logo

Kulüp Başkanı Yıldırım, Borçkaspor’u Anlattı

Borçka Spor Futbol Kulübü Başkanı Engin Yıldırım Borçka 7 Mart Gazetesi’ne röportaj verdi.

Kulüp Başkanı Yıldırım, “Sabır Acıdır, Meyvesi Tatlıdır” sözünden yola çıkarak Futbol bir sabır işidir. Sancılı günleriniz olur, yüreğiniziniz ağzınıza geldiği dakikaları vardır, yağmurlu havası, kışı, güneşi ve baharı vardır futbolun. Her mevsimden bir pay biçer kendisine ve her başarısı, yaptıklarınızın en tatlı meyvesi olur. Ve tamda biz bu nokta da, yönetimimiz ile teknik ekibimiz, sporcularımız ve taraftarımız ile kenetlendik. Ve sabır kelimesini de futbol mantalitemize yansıtarak, sahada kararlı duruşumuzu, kazanmaya olan inancımızın meyvesini aldığımız güzel sonuçlar ile almaya başladık” şeklinde konuştu.

Borçka Spor Futbol Kulübü Başkanı Engin Yıldırım Borçka Yedi Mart Gazetesi’ne verdiği röportajında soruları yanıtladı. Röportajda şu ifadelere yer verildi: “

Anladığım Kadarı İle Yol Uzun Ve Daha Yolun Başındayız Ve De Sonuna Kadar Buradayız mı Diyorsunuz?

Ben ve ekibim yönetime talip olurken bir heyecan olsun, hayatımızda bir renklilik olsun diye talip olmadık. Amacımız burada başarılara dayalı kalıcılık sağlamaktır. Elbette ki olası bir başarısızlıkta da, Borçka Spor ’un menfaatleri doğrultusunda görevimizi yeni arkadaşlara devretmemiz gerektiği bilincini de yönetim anlayışımızda tutuyoruz.

Borçka Spor Deyince Aklınıza Gelen İlk Düşünceleri Açıklar Mısınız?

En başta şunu belirtmek isterim ki, kurumlar asla kişilere ait değildir. Ve Borçka Spor da bizim tapulu malımız değildir. Ben başkanlığa adaylığımı koyarken, öncesinde Borçka Spor’da geçirdiğim bir evre var. Yıllarca bu takımın başarısı için yeşil sahalarda ter döktüm, taraftarı oldum kimi zaman, kimi sponsoru oldum, yöneticiliğini yaptığım, sesimin çıktığı kadar “inanın çocuklar” dedim ve Borçka Spor ‘un her safhasında yer aldım. Bugün geldiğim noktada Borçka Spor Başkanlığı’dır. Borçka Spor deyince aklıma, önce halkım gelir. Derme çatma 50-60 kişilik tribünü olan sahamızın tel örgülerinden takımımıza verdikleri destek görülmeye değerdir. Sporcularımız sahada ki inançları, mücadeleleri ve attıkları goller de yüzlerinde mutluluk paha biçilemez değerlere sahiptir. Kısaca şunu belirtmek isterim ki; Borçka Spor diğer ilçe takımlarımıza oranla daha çok başarıyı isteyen bir kulüp haline bürünme yolunda emin adımlar ile yürümektedir.

Futbol Da Başarının Sırrı Sizce Nedir?

Futbol da başarının iki sırrı vardır. Ya ekonominiz çok iyi olacak ya da altyapınız çok iyi olacak. Eğer bu iki unsurdan birini taşımıyorsanız Futbolda başarı sadece bir hayal ürünü olarak kalır. Günümüz futbol ekonomisi çok ciddi rakamlar ile anılmaktadır ancak ne yazık ki bu rakamlar profesyonel kulüpler ile sınırlı kalmaktadır ve amatör sporlar bu ekonomik pasatadan hiç pay sahibi olamamaktadır. Oysaki amatör futbol takımları birçok profesyonel takıma sporcu vererek futbolcu fabrikası gibidir aslında. Bir diğer unsur olan alt yapı ise her takımın özellikle eğilmesi gerektiği çok önemli bir husustur. Nitekim nice genç yıldızlar çıktığı gibi birçoğu da daha profesyonel bile olamadan kaybolup gitmiştir.

Borçka Sporunun Ekonomik Durumu Ve Altyapı Çalışmalarından Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Kulübümüzün ekonomik şartları elbette ki istediğimiz ölçüde değildir. Yeteri kadar sporcularımıza maddi kaynak aktarımı yapamıyoruz. Yeteri derece de kaliteli malzeme alamıyoruz. Var olan bütçemizi dengeli bir şekilde kullanmak zorundayız ve bu nedenle harcamalarımızı yaparken belli noktalarda kısıtlamalara gidiyoruz tabi. Bütçemizin artırımı hususunda çalışmalarımız ve planlarımız var. Borçka ilçesinin nüfusu bellidir. Öncelikli hedefimiz üye sayımızı arttırmaktır. Forma vb. ürünlerimizin satış çalışmaları vardır. İlçemizin ve İlimizin ileri gelen iş adamlarından aldığımız maddi destekler söz konusudur. Tesisleşme yolunda 2016 yılı içeresinde ciddi atılımlar yapılacaktır ve kulüp binasının yeniden yapımı olacak ve bu binadan kulübümüze maddi anlamda ciddi bir gelir sağlanacaktır. Maalesef sahamızın tribünü olmadığından dolayı buradan bir gelir elde edemiyoruz. Borçka Belediye Başkanlığımızın da belli oranda ki katkısı kulübümüz için önem teşkil eden unsurlardandır. Özellikle şunu belirtmek isterim ki; kulübe maddi anlamda katkı yapılacak bir çok proje şu an masamızda ve vakti zamanı geldiğinde birçoğunu inşallah hayata geçireceğiz. Biliyorsunuz biz yeni bir Yönetimiz ve her şey bir anda olmayacaktır.

