logo

Köyü Tehdit Eden Dev Kaya İçin İlginç Çözüm!

Ardanuç İlçesi Peynirli Köyü’nde dağlık alandan kopma riski taşıyan dev kaya kütlesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından çelik ağ ve çelik halatlarla kafeslendi.

Artvin’in Ardanuç İlçesi’ndeki 60 haneli Peynirli Köyü’nde evlerin üst kısmındaki dağlık alanda yer alan kaya kütlesi, köylüleri korkulu rüyası oldu. Köy evlerine 100 metre mesafede bulunan ve 60 hanelik köyün 15 hanesini doğrudan etkileyen dev kayanın yuvarlanma korkusu yüzünden yatamadıklarını belirten köylüler, 2016 yılında köy muhtarlığı aracılığıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne dilekçe verdiler. Her an kayanın yuvarlanma korkusu ile yaşayan köylüler, yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını istedi.

350 Tonluk Kayayı 18 Çelik Halat ve Çelik Ağla Sabitlediler

Yapılan başvurunun ardından AFAD ekipleri tarafından kaya üzerinde yapılan inceleme sonrası yaklaşık 350 ton olduğu tahmin edilen kaya için ilginç bir çözüm bulundu. Ekipler kayanın hemen alt bölümünde bulunan evlerin zarar görme ihtimaline karşı Kaya kütlesini kıramayınca çelik ağla sabitleme kararı aldı. Yapılan çalışma sonrası 350 tonluk kaya kütlesi 18 çelik halat ve çelik ağla sabitlendi.

Köyün Üzerinde Bulunan Başka Kayalar İçinde Talepte Bulundular

Köy ihtiyar heyetinden Yılmaz Geçici: “2016 yılında köy sakinleri tarafından muhtarlık aracılığıyla AFAD İl Müdürlüğüne verilen dilekçe sonucu kaya çelik halatla sabitlendi. Bu kaya buradan alıp götürme imkanı olmadığından ya da, kırıldığı zamanda aşağıda bulunan evlere zarar verme ihtimali olduğundan böyle bir çözüm bulundu. Şu anlık bir şikayetimiz yok, hatta köyün üzerinde bulunan başka kayalarında bağlanması yönünde taleplerimiz oldu” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Köyü

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül köyü olan Peynirli köyü sakinleri, Bakan Gül’ün göyün övünç kaynağı olduğunu ifade ederek bakanı köylerine davet ettiler. Peynirli köyü sakinlerinden Ahmet Soykan ise: “bu taş köyün kuruluşundan itibaren köyümüzü tehdit ediyordu. Yapılan çalışma sonrası bu taşın bu şekilde muhafaza altına alınması uygun görüldü. Bakanımızın övünç kaynağımız kendisiyle gurur duyuyoruz köyümüzün bir bakanı var buraya gelip bizleri ziyaret etmesini istiyoruz” dedi.

Bu Taş Bizim Korkulu Rüyamızdı

Doğma büyüme bu köyde yaşadığını ifade eden köy sakinlerinden Nedim Temel ise: “Bu taş biz köy sakinlerinin gece gündüz korkuyla bekleyen uykularımızın kaçmasına neden olan bir taştı. Sağ olsun devlet yetkilerine müracaatlarımız sonuç verdi. Şu anlık can güvenliğimiz sağlanmış oldu, sebep olan emek verenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kopta Gör Kayası

Eski adı Koptahor olan Peynirli köyü sakinleri, AFAD ekiplerince çelik halat ve çelik ağla kayanın sabitlenmesinin ardından kayanın adına köyün eski isimlerinden esinlenerek “kopta gör” kayası taktılar.

Share
1219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?