logo

Lazerle Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Gerçekleştirildi

Artvin’de lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatları başarılı ve hızla uygulanmaya devam ediyor.

Başarılı ve hızla uygulanmaya devam eden lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatları Artvin Devlet Hastanesi hekimleri ve ilçelerdeki hekimler tarafından uygulanmaya devam ediyor. Lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatları ile hastalar ameliyat sonrası birinci günde taburcu edilerek hastaların normal yaşamlarına dönmeleri sağlanıyor.

Artvin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ Artvin Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatı hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Artvin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatları başarılı ve hızla uygulanmaya devam ettiğini vurgulayarak Rize ve Erzurum’a hasta sevklerinin de daha da azalacağını belirtti.

Yeşildağ yaptığı açıklamaların devamında; “ Artvin Devlet Hastanesinde Üroloji Uzmanları Op. Dr. Serkan Özcan ve Op. Dr. M Bilal Hamarat tarafından başlatılıp devam ettirilen lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatını ilçelerimizde ki hastalarımıza da ulaştırabilmek için Hopa Başhekimi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Tüysüz ve Yusufeli Başhekimi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sinan Avcı Artvin Devlet Hastanesinde iki başarılı ameliyata katılmıştır. Böbrek taşı tedavisinde Perkutan Nefrolitotomi ve Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRC) birbirini tamamlayan kapalı uygulanan cerrahi teknikler olup Artvin Devlet Hastanesi’nde daha önce uygulanmaya başlanmıştır. Karadeniz bölgesinde Artvin’de başarıyla ve hızla uygulanan lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatı olan RIRC’da Fleksible Üreteroskopi denilen eğilip bükülebilen yaklaşık 75-80 cm lik ince bir cihaz (endoskop) kullanılmaktadır. Taşları kırmak için lazer kullanılır. Eğilip bükülebilen fleksible-üreteroskop içerisinden geçebilen lazer enerji taşa iletilir ve taş kırılır. Önceleri taş kırma ve ameliyat uygun değil dediğimiz böbrek alt bölge taşlarında bu yöntem güvenle uygulanabilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber hastaların idrar kanalından kesmeden girerek önce idrar kesesine, oradan böbreğe çıkan idrar kanalına, sonrasın da böbreğe girilir, böbreğe doğru dönülür ve taş lazer ile kırılır. Genel anestezi altında uygulanan bu işleme bağlı doku hasarının yok denecek kadar az olması da hastaların ameliyat sonrası birinci gün taburcu olarak normal yaşamlarına dönmelerini sağlamaktadır.

RIRC Artvin Devlet Hastanesi’nde hizmete girmesi, hızla devam etmesi, diğer hastanelerimize yaygınlaştırılması için bu ve bunun gibi uygulamalı başarılı ameliyatlar devam edecektir. Böylece Rize ve Erzurum sevklerimiz daha da azalacaktır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Yeşildağ operasyonu başarıyla gerçekleştiren doktorlar Op.Dr. Serkan Özcan, Op.Dr. M Bilal Hamarat, Op.Dr. Volkan Tüysüz ve Op. Dr. Sinan Avcı’ ya teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

 

Etiketler: » » »
Share
1513 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?