logo

“Kral Çıplak” Tiyatrosuna Büyük İlgi

Artvin Belediyesi, Eti Çocuk Tiyatrosu iş birliğiyle “Kral Çıplak” oyununu Artvinli çocuklarla buluşturdu.

Artvin Belediyesinin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 04 – 11 yaş gruplarına yönelik “Kral Çıplak” oyunu ile ülkenin geleceği olarak gördüğü çocuklarla Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde buluştu.

“Kral Çıplak” oyunu; Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim 100 Temel Eser listesinde yer alan Andersen Masallarının ülkemizde ve tüm dünyada en beğenilenlerinden İmparatorun Yeni Giysilerinden uyarlanmıştır. Hans Christian Andersen’in yazdığı eser, orijinal isminden çok Kral Çıplak olarak bilinmektedir.

Ünsal Sicilli ve Gökhan Daldık tarafından uyarlanan, yönetmenliğini Ünsal Sicilli’nin, müziklerini Caner Anar’ın yaptığı “Kral Çıplak” oyunu; hep yeni kıyafetler giymek isteyen, gösteriş düşkünü bir kralın doğum günü için giyeceği kıyafete karar vermesiyle başlar. Terziler arası bir yarışmayla kararını veren kral danışmanın da çeşitli kurnazlıklarla krallığı ele geçirme niyetinde olmasından haberi olmaz.

Halkın içinden İki kişi, krala bir ders verme niyetiyle terzi kılığında saraya girerler ve krala kendisi için sadece akıllıların görebileceği çok özel bir elbise yapacaklarını söylerler. Oyunda; aklın her şeyin üstünde ve asıl güzelliğin insanın kıyafetlerinde değil içinde olduğu, hem çocuklara hem de ebeveynlere eğlenceli bir dille anlatıldığı gibi, bazen güvendiğimiz kişilerin kendi çıkarları için bizi yanlış yönlendirebileceği ve bunu aklımızla aşabileceğimiz, doğru bildiğimizi söyleyebilecek kadar cesur olmamız da vurgulandı. Oyunun sonun da Kral’ın sözleri öğrencileri hayli duygulandırdı. Kral yıllardır danışmanım ve soytarı beni kandırmış. Halktan aldığım altınlarla ben sarayda sefa sürmüşüm bu yüzden siz bana büyük ders verdiniz bundan sonra siz benim danışmanın olacaksınız demesinin ardından salonda büyük alkış kopması gözlerden kaçmadı.

ABBB

Share
469 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?