logo

Külekçi: “Seçim Sonuçlarını Nasıl Okumalı?”

Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Artvinli hemşerimiz Ahmet Külekçi, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim sonuçlarının ardından yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

İşte Külekçi’nin açıklaması:

“Ülkemiz demokrasinin güzelliği ve önemi noktasında zorlu bir virajı daha geride bıraktı.

24 Haziran seçimlerinin geleceğimiz açısından son derece önemli olduğunu daha önceki yazılarımda dile getirmiştim. Bu önemin farkında olan vatandaş rekor bir katılımla sandığa koştu. Son sözü millet sandıkta söyledi. Tüm dünyaya demokrasi verdik. Her şeyden önce seçim sonuçları ülkemiz için hayırlı-uğurlu olsun.

Yeni Bir Dönem Başladı Yeni Bir Sayfa Açıldı

16 yıldır vatandaşın desteği ile “liderliği” kimselere kaptırmayan Recep Tayyip Erdoğan “başkan” seçilerek bir kez daha Türk halkından güvenoyu aldı. Çok hassas bir süreçte sayın Recep Tayyip Erdoğan önemli bir sorumluk üstlendi.

Terörle mücadele başta olmak üzere yaşamımızın her alanında çözüm bekleyen sorunların üstesinde gelme noktasında aldığı bu sorumluluk kolay değil. Allah yardımcısı olsun.

Terörle Mücadele

Türk halkı sandığa giderken hem içerden hem dışardan bizi abluka altına almak isteyen terör odaklarına karşı verilen mücadeleyi dikkate aldı. Mesajı açık ve net oldu. ”Bu kararlıktan asla vazgeçmeyin, teröristlere asla prim vermeyin”

Şehitlerimizin emaneti olan bu ülkeyi korumak ve kollamak hepimizin görevi. Yeni sistemde herkesin daha çok dikkatli olması ve teröre karşı amansız bir mücadeleye sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. 15 Temmuz’dan dersler çıkarılmalı

Kandil sözü mutlaka tutulmalı. PKK-DAİŞ VE FETÖ’ye nefes aldırılmamalı!

Soylu’nun Gayreti

Süleyman Soylu bu seçime damgasını vuran önemli bir değer. İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturduğu günden bu yana inanılmaz bir gayret gösteriyor. Gecesini gündüzüne katarak teröre karşı cesaretli bir duruş sergiliyor.

Sadece terör değil uyuşturucu-kaçakçılık ve çetelere karşı verdiği mücadele takdire şayan. Günün 19 saatini çalışarak geçiren bakan Soylu 24 Haziran seçimlerinin de yıldızı oldu. İstanbul’da oyların artmasında katkısı tartışılmaz. Müthiş bir tempo ile çalıştı. Süleyman Soylu yeni sistemde Recep Tayyip Erdoğan’ın en güvendiği isim olmaya devam edecek.

AK Parti Kendini Sorgulamalı

AK Parti açışınsan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile milletvekilliği seçimleri arasında oluşan farkı iyi analiz etmek gerek.

Benim tespitim net. AK Parti’de “yan gel yat Erdoğan’ın rüzgarı ile idare et” mantığı son bulmalı.

Partide “biz” değil “ben” kavgasını peşine düşenler, üretmeyenler, seçmenle ters düşenler, koltuğa güç vermek yerine koltuktan güç alanların hepsi tek-tek elenmeli.

Akçeli iş peşinde koşmaktan zaman bulamayıp vicdan ve cüzdan arasına sıkışan “sahte dava adamlarına” artık yol verilmeli.

Kılıçdaroğlu Gider “İnce” Gelir

24 Haziran seçimleri merkez sağın zaferi ile sonuçlandı. Sol beklenen oyunu alamadı. HDP ise barajı aşmayı başardı. CHP’nin adayı Muharrem İnce mitinglerdeki kalabalığın sandığa yansıyacağını ve kazanacağını söyledi ama olmadı. İnce bu yarışı kaybetti ama yeni dönemde CHP’ye damgasını vuracak gözüküyor. CHP’de seçimlerin yenilgisi noktasında başlayacak tartışmada kılıçlar çekilinde Kılıçdaroğlu gider İnce CHP’nin yeni Genel Başkanı olur.

Bahçeli Küllerinden Doğdu

Anketler, kamuoyu, yorumcular ,siyaset bilimcileri herkes ama herkes bu seçimde MHP noktasında ters köşe oldu.

MHP’nin eriyeceğini Devlet Bahçeli’nin ciddi anlamda oy kaybına uğrayacağını hesaplayanlar fena yanıldı.

Bahçeli partiden kopmalara ve ayrışmaya rağmen gücünü koruyarak “Ben daha ölmedim” mesajı verdi.

Devlet Bahçeli “Cumhur” ittifakında mihenk taşı olarak yeni döneme ciddi katkı sağladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başkanlık sisteminde de adından sıkça bahsettirmeye devam edecek.

İyi Parti Ne Olacak?

Yeni kurulan ve henüz ilk seçimde barajı geçmeyi başaran İYİ Parti açısından bu seçimler önemli bir sınav oldu İYİ Parti Meral Akşener ile birlikte yoluna devam edecek. CHP-MHP ve AK Parti’den kopan küskünlerin yeni adresi yeni dönemde İYİ Parti olabilir. İYİ Parti izleyeceği yol haritası ile kendi göbeğini kesecek.

Yerel Seçimler Önem Kazandı

Önümüzde yeni bir seçim virajı daha var. Eğer erkene alınmazsa 2019 Mart ayında yerel seçimler var. Yerel seçimlerin yeni dönemde büyük önemi olacak.

Özellikle 30 büyükşehirde alınacak sonuçlar başkanlık sistemine olumlu yada olumsuz katkı sağlayacak Çünkü yerel yönetimler çok önemli.

Çünkü belediye başkanların misyon ve vizyonu önem kazandı. Şehirlere direkt etki edecekler.

Siyaset birkaç-ay sonra bu kez yerel seçimleri konuşmaya başlayacak.”

Share
436 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?