logo

“Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız”

Artvin’de liseliler Halitpaşa Kavşağı’nda toplanarak getirilmek istenen “Eğitim sistemine” karşı basın açıklamasında bulundu.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Liselerimizde gerici ve baskıcı öğretime karşı laik ve bilimsel eğitimi savunuyoruz. Ülkemizin dört bir yanından İstanbul Erkek Lisesiyle başlayan omuz omuza büyüyen bir mücadelenin içinde olmaktan gurur duyuyoruz. Bizler Cerattepe’de yaşam için günlerce direnen, gaz yiyen, günlerce nöbet tutan liseliler olarak okullarımızın gerici ağ ile sarılmasına da direneceğiz. Bizler direndikçe şiddeti artan baskılar ne düzeye ulaşırsa ulaşsın, yıllardır bize hayat veren toprakların zehirlenmemesi için bütün canlıların yaşam alanlarını yok etmemesi adına verdiğimiz kavganın haklılığına inanarak direnmeye devam edeceğiz. Bir eğitim sistemi ki, adını gençlerin aklına gericilikle kazınıyor. Bir iktidar ki etrafa gericilik saçıyor. Ve laikliğin kaldırılması için elinden geleni ardına koymuyor. Her yeni güne insanların din ile beyinlerini yıkayarak uyandırıyor. Gençleri İmam hatipleriyle, tarikat okullarıyla şeriata sürüklüyor. İktidardakilerin tek yapmaya çalıştıkları gerici eğitim sistemiyle gençlerimizin aklını yıkamaktır. Bu çağ dışı bilimsel olmayan eğitim sistemine karşı duracağız. Aydın, Laik, bilimsel ve eşit bir eğitim için liselerimizde mücadele edeceğiz. Ensarcı, tarikatçı vakıflara çocukların geleceğinin çalınmasına itiraz edeceğiz. Bu gerici sarmala inat Fakir Baykurt’un, Yaşar Kemal’in, Aziz Nesin’in öykülerine sahip çıkacağız.

Cerattepe’de bizlerle birlikte toprağına, yurduna sahip çıkan onurlu öğretmenlerimiz MEB soruşturmaları ve idari yaptırımlarla cezalandırılmak isteniyor. Bizler için öğretmen etrafında yaşanan sorunlara karşı duyarlı olan, haksızlık karşısında susmayan kişi demektir. Cerattepe direnişi dolayısıyla, soruşturma geçiren öğretmenlerimiz yalnız değildir. Bizler her daim bu yürekli öğretmenlerimizin yanında yer alarak mücadele edeceğiz. Bu hafta sonu yapılacak üniversite sınavı da bu eğitim sisteminin bize dayatmış olduğu bizi sosyal yaşamdan koparan sıra arkadaşlarımızla yarıştıran geleceğimizi çalan bir sınav sistemidir. Bu sistemin kölesi olmayacağız. Bize destek veren başta Anadolu Lisesi mezunları olmak üzere, tüm liseli arkadaşlara teşekkür eder ve Berkin Elvan’ın yolundan gidip bu mücadeleyi büyüteceğimize söz veriyoruz.

Son olarak şunu söylemeliyiz ki; Bizler her şeye itaat eden, biat eden bir nesil değiliz. Biz kimsenin talimatıyla sokağa çıkmayız. Okullarda karma eğitim sisteminin kaldırılmasını teklif eden bir sendikanın şube başkanı Eğitim Bir Sen’li İbrahim İnce, laiklik talebimizden rahatsız ol ki, bir takım odakların çağrısıyla hareket ettiğimizi düşünüyor. Kimin talimatlarla hareket etiği ortadadır. İbrahim İnce, mevcut iktidarın ev düzen sahiplerinin işaretiyle üzerimize kara propaganda yapmaya çalışıyor. Bu kara propagandanız bozuk düzeninizi korumaya yetmeyecektir. Evet, biz gezi’ye, Haziran’a sahip çıkıyoruz ve Berkin’in Ali İsmail’in, düşlerini gerçekleştirene kadar başınızın belası olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

 

Etiketler: » » »
Share
1053 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?
#

“Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız”” için 1 yorum

  1. Yusufelili : diyor ki:

    Bu dinsiz komünistler kim oluyor? üçtane yoluğu haber yapmayın Artvin halkının çoğunluğu müslümandır dinsiz-laik eğitime geçit vermeyiz!!