logo

Köse: Sıcak Havada Hayvanları Unutmayalım

KİHAYKO (Kimsesiz Hayvanları Ve Doğayı Koruma Derneği ) Artvin İl Temsilcisi Taner Köse, “Sıcak havanın yanı sıra yüksek nem nedeniyle hayatın zorlaştığı şu günlerde, hayvanların da aynı sıkıntıları yaşadığını unutmayanlar var” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki hayvan severler, insanların bu küçük dostlarının su ihtiyacını karşılamayabilmek ve serinlemelerini sağlamak için örnek davranışlar sergiliyor.

Hayvanların ter bezlerinin olmaması nedeniyle sıcaklıktan insanlardan daha fazla ve derin etkilendiğini, aşırı sıcakların kuşları öldürdüğü ifade eden Köse, ”Şehirlerde, balkonlarımıza ve bahçelerimize geniş kaplarda su koyarsak, kuşlar hem su ihtiyaçlarını karşılayabilir hem de yıkanabilir. Yaban hayatına da ayrıca özen gösterilmesi gerekir. Taş ocakları veya su kaynaklarının üzerine kurulacak tesislerin çok iyi planlanması gerekir ki ekolojik denge bozulmasın” dedi.

Su yaşamdır diyen köse, “Birçok sokak hayvanı su bulamadığı için ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır. Su, bir hayvanın hem sağlığı hem de temizliğine devam edebilmesi için gereklidir. Sokak kedilerinin kirli görünümlerinin sebeplerinden biri de su bulamayışlarıdır. Güvende olmayan ve tükürüğü ile kendini temizleyecek kadar su içememiş olan bir kedi kendini temizlemekten uzak durur. Kuşlar ve köpeklerde sizin yapacağınız bu küçük vahadan faydalanacaklardır. Sokak hayvanları için büyük hazır pet su kaplarından birini keserek güzel bir su kabı yapabilirsiniz. Daha sonra su kabını sokağın uygun bir yerine (çöplüğe ya da arabaların sıkça park ettiği bir mekâna değil) koyabilirsiniz. Sizin gibi hayvan dostları ile işbirliğine giderek su kabının her gün taze su ile dolu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu arada su kabının kirli ya da pis olması halinde ya kabı temizlemeyi ya da yeni bir kap ile değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.” şeklinde konuştu.

Köse, sıcaklar nedeniyle özellikle kuş, kedi, köpek, tilki ve kaplumbağa gibi hayvanların da çok etkilendiğini belirtti.

Kuşların çok derin kaplardan, içine düşeceği korkusuyla su içemediğini ifade eden Köse, ”Kuşlar, tilki ve kaplumbağalar derin kapların içinden su içemiyor. Bu nedenle vatandaşlara, kent merkezi ile bağ ve bahçelerdeki uygun yerlere derin olmayan, 4 parmak kalınlığında su kapları koymalarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde kaplar konulursa serçeler de içine girip bu suda serinleyebilir” dedi.

Köse, kedi ve köpekler için de 15-20 santimetre derinliğinde biraz daha büyük kapların konulması gerektiğini dile getirerek, “Bahçeli evlerde yaşayanlar bahçelerinin uygun yerlerine mutlaka su kapları koymalı. Muhtarlar, hizmet binalarının önüne küçük su kapları koyabilir. Okul müdürleri, okulun dış duvarına, kuşlar ile kedi ve

köpekler için küçük kaplar koyabilir. Esnaf da aynı şekilde dükkanlarının önüne uygun yerlere bu hayvanlar için uygun su kapları ve yemek artıklarını koyabilir” dedi.

Hayvanlara yapılan muameleye de tepki gösteren Köse,” Biz rahatsız olduğumuz bir durumda dur diyebiliyor veya fiziksel olarak karşı koyabiliyoruz ama hayvanların böyle bir şansı olmuyor ve genellememek lazım ama çok acımasız davranan insanlarımız var. Gördükçe müdahalede bulunsak da her zaman yetişemeyebiliyoruz. Dernek çalışmalarımız da insanları daha duyarlı hale getirmeye çalışma yönünde ve bu yazının biraz da olsa dikkat çekeceğini umuyoruz. Bize medya yoluyla halkı bilinçlendirme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşmalarını sonlandırdı.

Share
270 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?