Futbolda En Birinci Temel Altyapıdır, Altyapı Çalışmalarınızda Yaş Kriteriniz Var Mıdır?

Altyapı anlamında ciddi çalışmalar başlamıştır. Günümüz futbola başlama yaşı 6 yaşına kadar inmiştir. Öncelikli hedefimiz U17 ve U13 takımımızı başarıya ulaştıracak çalışmalar yapmaktır. Bununla birlikte her yaz dönemlerinde Futbol Okulu açarak sporcu taraması yapacağız. Alttan yetireceğimiz çocuklardan ciddi anlamlarda göze çarpanları daha profesyonel takımlara götürüp Borçka’yı sporcu üreten bir fabrika haline getirmeyi planlıyoruz. A takımımızda oynayacak sporcularımızı elbette elimizde tutacağız ancak daha üst düzey takımlarda top oynayabilecek çocuklarında önünü kesmeyeceğiz. Ancak yine bu da kulübümüz menfaatleri doğrultusunda olacaktır.

Kulüpleşme Yolunda Attığınız Adımlar Nelerdir? Birazda Bu Konudan Bahseder Misiniz?

Ülkemizde birçok amatör futbol kulübü vardır. Çoğundan fazlası kulüp günü kurtarma çabası ve benimde adım olsun mantığı ile hareket etmek için vardır. Biz bu takımlardan farklı olarak olaya daha profesyonel yaklaşıyoruz. Kalıcılık bizim esas aldığımız felsefedir. Bunun içinde Yönetim olarak projelerimiz vardır. Bu projelerimizden konu başlıklarını aktaracak olursak; üye sayımızı arttırmak, tesisleşme, altyapı çalışmaları, tribün çalışmaları. Taraftar lideri ve taraftar grubumuzun oluşturulması, satış pazarlama alanında ki çalışmalarımız, reklam ve sponsorluk çalışmaları ve birçok konuda yapılan çalışmalarımız vardır ve kararlık ile devam edecektir.

Takımımız 2015-2016 sezonuna 30 kişilik kadro ile başlamıştır. Sezon öncesi Artvin Kafkasör Yaylası’nda bir hazırlık kampımız gerçekleşmiştir. Sezon öncesi hazırlık çalışmalarımızın sonucunda takımımız futbolcu sayısı 3 kaleci olmak üzere toplam 25 kişi olarak belirlenmiştir. Ve şu anda çalışmalarımız 25 sayısı üzerinden devam etmektedir. Takımımızın başında Antrenör Erol Yıldırım ve Yardımcı Antrenör Osman Genç bulunmaktadır. Baş Antrenörümüz aynı zamanda Beden Eğitimi Öğretmeni olup daha önceki yıllarda Borçka Spor da formayı terleten isimlerin başında gelmiştir. Yardımcı Antrenörümüz Osman Genç ise Beden Eğitimi mezunu olup uzun yıllar Spor Bakanlığı çatısı altında özellikle yöneticilik alanında çalışmış olup takımımıza bir çok konuda katkı yapmaktadır. Sporcularımızın yaş ortalaması 25 olup çeşitli iş alanlarından gelen arkadaşlarımız mevcuttur. Takımımızda öğretmen, doktor gibi kişilerin olması takımımızda ayrıca olumlu bir hava oluşturmuştur.

Borçka Sporun Yerel Ve Ulusal Veya Sosyal Medyada Ki Tanıtımı Nasıl Yapıyorsunuz?

Bir pazarcının ürünlerini satabilmesi için pazar yerinde en iyi yeri alması gerekir ve en güzel ürünlerini ön saflara koyması gerekir. Futbol da tıpkı pazarcı gibidir. Elinizde ki ürünü pazarlamak ve daha fazla kitleye ulaşmak için medya en önemli yöntemdir. Yazılı ve görsel medya da amatör takımlar neredeyse hiç yer almadığı için sosyal medyanın önemi bir kat daha artmaktadır. Bizde bunun için Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinden ulaşılabilir kitle sayımızı arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca web sitesi çalışmamız da hâlihazırda devam etmekte olup tamamlandığında da yine buradan kulübümüz faaliyetlerini yayınlayacağız. Günlük olarak artık takımımızın antrenmanlarından kısa videolar ve fotoğraflar sosyal medyada ki durumumuzu sürekli güncel tutacağız. Yine taraftarımız ile yapacağımız sokak röportajları ile de ilçemizin takımımıza verdiği desteği bizi takip edenlere ulaştıracağız.

