logo

Kocatepe, Çipli Yeni Kimlik Kartına Başvuru Yaptı

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Nüfus cüzdanlarının yerini alacak “Çipli Yeni Kimlik Kartına” geçiş işlemi için İl Nüfus Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulundu.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Yeni çipli kimlik kart başvurusu için İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderken son altı ay içinde çekilmemiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik doğrulaması için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi tanıtıcı kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgenin yanınızda olması yeterlidir. 15 yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sonucunda kişilere başvuru belgesinin bir sureti verilir.

Başvuran kişi tarafından talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Sadece talep edilmesi halinde her yaş gurubunda ki çocukların fotoğrafı kimlik kartında yer alır.

Çipli kimlik kartının bedeli; 30 günden sonra doğum nedeniyle düzenlenen çipli kimlik kartı için 15 TL, değiştirme nedeni ile düzenlenen kart için 15 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kart için 30 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilmektedir. Kimlik kartlarınız PTT ile başvuru sırasında belirttiğiniz adrese teslim edilmektedir. Başvurunuz sırasında kapalı bir zarf içinde verilen kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak olan PIN şifrenizi, güvenliğiniz açısından kimlik kartınızı teslim aldıktan sonra nüfus müdürlüklerinde bulunan kiosklan kullanılarak değiştirilebilecek.

10 yıl geçerli olacak yeni kimlikler 3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılacak. Kimlik kartı yaygınlaştırma projesi kapsamında 17 Ekim 2016 tarihinden itibaren il ve ilçemizde yenileme ve değiştirme nedeni ile 1976 yılından beri hayatımızda olan mavi ve pembe nüfus cüzdanları düzenleme işlemleri yapılmayacak.

Etiketler: » »
Share
759 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?