logo

Kocatepe, Sektörün Yıldızlarına Konuştu

Başkan Kocatepe, Sektörün Yıldızları Başkanlar Konuşuyor programına konuk oldu.

TGRT Euro ekranlarından yayınlanan ‘Sektörün Yıldızları Başkanlar Konuşuyor’ programı Artvin’e gelerek Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile program gerçekleştirdi.

Artvin Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşen programda Kocatepe, 30 Mart 2014 ten itibaren gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı.

Kocatepe, “Ben Bu Şehrin Hizmetkârıyım”

Yaptıklarını ve yapacaklarını büyük bir samimiyetle anlatan Başkan Kocatepe röportaj da şu ifadelere yer verdi:

“Afrika’ya bir ayakkabı satıcısı gider, bakar ki kimse ayakkabı giymiyor. Telefon açar ve söyler ki efendim burada kimse ayakkabı giymiyor biz burada iş yapamayız. Sonra şirket başka bir satıcı gönderir ve o satıcı der ki burada kimse bir şey giymiyor, buraya ne getirirsek satarız. Ben size bu ikincisini anlatacağım.

Artvin yolun bittiği yer, havasıyla, suyuyla, yeşiliyle, florasıyla, faunasıyla aslında bir EN’ ler kenti. Böyle kalabilmesi aslında bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Hal, hamam, mezbahanesi olmayan bir kente başkan oldum. Suyun yüzde 39,4’ü kaçak, yolu ve trafiği sıkışmış bir şehir görünce büyük bir heyecanla, istekle bu şehre çok şey verebiliriz düşüncesinde olduk.

Devletimizin desteği ve devletimizin bütün kurumlarımız –DSİ, Özel İdaresi, Karayollarıyla – hepsini devreye sokarak bir şeyler yapmaya çalıştık.

Belediye başkanı olduğumuzda 32 adet seçim vaadinde bulunmuştuk. Bugün baktığımızda bunun yüzde 58’ini gerçekleştirmişiz. Esas büyük projeler ya ihalesi bitmiş yada ihale aşamasında. Sadece başlayamadığımız şelale, şehir girişi gibi 4 proje var.

İlk yılda çözdüğümüz devasa sorunlar vardı. Bunların kimi kalıcı kimi geçici idi. Örneğin çöp sorunu, su sorunu, yol sorunu gibi. Yaptığımız bazı çalışmalar geçici ancak bu sorunları daha fazla bekletip bu şehrin insanlarına sıkıntı ve çile çektirmeye devam edemezdik. Örneğin çöp sorunu bizler bunu ÇOKAP projesi ile Erzurum’da kalıcı olarak çözeceğiz. Ama bu proje 2017 yılı sonlarına doğru uygulamaya geçecek. Bizlerde bu şehrin insanlarını daha fazla sineğe, çöp kokusuna ve görüntü kirliliğine mahkûm edemezdik. Devlet su işlerinden sorumlu bakanımız Sayın Veysel Eroğlu bizlere şehrin 22 kilometre dışında bize 70 dönüm arazı tahsis etti. Bizde geçici sure için vatandaşlarımızı çöpten kurtardık.

Artvin gibi bir yerde su kesintisi ve sıkıntısı yaşıyorduk. Keson kuyularından şu ihtiyacını karşılamaya çalışıyorduk ki orada da sıkıntılar yaşanıyordu. Göreve geldik ve suda yüzde 50 indirim yapıp 258 yeni abone kazandırdık. Bu yeterli miydi tabi ki hayır. Biz ne yaptık, DSİ ile protokol yaparak 50 trilyonluk, yüzde 50’si hibe kalanı da 30 yıl faizsiz borçlanma ile bu şehre 50 yıl yetecek su kaynağını vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için çalışmalara başladık.

İsmet acar bulvarını yaparak şehir trafiğini yüzde 35 oranında rahatlattık. İşte bun devasa sorunları hükümetimizin de destekleriyle giderdik.

Bu şehirde bizden önce iftar çadırı kurulmamıştır. İftar çadırları Türkün örfü, adetidir. İftar çadırı açları doyurma değildir, iftar çadırı bir sofraya toplanabilmektir, aynı çorbaya kaşık atabilmektir. Bunları Artvin’de ilk defa yaptık.

Spor turizmi bu şehrin can damarı. Biz bu şehirde ulusal ve uluslararası birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yaptık. Yabancı turistler de yavaş yavaş gelmeye başladı. sosyal tesislerimizi belediye bünyesine alıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.

İnandık Ve Başarıyoruz

İlk yıl 12 proje, 2’ci yıl 24 projeyi uygulamaya koyduk ve bu yılda 26 proje belirledik. Şu ana kadar bunlarında 12-13’ünü tamamladık. Ve yılsonuna kadar 26 projenin hepsini tamlayacağız. Böylece 3 yılda 62 projeyi vatandaşlarımızın ve şehrimizin hizmetine sunmuş olacağız.

90 yıllık bir şehrin bir tek girişi vardı şimdi bizler Şimşek mermerden balık çiftliğine alternatif yolu yapmaya başlıyoruz ve artık bu şehrin 2 girişi olacak. Diğer bir yol Borçka’dan İskebe’ye 10.5 kilometrelik yol yapıp ki bunun 670 kilometresi viyadük olacak şekilde şehir girişini alternatif hale getireceğiz. Hele ki Belediye binası arkasından İsmet Acar bulvarından Vakıfbank’a şehir merkezine girişi verdiğimizde trafik sorunu tarih olacak.

Şehrimizin en büyük sorunlarından biri olan otopark sorunu  bunun içinde belediyenin arkasındaki alanda 250 araçlık çok katlı otopark projesi hayata geçecek.

Yürüyen merdiven projemiz ramazanın 15’ci gününden sonra başlayacak.

Turizm Kenti Yolunda Dev Adımlar Attık

Artvin turizm kenti yolunda dev adımlar atıyor. Göreve geldikten sonra yeni turizm destinasyon alanları oluşturduk. İşte Hatila Vadisindeki Cam Seyir Terası, Atatepe’deki en büyük Atatürk Heykeli, Kafkasör, Çoruh Park. Bu çalışmalar trilyonluk projeler bunlar sadece belediyenin bütçesiyle olamaz işte burada hükümetin belediye başkanı olma avantajını kullanıyoruz.

Artvin dünyada ziyaret edilecek 100 yerden biri olarak belirledi. Türkiye’nin en güvenli ili seçildi. Kendine özgü değerleriyle, zenginlikleriyle bir o kadar da zorluklara sahip olan bu şehre hizmet etmek bizi fazlasıyla motive edip heyecanlandırıyor.

Artvin’e hizmet ve karşılığında 2 yıl içinde aldığımız 5 ödülde ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu ve ödüllerle onurlandırılmak bizlere ekstra itici güç oldu. Tabi asıl olan ödülden ziyade vatandaşımızın takdirini kazanmaktır.”

( Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü )

Share
650 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?