Sponsorluk Çalışmalarınızın Olduğunu Duydum, Bu Konu Hakkında Bizi Biraz Aydınlatır Mısınız?

Futbol da bir ilişki vardır. Reklam ve Pazarlama ve iki unsura dayalı Sponsorluk. 2015-2016 sezonu forma göğüs reklamı için İlimizin önde gelen otobüs firmalarından olan Lüks Artvin seyahat firması takımımıza çok güzel bir forma yaptırdı. Ancak, Ayni Destek Sponsorluğu yanında maddi gelir getirecek Sponsorluklarda yapılması kulübümüz için önemlidir. Takımımıza yaptığı maddi katkılar ile Artvin il genelinde güvenlik firması olan ESSA İş Güvenliği firması ile Ana Sponsorluk yaptık. ESSA firması kulübümüze yaptığı maddi katkılarını artırarak devam edecektir. Ayrıca ilimiz dışında bulunan iş adamlarının da ciddi derecede destekleri olmuştur. Bunların yanında asıl kulübümüzü bir adım daha öne götürecek projesi ile bize desteklerini esirgemeyen memleketimizin en değerli iş adamlarından Sayın İsmet Acar’dan bahsetmeden geçme şansımız yoktur. Buradan kendilerine bize verdikleri destekten dolayı ayrıca çok teşekkür ediyorum. Bizim alacağımız başarılar bizim pazarımızdır. Yani reklamımızı yapabilmemiz için başarı şarttır. Elde ettiğiniz başarılar reklama dönüşecek ve reklamda bizim Sponsorluk pazarında yer edinmemizi sağlayacaktır. Tabi bu düşüncelerimi hayata geçirmek için önümüzde şimdilik uzun bir lig maratonu var. Burada elde edeceğimiz başarı, inanıyorum ki Sponsor sayımızın artışına da doğrudan katkı yapacaktır. Diğer taraftan gerek ilçemiz gerekse ilimizden çıkmış iş adamlarının da destekleri mevcuttur. Bu kişilerin buradan ismini şimdilik zikretmek istemiyorum ancak resmiyete döküldükten sonra gerek sizin gerekse diğer sosyal medya araçlarımız ile bilgilendirmesini yapacağız.

Sayın Başkan Az Önce Sahanızın Yetersizliğinden Bahsettiniz, Tesisleşme Yolunda Attığınız Adımlar Var Mıdır?

Evet, sahamız gerek zemin gerekse tribün imkânları ile yetersiz. Bununla ilgili olarak Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile görüşmelerimiz olacak. Saha zeminin düzeltilmesi ve en az 5 bin kişilik kapalı tribün yapılması hususunda isteklerimiz olacaktır. Çünkü biz hedefi olan bir kulübüz ve mevcut ligde kalmaya pek niyetimiz yoktur. Öncelik ile bulunduğumuz grubu şampiyon tamamlayıp BAL ligine (Bölgesel Amatör Futbol Ligi) katılıp profesyonelliğe adım atmak istiyoruz. Futbol maçlarımızı oynadığımız dönem ağırlıklı olarak kış mevsimine denk gelmesinden dolayı tribün yapımımın gerekliliği bir kat daha artmıştır. Diğer taraftan kulüp binası ile ilgili somut adımlar attık. Attığımız bu adımlar eğer olumlu yönde sonuçlanırsa gerek gelir getirecek gerekse takımımızın her türlü zamanını geçirebileceği bir kulüp binası kurulması projemiz mevcuttur ve gerekli olan tüm çalışmalarda hızlı bir şekilde devam etmektir.”

Borçka Spor Futbol Kulübü Başkanı Engin Yıldırım Borçka Yedi Mart Gazetesi’ne verdiği röportajın son bölümünde; Öncelikle şahsınıza ve şahsınızda gazetenize çok teşekkür ediyorum. Bana böylesi bir imkânı verdiğiniz ve benimde düşüncelerimi dile getirmeme vesile olduğunuz için. Buradan teşekkür etmek istediklerim var. Öncelikle Borçka Belediyemize ve Belediye Başkanımız sayın Aslan Atan’a, Borçka Kaymakamı’mıza, değerli iş adamımız ve büyüğümüz sayın İsmet Acar’a, bize sponsor olan ESSA İş Güvenliği firmasına, Lüks Artvin firmasına, Yönetim Kurulumuz, Teknik ekibimiz ve sporcularımıza ve bizden desteğini esirgemeyen taraftarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. İnanıyorum ki; başarıya giden yolda biz alnımızın son terine kadar mücadelemizi, kararlığımızı sürdüreceğiz ve bize güvenen, inanan insanları hayal kırıklığına uğratmayacağımıza inancımız tamdır. Ancak bunlarında Borçka halkının desteği olmadan olmayacağı bilincindeyiz” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler: » » »
Share
1788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?