logo

Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2015 yılı 2. dönem toplantısı gerçekleştirildi.

Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu başkanlığında Valilik Çoruh Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya,  DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan,  Karayolları 10. Bölge Müdürü Bayram Çavuşoğlu, Artvin Orman Bölge Müdürü Sedat Ecevit, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürleri, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Hasan Ongu yatırımcı kuruluşların bu dönem itibariyle 214 adet projeyi yürüttüğünü ifade ederek bu projelerin toplam bedelinin 10,5 milyar TL olduğunu söyledi.

Ongu konuşmasında; “Tahsis edilen toplam yıl ödeneği ise 757 milyon TL. Bu güne kadar bu tahsis edilen miktarın 187 milyon TL’si harcanmış durumda. Harcanan yaklaşık yüzde 25’lik ödeneğin genel dağılımına baktığımızda yüzde 60.5’üncün barajları ve HES’leri, yüzde 10’unun il ve devlet karayollarının yüzde 7.7’nın il özel idaresi yatırımlarının yüzde 5.4’ünün eğitim yatırımlarının yüzde 2.9’unun yüksek öğretim yatırımlarının yüzde 2.6’sının ormancılık ve milli parklar yatırımlarını yüzde 2.3’ünün gençlik hizmetleri ve spor yatırımlarını ve geri kalan yüzde 8.6’sınında diğer sektörler yapılan yatırımları kapsadığını görüyoruz. Bu yıl için uygulanan 214 adet projenin 15’İ tamamlanmış durumda 146’tanesinin çalışmaları devam ediyor. 39’u ihale aşamasında 14 projeye ise henüz başlanmamış” ifadelerine yer verdi.

2015 KÖYDES Ödeneği 14 Milyon TL

Ülkemizde uygulanmakta olan KÖYDES projesi ile alakalı olarak 2015 yılında ilimize tahsis edilen ödenek miktarının 14 milyon TL olduğunu söyleyen Hasan Ongu; “Hem il merkezinde hem ilçelerimizde KÖYDES’le ilgili çalışmalar başladı devam ediyor. Geçmişte olduğu gibi inşallah, 2015 yılında da KÖYDES projelerinin ilimize ve ülkemize faydalı sonuçlar doğurmasını umuyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Oturum Başkanı Hasan Ongu’nun konuşmasının ardından kurum Müdürleri ve Temsilcileri sırayla sunumlarını gerçekleştirdiler.

Seyitler Kampüsümüzün Yolunun Tamamlanmasını Talep Ediyoruz

İlk olarak sunumunu gerçekleştiren AÇÜ Genel Sekreteri Kadem Altun şunları söyledi.

“Mevcut 8 adet projemiz var. Mart sonu itibariyle bu sekiz proje için harcanan 2 milyon 396 TL yatırıma devam eden projelerimiz şehir yerleşkesi ikinci grup merkezi derslikler fiziki gerçekleşme yüzde 85’dir.  Vadi peyzaj alanı duvar imalatları ve yeşillendirme çalışması projesi fiziki gerçekleşme yüzde 78.  Borçka acarlar merkez yüksek okulu çatı bakım onarım projesi, fiziki gerçekleşme yüzde 78. Borçka Acarlar MYO peyzaj çevre düzenleme projesi, fiziki gerçekleşme yüzde 73. 2015 yılı yatırım onarım projelerimiz şehir yerleşkesi çevre düzenleme ve peyzaj çalışması işi ihale tarihi 26.05.2015, Arhavi MYO binası projesi alındı.

Teknik bilimler atölyesi binası, ihale tarihi 27.05.1015, Hopa İktisadi idari bölümler Fakültesi ek binası ihale bedeli; 1 milyon 461 bin Liradır. Kurumsal anlamda sorunlarımız şehir merkezimizin genişleme problemi. Seyitler bölgemizde öğrenim gören öğrencilerimizin ulaşım sorunu. Seyitler Kampüsümüzün yolunun tamamlanmasının talep ediyoruz” dedi.

