logo

Kürtleri tahrik etmemek lazım


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Şimdi ben 100 defa KPSS sınavına girmiş olsam ve her seferinde 80-90 puan alsam. Bir sınıf arkadaşıma sen hiç KPSS sınavına giremezsin, iyi puan alamazsın desem ne kadar can sıkıcı ve onur kırıcı bir laf etmiş olurum.

Ya da benim 100 tane evim var, senin bir tane bile evin yok, sen ev alazsın, ev sahibi olamazsın desem ne kadar can sıkıcı ve onur kırıcı bir laf etmiş olurum değil mi?

Aynen öylede Türkler yüze yakın devlet kurmuşlar, ama Kürtler hiç devlet kurmamışlar, kuramazlar desek bu Kürtler için çok can sıkıcı ve onur kırıcı bir cümle olurdu.

İşte Kürtler hiç devlet kurmamışlar ve devlet kuramazlar sözlerini söylememek ve Kürtleri tahrik etmemek, Kürtlerin milli gururlarıyla oynamamak lazım.

Antik çağlarda Kürtlerin irili ufaklı bazı devletler kurduğunu kabul etmek lazım. İslam dönemlerinde ise Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılara tabi olarak yaşamışlar ve bu devletleri kendi devletleri gibi görmüşlerdir.

“Allah’ın bir lütfu olarak Kürtler ta Asr-ı Saadet’te İslamiyet’le müşerref olmuşlardır. Bir Kürt sahabi olan Caban el-Kurdi (r.a.) Medine-i Münevvere’ye gidip İslamiyet’le müşerref olduktan sonra Kürdistan’a dönüp halkını İslamiyet’e davet etmiştir. Hz. Ömer (r.a.) zamanında Kürtler savaşmadan toplu olarak İslamiyet’le şereflenmişlerdir. Emeviler ve Abbasiler zamanında Kürtler İslamiyet’in kahraman bir ordusu olarak hiç isyan etmeden İslamiyet’e hizmet etmişlerdir.”[1]

Selçuklular döneminde ise Malazgirt savaşında Türklere destek olup Anadolu’nun kapısını Türklere açtıklarını, Osmanlı döneminde ise kendi istekler ile Osmanlı devletine ilhak edip (katılıp) Suriye ve Mısırı almalarını teşvik ederek Osmanlının süper güç olmasına vesile olduklarını önceki yazılarımda yazmıştım.

Etnik ulusal devletlerin kurulduğu 20. Yüzyıl başlarında ise Kürtlerin Türkiye’de Ağrı Kürt Cumhuriyeti (1927-1930)  ve İran’da Mahabad Kürt Cumhuriyeti (22.01.1946-16.11.1946) olmak üzere iki küçük ve kısa ömürlü devlet kurma denemesi yaptıklarını biliyoruz.

Acaba bu devlet kurma denemelerini, Kürtler hiç devlet kuramaz şeklindeki cümlelere kızarak mı yaptılar diye bir soru aklıma geliyor.

Kürtlerin hiç devlet kurmamışlar ve kuramazlar şeklinde milli gururları rencide edilmeseydi belki bu başarısız devlet kurma çabasında bulunmayacaklardı.

[1] http://www.nasname.com/a/kurtler-ve-islamiyet

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...