logo

Kurbanlıklar Alıcılarını Bekliyor

Artvin-Erzurum Karayolu 7.  km’sinde kurulan Artvin Kurban Pazarı’na hayvanlar getirildi. Bu bayramda kurban kesmek isteyen vatandaşlar, yavaş yavaş pazarı hareketlendiriyor. Hükümetin aldığı bir kararla kamu çalışanlarının önümüzdeki hafta 2,5 gün idari izinli sayılması ile birlikte bayram tatili 9 güne çıktı. Kurban pazarının 2- 3 gün içinde daha da hareketlenmesi bekleniyor.

Artvin Belediyesi bu yıl kurban satışlarının rahat, hijyenik ve güvenirli bir ortamda yapılması için aldığı tedbirler hayvan satıcılarını ve Pazar yerine gelen vatandaşları memnun etti. Bu yıl görülen küçük çaplı eksikliklerin giderilmesi ile birlikte önümüzdeki yıl hayvan pazarının daha da canlı olacağı kaydedildi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve çalışma arkadaşlarına teşekkür eden hayvan yetiştiricileri ve vatandaşlar, Pazar yerinin kalıcı hale getirilmesini ve haftada bir gün Pazar yerinde hayvan satışına izin verilmesini istediler. Belediye zabıtaları Pazar yerinde 24 saat nöbet tutuyor. Zaman zaman veterinerler de gelerek hayvanları kontrol ediyor. Zabıta memurları kulak küpesi olmayan, belgesi olmayan hayvanların Pazar yerine indirilmesine izin vermiyor. Zabıta kaçak hayvan girişine ise geçit vermiyor.

İslam Âlemi’nin en kutsal bayramlarından olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Dini vecibelerin yerine getirmek isteyen vatandaşlar kurban pazarlarında fiyatlara göz gezdiriyor.

Büyükbaş Hayvan Fiyatları Zamlandı

Artvin Kurban Pazarı’nda küçükbaş hayvan fiyatları 500- 1.000 TL arasında olurken büyükbaş hayvanlar ise 5.000-10.000 TL fiyat aralığında satılıyor.

Bu yıl kurban kesmek isteyen vatandaşlar, fiyatların yüksekliğinden yakınırken yetiştiriciler ise 1 yıl boyunca hayvanlara yaptıkları masrafa göz önüne alarak fiyatların normal olduğunu söylüyor.

Pazar Yerinden İzlenimler

Celak ÇİÇEK (Emekli-Alıcı) : Fiyatlar geçen seneye göre biraz pahalı. Ama adam haklı beslemiş, getirmiş. Pazar yerini çok güzel buldum. Bu sene çok güzel tanzim etmişler.

Nihat YILMAZ ( Hayvan Yetiştiricisi/Avcılar Köyü – Yusufeli): 70 yaşındayım. 50 yıldır bu işle uğraşıyorum. Artvin pazarına 3 yıldır geliyorum. Artvin Kurban Pazarı’nda yapılan düzenlemeler çok güzel. İhtiyaçlarımız karşılanıyor. Hayvancılık sektörü bitmiş durumdadır. Hayvan üretimi yok. Biz hayvanlarımızı değerinde satamıyoruz. İthal hayvan geldiğinde Türkiye’de hayvancılık daha da bitiyor. Hayvancılık çok zor bir meslek. 50 yıldır bu işi yapıyorum. Bir hayvana 4 milyar masraf ettim. Yem pahalı, 50-60 TL bir çuval yem. Saman 50 kuruş, ot 60-70 kuruş(kilosu). Devletin hayvancılık yapanlara teşvik vermesi lazım.

Köylerde okullar kapandı. Vatandaş çocuğu okusun diye şehre göç ediyor. Bu yüzden köyde gençler kalmadı. Köyde yaşlılar kaldık. Böyle giderse hayvancılık köylerde de ölür.

Taner Köse (Hayvan Yetiştiricisi-Artvin): Belediye Pazar yerini çok güzel yaptı. Elektrik-su her yerde var. Bu sene Pazar yerinden memnunuz. Çoban barınağı konusunda bir sıkıntı var. Seneye bu eksiklikte giderilir. Satışlar başladı. Küçükbaş 500-1000 TL, büyükbaş 5.000-10.000TL arasında değişiyor. Büyükbaş geçen yıla göre çok arttı. Yüzde 50 arttı. Artvinliler en çok büyükbaş hayvan tercih ediyor. Pazarda Hemşin koyunu, koyun, koç, toklu satıyoruz. Büyükbaş hayvanları ise Artvin’in hayvanları. Hayvanların pasaportları, belgeleri kontrol ediliyor

Hüseyin Yılmaz (Hayvan Yetiştiricisi Salkımlı-Artvin): Belediyemizden çok memnunuz. Artvin’de bu bir ilk. Eskiden beri satıyorum. Eksikler vardır ancak zamanla giderilir diye düşünüyorum. Tuvalet, su var. Yatmada biraz sıkıntı var. Bir markete ihtiyaç var. Ben küçükbaş hayvan satıyorum. Fiyatları 500-1.200 TL aralığındadır.

Artvin’de bu hayvan pazarının kalıcı olmasını istiyorum. Artvinlinin yüzde 50’si hayvancılıkla uğraşıyor. Bu kadar masraf yapılmış. Kalıcı olursa iyi bir Pazar olur” dedi.

Artvin Kurban Pazarı’nda başta hayvan yetiştiricileri olmak üzere birçok vatandaş, Pazar yerinin kalıcı olmasını ve sebze pazarı gibi bu pazarında haftada bir gün açılmasını istiyorlar. Böylece köylünün yetiştirdiği hayvanı Pazara getirip daha iyi fiyattan satma imkanı bulacağını, öte yandan adaklık kurban kesmek isteyen vatandaşların da köy köy gezip kurban aramasına gerek kalmayacağını söylüyorlar. Pazar yerinin sürekli olması ile birlikte bir hayvan borsasının oluşacağını belirtiyorlar. İl genelindeki havyan fiyatlarının da burada oluşacak fiyata göre bir dengeye geleceğini kaydettiler.

 

Etiketler: »
Share
1518 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?