İl Özel İdaresi Temsilcisi ise yaptığı sunmada “Artvin İl Özel İdaremizin 2015 yılı ikinci dönem yatırımlarıyla ilgili; idaremizin toplam proje sayısı 35,bu projelerin sektörel dağılımı, ulaşım sektörüne 14 tarım sektörüne 4, inşaat sektörü 17. Bu 35 projenin toplam tutarı 58 milyon 567 bin TL. Dönem sona kadar yapılan harcama 8 milyon 608 TL şu an itibariyle devam eden sayımız 27, biten projemiz 3, ihale aşamasında bulanan projemiz de 5’dir” dedi.

Cankurtaran Tünelinden Önümüzdeki Kış Trafiği Vermeyi Planlıyoruz

Karayolları 10. Bölge Müdürü Bayram Çavuşoğlu ise Artvin’de 599 km karayolu ağının olduğunu kaydederek Artvin’de Karayolları Genel Müdürlüğüne ait olduğunu 20 adet projenin olduğunu ifade etti.

Bu 20 adet projenin toplam maliyetinin 3,3 milyar TL olduğunu ve 2014 yılı sonu itibarıyla bu projelere 2,9 milyar TL harcama yapıldığını dile getiren Cavuşoğlu Artvin’de devam eden en önemli projenin yapımı devam eden Cankurtaran Tüneli projesi olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu Cankurtaran Tüneli inşaatında çalışmaların 24 saat vardiya sistemiyle devam ettiğini vurgulayarak “Tünelimiz 5 bin 200 metre çift tüpten oluşmaktadır. Tünelin Borçka tarafında iki adet köprümüz bir adette köprülü kavşağımız bulunmaktadır. Tünelin Borçka tarafında tünelle entegreli bölünmüş yol projemiz mevcuttur. Bu projemizde de son aşamaya gelinmiştir. Cankurtaran Tünelimizde kazı işlerimiz bitmiştir. Toplamda 10 Bin 400 metrelik tünellerimizin 9 buçuk kilometresinin betonlaması da bitmiştir. Yaklaşık 1 kilometreye yakın betonlanmamış kısım kalmıştır. Önümüzde ki iki ay içinde betonlanması da tamamlanacaktır.

Bu proje kapsamında Hopa tarafında 40 metre ayak yüksekliğinde 100 metrelik Subaşı Viyadükümüz bulunmaktadır. Burada ki çalışmalarımız kamulaştırma konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle biraz uzamıştır. Aynı şekilde Şubaşı Viyadükü ile Hopa arasında kalan yine çift tüp 875 metre T1 ve 365 metre T2 tünelimizde de çalışmalarımız bölgede ki kamulaştırma sorunlarımızdan dolayı biraz uzamıştır. Dava süreci 3 ay kadar önce tamamlandıktan sonra çalışmalarımıza hız verdik” dedi.

Cankurtaran Tünelinin ülkemizin önemli geçiş noktalarından birisi olduğunu, bölgenin Anadolu’ya açılan kapısı olması münasebetiyle tünelin girişinin ve çıkışının köprülü kavşaklarla dizayn ettiklerini kaydeden Çavuşoğlu Cankurtaran Tünelinde zor kısmın geride kaldığını söyledi.

Çavuşoğlu “Cankurtaran’da işimizin zor kısmı bitti. Ana tünellerimiz bitti. Diğer müştemilatı da yılsonuna kadar tamamlanacak. Aydınlatma ve havalandırma işlerini de halledebilirsek önümüzdeki kış tünel içerisinden trafiği vermeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Artvin’de sürdürülen Ardanuç, Murgul Damar, Şavşat, Ortaköy, Yusufeli, Ortacalar ve Sarıgöl-Öğdem yolları hakkında da bilgi veren Karayolları 10. Bölge Müdürü Çavuşoğlu Şavşat Şehir geçişini bu yıl tamamlayacaklarını söyledi.

Koordinasyon kurulu toplantısı diğer kurum müdürü ve temsilcilerinin sunumlarının ardından sona erdi.

 

Share
983 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?