile zaman geçirecek. Bahçeli gün geçtikçe partisinde ayakları daha sağlam basmaya başladığı için ve parti içi muhalefetleri de temizlediğinden dolayı grup toplantılarında daha gür bir sesle hitap ediyor ve kendine olan güveni daha fazla aktarabiliyor. Ben artık MHP’de parti içi sorunların fazla yaşanacağını düşünmüyorum ve olağan kongrede de bir değişim beklemiyorum. İl ve ilçe teşkilatlarında yenileme olacaktır. Özellikle muhaliflere yakın olan isimler giderek yerlerine yeniler gelecektir. Artvin’de genel anlamda bir temizleme yapıldığı için ilimiz adına ciddi bir değişim beklemiyorum. Şuan ilçe kongreleri gerçekleşiyor. İl kongresinde de ben herhangi bir sürpriz beklemiyorum.

Ben özellikle tüm bu 3 parti açısından da aynı şekilde yoğunluğun bu yaz mecliste geçeceğini düşünüyorum. Birçok uyum maddesinin ivedilikle meclisten geçmesi gerekiyor. Meclis bu noktada çalışmalarına başladı. Belki de bu yaz meclis daha az tatil yapacak ve yaz aylarının büyük bir bölümü yoğun meclis çalışmaları ile geçecektir. Meclisin içerisindeki tansiyonun tüm ülkeye yansımalarının olacağını göreceğiz. Bu yaz uyum yasalarının yansımalarının tartışılması ile geçecektir. Sıcak yaz gündemleri ile birlikte siyaset yine gündemin birinci maddesinde kalmaya devam edecek ve halkımızın gündemine özellikle ana muhalefet partisi tarafından uyum yasalarına yapılacak itirazlar gelecektir. AK Parti-MHP ittifakı mecliste aynı şekilde büyük ihtimal devam edecektir. AK Parti uyum yasalarının geçmesi için MHP Lideri tarafından dillendirilen İdam kararını meclisin gündemini getirebilir. İdamı mecliste AK Parti ve MHP oyları ile kabul ettirdikten sonra referandumdaki oy oranının unutulması için referanduma götürerek halkın oyuna sunulabilir. Halkın oyuna sunulacak olan idam referandumunun ise daha büyük bir oy çokluğu ile geçmesi aşikar olacağı için CHP ve HDP’nin mecliste bu sefer işi daha da zor olacaktır. Bu konuda özellikle vatana ihanet edenlerin yanı sıra tecavüzcüler ve çocuk katilleri de idam edilecekler arasına konulduğunda mecliste idama hayır diyenlerin oldukça zorlanacaklarını düşünüyorum. Mecliste referandum çoğunluğu ile geçecek olan idam kararının halk nezdinde özellikle tecavüzcüler ve çocuk katillerinin de eklenmesi ile birlikte daha büyük bir oy alacağını düşünüyorum. Sıcak yaz beklentim birazda bundan dolayıdır.

Öyle ya da böyle henüz ülkemizde siyasi tansiyon düşmemiştir. Evet, ülke referandum sürecinde oldukça yorulmuştur. Bir müddet seçim görmek istemiyor olsak da ben en geç 2018 Kasım ayında ya bir erken seçim ya da erken bir mahalli idareler seçimleri bekliyorum. Tüm seçimlerin 2019 yılına sığdırılması olasılığını görmüyorum. Ankara’da erken bir genel seçim kulislerde konuşulsa da ben Cumhurbaşkanı’nın parti içi temizlemelerinden sonra yeni kurulacak bir kabine ile birlikte gerek ekonomik gerekse de icraatçı bir hükümet ile birlikte en az bir yıl çalışarak kendisini mahalli idareler seçimlerinde güvenoyuna sunacağını düşünüyorum. Öncelikle yerel seçimlerdeki sonucu görmek isteyecek olan Erdoğan, yerel seçimlerde halkın vereceği oy oranına göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gideceğini ve o seçime kadar da eksiklikleri gidermeye çalışacağını öngörüyorum. Her ne kadar Ankara’da kulisler bunu konuşsa da ben böyle bir gelişme beklemiyorum. Erken seçim olur ise kesinlikle yerel seçimler erken olur yoksa seçimler zamanında gerçekleşir.

Erken bir seçim beklemesem de yukarıdaki yazdığım nedenler sebebiyle sıcak bir yaz beklentim sürmektedir. Havalar artık iyice ısındı bundan böyle kısa bir dönem rehavete giren siyaset yeniden hareketlenecektir.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?
#

Liderlerin Açıklamaları Sıcak Bir Yazın Habercisi” için 1 yorum

 1. AKAY Tekin : diyor ki:

  Erken yerel seçim için Anayasa’nın iki maddesinde değişiklik gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...