logo

Kurban Bayramı Tatilinde Karagöl’e Rekor İlgi!

Bu yıl Kurban Bayramı Tatilinin 9 gün olması turizmi olumlu yönde etkiledi. Alternatif turizm merkezlerinden biri haline gelen ilimiz Artvin’de bu yıl tatil noktasında büyük ilgi gördü. Kurban bayramı tatili nedeniyle ilimizde hemen hemen her bölge büyük ilgi gördü. Bayram tatilinde Artvin’i gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin başlıca uğrak yerlerinden biri ise hiç kuşku yok ki yine Borçka Karagöl oldu. Rekor sayıda yerli ve yabancı turist ilgisi gören Artvin’in Borçka ilçesindeki Karagöl fotoğraf ve doğa tutkunlarının uğrak yeri olmaya devam etti. İlçelerinde önemli bir turizm değerine ev sahipliği yapan Borçka ilçesinin Belediye Başkanı Aslan Atan’da Borçka Karagöl’ün güzelliklerine vurgu yaparak bayram tatilinde de gördükleri ilgiden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Atan ayrıca Borçka Karagöl’ü görmemiş olanlara çağrıda bulunarak ‘Borçka Karagöl’ü görmeden ölmemek gerek. Burası Dünya’daki cennet yerlerden biridir’ açıklamasında bulundu.

İlimizin Borçka ilçesi hudutlarında bulunan Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri olarak gösterilen Karagöl, yöredeki diğer bazı göller gibi 1800’lü yılların başında meydana gelen heyelanda küçük bir derenin önünün toprak kütlesiyle kapanması sonucu oluştu. Borçka ilçe merkezine 27 kilometre mesafedeki göl ile çevresindeki vadiler ve yaylalarda ortaya çıkan renk cümbüşü, şehrin ve iş yaşantısının stresinden uzaklaşıp, doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenleri kendine çekiyor. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler “Burada yaz mevsimin doya doya yaşıyoruz. Doğa insanı dinlendiriyor, insana huzur ve yaşama sevinci veriyor” derken, göle gelen ziyaretçileri karşılayan Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ise ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Artvin’in turizmdeki mihenk taşlarından biri olan Borçka Karagöl’e önemli turizm yatırımları yaptıklarını ve gerçekleştirilen tanıtımlar ile birlikte Karagöl’e her sene bir önceki yıldan çok daha fazla turistin akın ettiğini belirterek görülen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu yıl rekor sayıda insanın Borçka Karagöl’ü ziyaret ettiğini belirten Aslan Atan, bayram tatilinin 9 gün olması gerek Karadeniz Bölgesi’ne gerekse de Artvin’e olan ilginin katlanmasına neden olduğunu söyledi. Atan, bu yıl on binlerce insanın Borçka Karagöl’ü görmeye geldiğini ve özellikle 9 günlük bayram tatilinde ise adeta Karagöl’de izdiham yaşandığını ifade etti. Zaman zaman yolların dahi yetersiz hale geldiğini hatırlatan Aslan Atan, görülen ilgiden dolayı mutlu olduklarını ve yapılan yatırımların karşılığını aldıklarını söyledi. Borçka Karagöl’ün doğasını bozmadan yapılan yatırımlarla birlikte gelen misafirler en iyi şekilde ağırlandığını belirten Aslan Atan, Karagöl’ü henüz görmemiş olan vatandaşlara da çağrıda bulunarak ‘Burası Dünya’daki cennet yerlerden biridir’ diyerek Borçka Karagöl’ü görmeden insanın ölmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Karagöl’e Kurban Bayramı tatilinde on binlerce insan akın ederken, Borçka Karagöl ilimizin turizm girdilerine ciddi oranda katkı sağlamaya devam ediyor.

Muhteşem Bir Doğa Harikası Karagöl

Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’e bağlı bir ilçe olan Borçka, hiç abartısız dünyanın en güzel göllerinden biri olan Karagöl’e ev sahipliği yapıyor. Artvin kent merkezine 57 km, Borçka’ya 25 km uzaklıkta bulunan Borçka Karagöl Milli Parkı, Karadeniz’in eşsiz güzellikteki cennet bölgelerinden biri. 19. Yüzyılın başlarında yaşanan toprak kayması sonucu oluşan ve günümüzde Klaskur Yaylası (Aralık Yaylası) yakınlarında yer alan Borçka Karagöl, etrafı dağlarla çevrili bir doğa harikası tabiat parkının kalbinde konuma sahip.

Kampçıların ve karavancıların vazgeçilmez destinasyonu olan milli park yağmur ormanları ekosistemine benzer bir iklime sahip. Yoğun yağış alan ve etrafı bölgeye özgü birçok ağaç türü ile çevrili yüksek dağlarla korunaklı olan parkta yaban hayat da çok zengin. Diğer yandan sonbaharda rengarenk bir görüntü oluşturan bu eşsiz manzara fotoğraf severlerin de vazgeçilmez adreslerinden. 368 hektarlık alan kaplayan Karagöl, 5 hektarlık milli park içerisinde yer alıyor.

Share
337 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?